Bojíte se cestovní trombózy? Ptejte se doc. Hirmerové

Chat je uzavřený18.07.2014 14:00

Doc. MUDr. Jana Hirmerová.

Dovolená je pro většinu z nás nejlepší částí roku. Pojí se s ní samé příjemné zážitky, tedy až na jeden - nějak se do vysněné destinace musíme dostat. Hodinové sezení v dopravním prostředku může způsobit i vážné zdravotní komplikace, například cestovní trombózu. Žilní trombóza je částečné či úplné ucpání hluboké žíly krevní sraženinou v dolních končetinách. V případě, že trpíte křečovými žilami či další formou chronické žilní choroby, neměli byste zapomínat na venofarmaka (protizánětlivé léky na žíly) a kompresní punčochy. Jak poznáte, že vám trombóza hrozí? Jak se projevuje? Jak se proti ní ochránit? Co vše při ní hrozí? Na tyto a další otázky odpoví cévní specialistka Jana Hirmerová 18. července od 14 hodin.

Doc. MUDr. Jana Hirmerová, Ph.D., pracuje na II. interní klinice LF UK a FN Plzeň. Její předchozí působiště byla též ve FN Plzeň, a to na oddělení klinické farmakologie, později na oddělení klinické hematologie. V roce 2002 absolvovala stáž na Univerzitě Severní Karolíny v Chapel Hill. V praxi se specializuje na problematiku cév a trombózy. Kromě atestace z vnitřního lékařství I. a II. stupně složila atestaci z angiologie, tedy cévní medicíny. Od roku roku 2002 působila jako odborná asistentka Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni. Přednáší českým i zahraničním studentům na LF UK v Plzni a věnuje se také jejich praktické výuce. Zabývá se výzkumem tromboembolické nemoci, publikuje u nás i v zahraničí a je členkou České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, České kardiologické společnosti a České angiologické společnosti.

Chat

  • Klára

    Dobrý den, mám lehce vystouplé dvě žíly a občas mi otékají nohy, hlavně po dlouhém sezení či stání. Čeká mne cesta autem do Španělska, myslíte, že by mi trombóza mohla hrozit?
    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, pokud nemáte nějaké rizikové faktory navíc (nadváhu, hormonální antikoncepci, výskyt trombózy v rodině apod.), pak byste měla cestu zvládnout bez komplikací - při dodržování pitného režimu, pravidelných přestávek s procházkou. Jsou-li otoky výraznější, pak by byly dobré i lýtkové punčochy a také venofarmaka, např. Detralex.

  • Honza

    Dobrý den, mám často oteklé nohy a bolesti lýtek při dlouhých letech. Známá užívá vždy zhruba 2 týdny před plánovanou cestou Detralex, který ji předepíše obvodní lékařka, a prý ji to pomáhá. Co si o tom myslíte? Jak dlouho bych měl lék užívat a kde ho můžu sehnat?

  • Host chatu

    Dobrý den, Detralex na uvedené potíže má jistě příznivý vliv, stačil by ev. i 2 dny před cestou ve vyšší dávce (udržovací dávka 2 tablety denně, lze zvýšit až na 6 tablet denně, resp. 3x2). Můžete požádat o předpis svého lékaře, lék je běžně v lékárnách k dostání.

  • Richard

    Dobrý den paní doktorko,

    každý rok absolvuji poznávací zájezd autobusem, při kterém se během 2-3 týdnů najedou tísíce kilometrů a přitom se mi stává, že mi otékají nohy v oblasti kotníků. Je mi 45 let,ale žádné zdravotní problémy nepocitťuji. nehrozí mi tromboza, neměl bych brát prventivně kyselinu acetylsalycilovou na ředění krve.

  • Host chatu

    Dobrý den, dlouhé sezení opravdu velmi často vede k otokům kolem kotníků. Kyselina acetylsalicylová proti otokům nepomůže, její místo je v prevenci srdečně cévních onemocnění, např. infarktu či mrtvice. Má i určitou účinnost v prevenci žilní trombózy, ale menší než jiné protisrážlivé léky. Otokům z dlouhého strnulého sezení zabrání spíše cvičení nohama (dle možností), kompresní punčochy a venofarmaka, tedy léky na zpevnění žilní stěny, proti otokům, bolesti, zánětu a dalším žilním komplikacím.

  • Kateřina

    Dobrý den, paní doktorko,
    můj dotaz se týká cestování osoby s Leidenskou mutací. Zajímalo by mne, zda je třeba léky na snížení srážlivosti krve podávat po určitou dobu před odletem (jedná se o mnohahodinový let) a po dobu pobytu (cca týden), či zda postačí jejich použití bezprostředně před samotným letem.
    Předem děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Dobrý den, osob s leidenskou mutací je zhruba 5% a mnoho z nich o své mutaci ani neví. Určitě nemusí všichni povinně užívat léky na ředění krve před leteckými cestami, spíše dbát na obecná preventivní opatření. Problém může být kombinace s dalšími rizikovými faktory, např. obezitou či hormonální antikoncepcí. Rizikoví jsou určitě ti jedinci, kteří již trombozu prodělali. Protisrážlivé léky se pak doporučují jednorázově před cestou, jejich účinek nastává dosti rychle. Preventivní podávání např., v nemocnici je 1x denně, takže i na dlouhý let by mělo jednorázové podání postačovat.

  • Petra

    Dobrý den, slyšela jsem, že před dlouhou cestou autem nebo letadlem je dobré užívat Detralex a mít kompresivní podkolenky. Můžu vše koupit volně v lékárně nebo mi to musí předepsat lékař?

  • Host chatu

    Dobrý den, Detralex by vám měl předepsat lékař. Kompresivní podkolenky lze zakoupit v prodejně zdravotnických potřeb. Pokud vám stačí ty preventivní (tj. I.kompresní třídy), pak si je zakoupíte sama. Pokud byste byla již po tromboze nebo měla výrazné varixy a potřebovala lýtkové punčochy II.kompresní třídy, pak by vám měl lékař napsat poukaz.

  • Petr B.

    Dobry den, popravde posledni dobou se zacinam trochu bat, protoze jsem si o tom neco precetl. A obcas pri delsim sezeni (hlavne v autobuse nebo v letadle) citim jakoby svedeni, mravenceni a nutkavy pocit chozeni. Jsou to priznaky nejakych problemu ? (jsem v "nejlepsich" letech). Dekuji a preji hezky vikend.

  • Host chatu

    Dobrý den, popsané potíže by neměly být příznakem trombózy (ta bývá skoro vždy jednostranná a projeví se hlavně otokem a bolestí), ale mohou vyplývat z horšího žilního odtoku a hromadění krve v lýtkových žilách. Asi byste měl zkusit na cestu kompresivní lýtkové punčochy a také venofarmaka.

  • Vilibald

    Je tromboza dědičná?

  • Host chatu

    Do jisté míry ano. Přesnější odpověď je, že dědičná je dispozice k trombóze. Existují tzv. vrozené trombofilní stavy, tedy dispozice, které u daného jedince různou měrou zvyšují riziko trombózy. Mnozí z nositelů těchto genů však celý život trombozu nedostanou, někteří ji dostanou v určité situaci, tedy při kombinaci rizikových vlivů (např. po úrazu, po větší operaci, zejména ortopedické či břišní, ženy v těhotenství či při užívání antikoncepce apod.)

  • Golem

    Jaké jsou důsledky trombozy - následky?

  • Host chatu

    Dobrý den, tromboza v akutním stadiu může mít akutní, až život ohrožující komplikaci, a to plicní embolii. V pozdějším období po prodělání trombózy, např. za 1/2 roku či déle se mohou projevit příznaky tzv. potrombotického syndromu. Ten může být způsoben zhoršením odtokem krve žilami díky přetrvávajícímu neúplně rozpuštěnému staršímu trombu (sraženině) nebo díky zhoršené funkci žilních chlopní po prodělané trombóze. Tento syndrom má až 40% pacientů po trombóze a projevuje se otoky, bolestmi v dolních končetině, křečemi, svěděním, v nejtěžším případě až bércovým vředem.

  • ANTI

    V kolika letech nejdříve se objeví tromboza - nejmladší pacient?

  • Host chatu

    Dobrý den, riziko trombózy stoupá s věkem, ve starším věku je to poměrně častá nemoc. Ze zkušenosti vám odpovědět nemohu, protože nejsem dětský lékař, ale vzácně se v literatuře popisují i trombózy u novorozenců, ale to samozřejmě nejde o běžné zdravé novorozence, ale o nějaké komplikované případy.

  • Dotaz

    Má tromboza ještě jiná pojmenování - například lidově apod.?

  • Host chatu

    Trochu jste mě zaskočil, tromboza vlastně znamená ucpání cévy (nejčastěji tím myslíme žílu) trombem, tedy sraženinou. Jiný český výraz pro trombózu jako nemoc neznám. Pro plicní embolii se někdy užívá slovo vmetnutí (embolus - vmetek).

  • Valentina

    Paní doktorko,četla jsem,že před letem pomáhá vzít si aspirin.je to pravda?

  • Host chatu

    Aspirin je lék velmi účinný v prevenci srdečně cévních nemocí, zejména ale zabraňuje ucpání tepen, u žil je jeho účinnost již výrazně nižší (i když ne nulová). Takže záleží, čemu chcete zabránit, pokud chcete co nejvíce preventivně působit proti otokům, křečím a jiným žilním potížím, pak platí doporučení ve smyslu hydratace, cvičení nohama, kompresních punčoch i venofarmak. Pokud máte výrazné riziko trombózy, pak by spíše než aspirin pomohl protisrážlivý lék - např. ve formě podkožní injekce, vždy ale po poradě s lékařem.

  • Milouš

    Jaká je prevence trombózy,paní docentko?

  • Host chatu

    Prevence trombózy by měla odpovídat rizikovosti příslušného jedince a příslušné situace. Tedy pokud jde o mladého jedince bez rizikových faktorů a bez rodinné dispozice k trombóze, pak jsou speciální preventivní opatření vhodná jen ve velmi rizikových situacích, třeba po úrazu či velké operaci. Pokud se jedná o člověka s nějakými dispozicemi k tromboze, pak je třeba být opatrnější a podle situace volit určitou formu prevence. Dostatečná hydratace a pohyb dolními končetinami jsou nejjednoduššími formami prevence, preventivní účinek mají i kompresní punčochy a při větším riziku je nutno užít protisrážlivé léky. Pokud jste měl na mysli konkrétně prevenci cestovní trombózy, pak také platí výše uvedené, pomoci mohou i venofarmaka, která zmírní zejména otok spojený s dlouhým sezením

  • mari v.

    Dobrý den,jsou v ohrožení ženy užívající antikoncepci?

  • Host chatu

    Antikoncepce rozhodně zvyšuje riziko trombózy, což platí zejména pro kombinované přípravky. Jednotlivé přípravky se však mezi sebou liší mírou rizika trombózy. Před předepsáním hormonální antikoncepce by se měl gynekolog ženy či dívky podrobně zeptat na žilní onemocnění a trombozy u ní i v rodině. Velmi ohroženy trombozou při užívání antikoncepce jsou pak ženy obézní, riziko zvyšuje i kouření. Pokud žena má již antikoncepci zavedenou a užívá ji bez problémů, musí si být vědoma zvýšeného rizika v některých situacích, např. při operacích, úrazech, dlouhém znehybnění a také při delších cestách.

  • Honza P.

    Hezký den, existují nějaké cviky v letadle, když sedíme dlouho? Nějak se protáhnout...děkuji

  • Host chatu

    Určitě ano, některé letecké společnosti dokonce promítají krátký film nebo mají cviky znázorněny na obrázcích. Dobré je hýbat kotníkem, to zlepšuje odtok žilami, takže např. jakoby střídání výstupů na patu a špičku, pohyb patou či špičkou do stran apod. Může to působit trochu komicky...Některé cviky lze nalézt zobrazené i na webu. Rozhodně je možné využívat příležitosti ke krátké procházce, když není zrovna přikázáno být připoutaný.

  • Zvědavá

    Zalezi na delce letu, nebo je pro trombozu dulezita spis vyska? a co se vlastne v tele meni,kdyz jsme vysoko nad zemi, ze nam tromboza vubec hrozi?

  • Host chatu

    Dobrý den, kratší lety by rizikové být neměly, riziko trombózy se obvykle přisuzuje letům delším než 6 hodin, i když některé práce to tvrdí až o letech nad 8 hodin, jiné zase již od 4 hodin výše. Hlavním mechanizmem je dlouhé strnulé sezení s omezením toku krve žilami v dolních končetinách,roli může hrát i příliš těsný oděv, stlačení žíly sedačkou. Větší riziko mají příliš vysocí nebo naopak příliš krátcí lidé. Nepříznivě působí dehydratace, tedy určité "zahušení" krve. Specifickým rizikovým faktorem ve výšce je relativní nedostatek kyslíku, což může vést k určitým změnám ve smyslu zvýšené srážlivost krve.

  • Jakub 48

    Dobrý den, prodělal jsem opakovaně rozsáhlou trombózu LDK, zasahující až do třísel, s opakovanou oboustrannou plicní embolizací. Od té doby - 2 roky jsem warfarizován, a nemám problémy - ani potrombotický syndrom. Mám šanci, dostat se dejme tomu s letadlem přes Atlantik, nebo na Nový Zéland dejme tomu s heparinem v kapse, nebo byste takovou cestu již vůbec nedoporučila?

    Děkuji Vám.

  • Host chatu

    Dobrý den, pokud jste na warfarinu a léčba je dobře kontrolována, pak určitě letět můžete, naopak jste proti nové tromboze dobře chráněn. Jen kdybyste musel warfarin vynechat, pak bych doporučila preventivní podání nízkomolekulárního heparinu. Určitě byste měl absolvovat kontrolu Quickova testu (INR) těsně před cestou, abyste měl jistotu, že je warfarin správně účinný.

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov