Jak udržet čistou vodu v bazénu po celou sezonu? Odpovídal brand manažer značky Savo Martin Minařík

Chat je uzavřený29.06.2017 13:00

Martin Minařík.

Jak udržet bazén čistý? Co dělat, když má voda zelenou nebo mléčnou barvu? Jak se zbavit řas v bazénu? Jaké má být správné pH a jak často jej měřit? Ptejte se brand manažera značky Savo Martina Minaříka ve čtvrtek 29. 6. 2017 od 13 hodin.

Martin Minařík působí jako brand manažer přes čtyři roky, nyní u značky Savo. Ta letošní rok přichází s novou řadou produktů bazénové chemie. Martin Minařík se podílel s týmem kolegů ze společnosti Unilever a českou továrnou, která vyrábí i další tradiční výrobky Savo, na uvedení těchto produktů na trh. Dále se pak věnuje dlouhodobým strategickým plánováním a vývoji nových produktů. 

Chat

  • Sára

    Dobrý deň,
    je možné napúšťať bazén vodou z potoka? A ak áno, treba ju nejako špeciálne čistiť?

  • Host chatu

    Dobrý den Sáro, voda z potoka je velmi široký pojem. Obecně platí, že by zde nemusely být problémy s tvrdostí vody a její počáteční úpravou, kromě obsahu železa, na druhou stranu zde může být velké množství organického znečištění, které může působit velké problémy při použití bazénové chemie. Pokud se nejedná o opravdu čistý tok ze známého zdroje, nezatížený zástavbou a odpadními systémy, tak bychom to nedoporučovali. I tak je ale vhodné zajistit alespoň mechanické vyčištění, aby nedošlo k zanesení bazénu a filtračního systému a dále pak samozřejmě používat bazénovou chemii k zajištění mikrobiologické nezávadnosti.

  • Ivan

    proc je nutne cistit vodu v bazenu

  • Host chatu

    Dobrý den Ivane, jedním z hlavních důvodů proč je třeba čistit vodu v bazénu, je zachovat její zdravotní nezávadnost. Vodu v bazénu je nutno čistit, protože mechanické nečistoty a mikroorganismy jsou v přírodě všudypřítomné a teplá voda v bazénu je pro ně ideální prostředí pro rozmnožování. Pokud je voda ještě zatížená nečistotami a mikroorganismy z koupajících se osob, pak nárůst mikroorganismů je velice rychlý. Nečištěná voda s intenzivní mikrobiologickou kontaminací je pak nevzhledná, zapáchající a hlavně nebezpečná pro zdraví člověka.

  • Marta

    Jak často musím čistit bazén speciálními přípravky?

  • Host chatu

    Dobrý den Marto, to je velice individuální a závisí to na vstupní kvalitě vody, na druhu používané bazénové chemie, teplotě vody, vzduchu apod. Obecně platí, že voda používaná ke koupání, i když se v ní nikdo nekoupe, by měla být trvale ošetřena např. chlorovými tabletami Savo. Je třeba udržovat hladinu volného chloru v rozmezí 0,3 – 0,5 mg/l a mělo by být kontrolováno její pH. Tím se většinou dá předejít větším problémům, které mají složitější a časově náročnější řešení.

  • Standa

    mám nadzemní bazen, takže filtr nemáme, ale chtěl bych se zeptat, pokud budeme používat Projasňovač vody, bude mi to v takovém bazénu k něčemu?

  • Host chatu

    Dobrý den Stando, funkce přípravku Projasňovač spočívá v tom, že drobné nečistoty, které kazí optický dojem z čistoty vody, dokáže spojit do větších skupin, a tím se snadněji zachytí ve filtraci nebo sedimentují na dno, kde je nutné jejich odsátí nebo odstranění jiným způsobem. Nenahrazuje to ovšem nijak dezinfekční bazénovou chemii, pouze doplňuje.

  • Martina L.

    Dobrý den, pane Minaříku! Mám velkou radost, že Savo dělá nově i do bazénů, my ho máme moc rádi. Jen mi ale není moc jasné, jaký je rozdíl mezi vločkovačem a projasňovačem? Kdy se hodí který přípravek použít? Moc moc děkuji a přeji krásný den, Martina L.

  • Host chatu

    Dobrý den Martino, také jsme rádi, že se nám podařilo rozšířit sortiment pod touto tradiční českou značkou. Funkce obou přípravků je podobná. Vločkovač je levnější než Projasňovač. Vločkovač je vhodný na řešení silných zákalů velmi znečištěné vody. Projasňovač zvládne totéž, co vločkovač, umí vyvločkovat ale ještě i menší nečistoty a není u něj takové riziko zákalu z předávkování.

  • Mirwais

    Dobrý den, jaký vliv má déšť na kvalitu vody, může jí nějak významně změnit? A jak bojovat s jakoby mazlavým povrchem vnitřku bazénu?

  • Host chatu

    Dobrý den, déšť s sebou do bazénu zanese velké množství nečistot ze vzduchu a to včetně mikrobiologických. Je tedy potřeba řešit pH a obsah volného chloru, případně provést preventivní ošetření chloršokem. Mazlavý povrch bazénu znamená mikrobiologické znečištění, mj. i řasou. Doporučujeme použít chloršok (na přípravku SAVO Chloršok je uvedeno i dávkování pro dezinfekci stěn a okolí bazénu) ve výrazně vyšší koncentraci a stěny omýt.

  • GF

    Co si myslíte o chloru v bazénové vodě?

  • Host chatu

    Dobrý den, chlorová chemie v bazénové vodě patří k nejspolehlivějším přípravkům na ošetření bazénové vody. Doporučená hladina volného chloru v dobře ošetřovaném bazénu, je 0,3 - 0,5 mg/l. V pitné vodě je doporučená hladina 0,3 mg/l. Chlorová chemie má tu výhodu, že je účinná již při takto nízkých koncentracích, a prostředí i člověka tak zatěžuje minimálně. Rozkladným produktem některých chlorových přípravků je pak jen chlorid sodný – kuchyňská sůl.

  • asphyx

    Jaké má být správné pH a jak často jej měřit?

  • Host chatu

    Doporučené pH se bude mírně lišit u různých druhů bazénové chemie. My preferujeme chlorovou bazénovou chemii a tam je ideální pH v rozmezí 7,1 – 7,5. Měřit vždy po dešti, a v konkrétní vodě je potřeba vysledovat, jak jej ovlivňuje používaná bazénová chemie a dle toho se řídit.

  • DIS

    Co dělat když má voda zelenou nebo mléčnou barvu? Jak se zbavit řas v bazénu?

  • Host chatu

    Dobrý den. Každý konkrétní problém v daném bazénu s danou vodou může mít rozdílné řešení. Mléčná voda může být důsledkem tvrdosti vody, ale i předávkováním vločkovacím přípravkem. Na řasy existuje mnoho různých doporučení, ale my z důvodu nezatěžování bazénové vody různými chemikáliemi preferujeme metodu šokové chlorace a následné intenzivní filtrace – min. 24 hod, případně opakovaně. „Přechlorování“ je účinné nejen na řasy, ale i na předávkování vločkovačem. Je však potřeba bazén používat, až hodnota volného chloru v bazénu opět klesne na doporučenou mez.

  • SK

    Co může vše udělat Savo pro bazénovou vodu pozitivního?

    Jaké chyby ohledně čistoty bazénu jeho uživatelé nejčastěji dělají?

  • Host chatu

    Dobrý den SK, SAVO je známé díky svým kvalitním dezinfekčním přípravkům už téměř 50 let. Nyní jsme na trh přišli s komlexní řadou pro úpravu bazénové vody. Díky kvalitním a cenově dostupným přípravkům s jasnými instrukcemi pro dávkování se snažíme spotřebitelům zjednodušit péči o jejich bazény tak, aby si co možná nejvíce mohli užít koupaní v čisté a zdravotně nezávadné vodě. Nejčastější chyby – dočasné zanedbání dávkování bazénové chemie a kontrol pH při chladnějším počasí nebo při odjezdu na dovolenou – pak bývá velký problém se zákaly způsobenými řasami.

  • Erik

    Zdravím, koupili jsme si s rodinou bazén, napustili ho před necelým měsícem a zatím jsem vůbec neřešil žádnou bazénovou chemii, ale už cítím, že je to potřeba. Co mám dělat? A jak zajistit, aby byla voda v bazénu čistá po celou sezónu? Erik

  • Host chatu

    Doporučujeme provést počáteční dezinfekci přípravkem pro šokovou dezinfekci a pak udržovat hladinu volného chloru např. chlorovými tabletami SAVO komplex 3v1 na hodnotě 0,3 - 0,5 mg/l. Důležité je i kontrolovat pH – 7,1 – 7,5.

  • Jaromír Křiklan

    Dobrý den,
    přítel v hostinci nedávno bědoval nad tím, že v bazénu pouze "topí" peníze. Neustále prý utrácí za čisticí prostředky a nedaří se mu uspokojivě vyřešit problém s filtrací. Přiznám se, že mě jeho obavy od pořízení bazénu poněkud odradily. Máte prosím odhad, jakou částku je nutné do provozu bazénu ročně investovat tak, aby byl čistý?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den Jaromíre, výše nákladů na údržbu bazénové vody závisí na způsobu ošetření bazénové vody (chlor, sůl…), typu filtračního zařízení, kvality vstupní vody…. Pro běžnou údržbu pomocí chlorové chemie použijete pro bazén s objemem 20-30 kubíků 14 tablet přípravku Savo Maxi tablety komplex 3v1 (obsahující v sobě i vločkovač) za sezónu. Náklady na jejich pořízení budou 500-600 Kč. Dále je třeba počítat s náklady na přípravky upravující pH, tvrdost….ty ale nebudou nijak vysoké. K tomu ale samozřejmě provoz filtrace, čištění apod. Pravidelná údržba a správně zvolená chemie však dokážou snížit náklady na minimum.

  • Martin Mareš

    Značka Savo má na českém trhu poměrně slušné jméno. Řeší Vaše firma bazénovou chemii pouze u malých spotřebitelů nebo zvládáte také spolupracovat s většími subjekty (aquaparky, lázně a pod.)?
    A ještě dotaz: Co byste prosím doporučil proti pylu, který mi do bazénu padá z nedalekého jehličnanu? Může nějak negativně ovlivnit kvalitu vody?

  • Host chatu

    Dobrý den Martine, nově nabízená řada přípravků Savo pro údržbu bazénové vody je určena pro spotřebitelské použití. Pyl je zřejmě nejlepší řešit intenzivní filtrací bez nároku na další chemické ošetření, případně bazén v období jeho nejintenzivnějšího výskytu zakrýt plachtou.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov