Jak připravit prvňáčka do školy? Odpovídala speciální pedagožka Lenka Matějková

Chat je uzavřený17.08.2017 14:00

Lenka Matějková.

Blíží se první školní den, pro mnohé rodiče i děti zdroj nejistoty. Bude se prvňáčkovi ve škole líbit? Co vše mu mám do školy zabalit? Umí všechno, co potřebuje? Má smysl ještě něco "dohánět"? Ptejte se speciální pedagožky Lenky Matějkové ve čtvrtek 17. srpna od 14.00.

Lenka Matějková je speciální pedagožka působící na Základní a Praktické škole v obci Hustopeče a máma čtyř dětí. Dlouhodobě se věnuje práci s dětskou motorikou. Spolupracuje s e-shopem Duch hraček a snaží se o individuální přístup k dětem i rodičům -  tak, aby děti dosahovaly co nejlepších výsledků.

 

Chat

  • SK

    Připravují české mateřské školy dostatečně děti na základní školu?

  • Host chatu

    Věřím, že ano, právě proto byl i schválen povinný rok mateřské školy před nástupem do ZŠ.

  • SOD

    Co říkáte na povinný rok školky pro děti?

  • Host chatu

    Uvidíme, co přinese zavedení povinného roku MŠ v praxi. Pro některé děti je bezpochyby potřebný.

  • SK

    Jak připravovat děti psychicky či fyzicky handicapované na základní školu?

  • Host chatu

    Především je potřeba zohledňovat individuální potřeby dítěte. Děti se speciálními vzdělávacími potřebami je možné připravovat na základní školu v přípravné třídě nebo v přípravném stupni základní školy - to záleží na míře postižení. Podle stupně a druhu postižení je potřeba i vybírat budoucí základní školu.

  • inners

    Co si myslíte o inkluzi?

  • Host chatu

    ...

  • Jana

    Co všechno by měl prvňáček před vstupem do školy umět?

  • Host chatu

    Předškolák před nástupem do školy by měl zvládat celou řadu dovedností. Měl by mít správně rozvinutou hrubou i jemnou motoriku, hygienické návyky, obléknout se, umět si zavázat tkaničky, správně používat příbor atd. Důležitá je i pravolevá orientace, rytmika, správná výslovnost. Měl by být schopen reprodukovat krátký příběh či pohádku, básničku, písničku...

  • Alena K.

    Dobrý den,

    je špatné naučit dítě před vstupem do školy číst a psát? Bude se pak ve škole nudit?

  • Host chatu

    Dobrý den, na nácvik čtení a psaní se používají různé metody. Je možné, že při nácviku těchto dovedností doma použijete jinou metodu, než jakou bude po dítěti vyžadovat paní učitelka/pan učitel ve škole a dítěti to může (nemusí) činit potíže. Osobně si myslím, že dítěti nic neuteče, pokud se učí číst a psát až ve škole spolu s paní učitelkou a ostatními spolužáky.

  • Hanka

    Dobrý den,

    co všechno bych měla svému synovi na první den školy připravit? Jak mu zpříjemnit první den, když je již teď nervózní?

    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, hlavně syna uklidněte, že se nemá čeho bát. :-) Ve škole se mu bude určitě líbit. Na první školní den nepotřebujete nic speciálního, do většiny prvních tříd si děti berou první den jen aktovky, ostatní věci se dozvíte 4. září od Vaší paní učitelky.

  • Klára V.

    Dobrý den,

    mé dítě se nedokáže soustředit na práci déle než pár minut. Jak bych s ním mohla trénovat udržet jeho pozornost? Bojím se, aby nemělo ve škole problémy.

    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, nemusíte mít obavy, paní učitelky jsou připraveny na to, že prvňáčkovu pozornost upoutají jen na několik minut. :-) Nepíšete ani přibližně, jak dlouho Vaše dítě vydrží u jedné činnosti, ale soustředění a pozornost můžete doma spolu trénovat prakticky při jakékoliv činnosti. Jestli s Vámi Vaše dítě rádo vaří, tak spolu vařte, kreslete si spolu pastelkami, čtěte knihy, hrajte hry - u všech těchto činností trénujete soustředění a pozornost. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit kreativní hmotu Paulinda, se kterou si moje děti vydrží hrát celé odpoledne.

  • Lovacoop

    Co delat s pomocovanim u prvnaku?

  • Host chatu

    Enuréza by se u prvňáků objevovat již neměla. Předpokládám, že dítě ve věku 6 let má za sebou už všechna vyšetření k vyloučení zdravotních příčin. Pokud nebyla nalezena žádná zdravotní příčina pomočování, může se jednat i o psychické důvody. Rodičům nezbývá nic jiného než mít dostatek trpělivosti se svým dítětem a hlavně dítě za pomočování netrestat.

  • Marie

    Dobrý den, paní Matějková. Dcera jde letos do 1. třídy, počítat i přečíst písmenka už umí, ale bojujeme s psaním. Respektive máme velký problém ji naučit správně držet tužku. Drží ji divně, křečovitě a nechce se to odnaučit. Dá se to nějak trénovat? Nebo se spoléhat, že ji to přeučí ve škole? Poraďte prosím jak na to. Děkuji! Marie L.

  • Host chatu

    Dobrý den, paní Marie, grafomotorika je spojena i s jemnou a hrubou motorikou. Jemné motorické dovednosti ruky vychází z velkých kloubů ramene i lokte, proto je důležité jejich uvolnění. Nejlepší je nalepit velký papír na zeď, na který si může dcera malovat. Jemnou motoriku můžete rozvíjet každodenními činnostmi, rukodělnými činnostmi a manipulačními hrami, jako jsou např. puzzle nebo stavebnice Banbao (najdete na www.duchhracek.cz).

  • Anežka

    Dobrý den, paní Matějková,

    dcerka jde poprvé do školy, moc se těší a myslím, že je i moc šikovná, ale zároveň mi připadá, že ostatní děti toho umí daleko víc. Snažila jsem se s ní trénovat písmenka, ale pořád mi připadá, že to jde z mé iniciativy a ne její:( Existují třeba nějaké pomůcky, díky kterým se mi ji podaří trochu zaujmout? Myslím, že při cca 25 dětech ve třídě nemůže byť sebelepší učitelka zvládnout individuální péči o každé dítě. Těším se na Vaší odpověď a přeji krásný den, Anežka

  • Host chatu

    Dobrý den, paní Anežko, v první řadě dcerku nesrovnávejte s ostatními dětmi. :-) Určitě je moc šikovná, před nástupem do školy děti nemusí umět číst a psát, to se učí až v průběhu první třídy. Přesto pokud chcete dcerku něčím zaujmout a zároveň nenápadně učit základy čtení a počítání, mohu doporučit např. medvídka Kubu (najdete na www.duchhracek.cz), který se dá propojit pomocí aplikace s tabletem nebo chytrým telefonem.

  • Běta

    Dobrý den, mám trochu obavy o dnešní děti, od batolecího věku sice umí perfektně s tabletem, ale nemáte pocit, že jim chybí jednoduché dovednosti? Vnučka drží i v 6 tužku jako prase kost, a to nemluvím o příboru či zavázání tkaniček - i když to nějak zvládne, nemohu se ubránit pocitu, že by jí více než klikání na smartphone prospělo běhat venku s dětmi. Není to otázka, spíše povzdechnutí. Budu ráda, pokud to vidíte jinak!

  • Host chatu

    Dobrý den, paní Běto, musím s Vámi souhlasit. Bohužel doba se změnila a dnešní děti už nemají tolik prostoru k běhání po venku jako my, když jsme byli malí. Ale co se dá dělat, husí brk ke psaní už také nepoužíváme. :-)

  • Míla

    Dobrý den,

    chtěla bych se zeptat, zda byste mi doporučila nějaké tipy jak hravě naučit děti psát a počítat?

    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, hravě děti naučit psát a počítat by se měla snažit především paní učitelka ve škole. :-) Ale na www.duchhracek.cz najdete celou řadu kreativních a edukačních hraček, které Vám při nácviku psaní a počítání mohou být nápomocné.

  • Lucie

    Krásný den, mám sestřenici, která jde letos poprvé do školy a ráda bych jí koupila něco milého, co ode mě bude do první třídy mít. Rodiče s ní už nakupovali penál, aktovku a další nezbytnosti, ale napadlo mě pořídit jí něco na zlepšování jemné motoriky. Když jsme si spolu malovaly, tak se mi zdálo, že má ještě rezervy a není si jistá držením tužky a nůžek. Doporučíte mi něco? Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, Lucie, to je od Vás moc milé, že se takhle zajímáte o svou malou sestřenici. Pokud již vše potřebné do školy má, jistě by se jí líbilo, kdybyste spolu něco tvořily. Jakoukoliv takovou činností přispíváte ke zlepšování jemné motoriky. Můžete si např. vyrobit korálky a různé šperky z kreativní hmoty Paulinda. Nebo můžete sestřenici pořídit talisman v podobě plyšové postavičky z její oblíbené pohádky, kterou si bude moci vzít do první třídy, vše najdete na www.duchracek.cz.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov