Jak získat cenu od britské hraběnky? Odpovídal ředitel Ceny vévody z Edinburghu

Chat je uzavřený23.07.2015 11:00

Ondřej Lochman.

Někdo přeplave Gibraltar, další projede napříč USA na horském kole, jiný pomáhá v domově důchodců nebo se zdokonaluje ve hře na klavír. Mezinárodní cena vévody z Edinburghu motivuje mladé lidi k dobročinnosti, dobrodružství i rozvoji, plnění snů a překonávání limitů. Vzorem jim jsou i patroni, například slavný rybář Jakub Vágner, moderátor Marek Eben či trabantový cestovatel Dan Přibáň. Zlaté ocenění pak předávají členové britské královské rodiny, letos to byla hraběnka z Wessexu. Jak se dá o takovou cenu ucházet? K čemu a jak motivuje? Na to i mnohem více jste se ptali ředitele Ondřeje Lochmana ve čtvrtek 23. července od 11 hodin.

Ondřej Lochman je ředitelem DofE (Duke of Edinburgh Award - Cena vévody z Edinburghu) a zároveň starostou Mnichova Hradiště. V minulosti působil jako konzultant v oblasti vzdělávání mládeže pro UNESCO, Evropskou komisi nebo MŠMT. Neformálnímu vzdělávání mládeže, dobrovolnictví a řízení projektů v neziskovém prostředí se věnuje už 13 let a je autorem několika publikací na tato témata.

Chat

  • Bořivoj

    Dobrý den, co to stojí? Nebo máte nějaký rozpočet na podporu dětí?

  • Host chatu

    Účast v programu DofE je zdarma. Účastníci si platí pouze své účastnické knížky, které stojí 100 korun. “Stovka” je jen motivační příspěvek, neb jinak jsou náklady na jednotlivce samozřejmě mnohokrát větší. Sociálně slabší děti neplatí ani tu stokorunu. Mimo to jsme za poslední dva roky finančně podpořili naše účastníky částkou převyšující 300 tisíc korun – platíme třeba příspěvek na tréning, školení, kroužky, nebo výbavu či cestovné na expedice. Finance se snažíme navyšovat, takže jen letos rozdělíme alespon 250 tisíc. 125 tisíc jsme rozdělili mezi 80 mladých lidí právě před měsícem. Více najdete na http://www.dofe.cz/cz/kolik-to-stoj...

  • izmik

    Co musí děcka splnit?

  • Host chatu

    Především se rozhodnout pro výzvu a sami si říci v čem by se chtěli zlepšit a komu nebo kde pomoci. Ten kdo se do program zapojí pak plní následující čtyři aktivity: talent, sport, dobrovolnictví, expedice. Každému se musí věnovat hodinu týdně. Podle vytrvalosti pak může dotyčný získat bronzovou, stříbrnou nebo zlatou cenu. Bronzová trvá alepoň 6 měsíců, stříbrná rok a zlatá téměř dva roky.Více najdete třeba zde: http://www.dofe.cz/cz/co-je-dofe-st...

  • Troska

    k cemu to je dobre? to jsou tak akorat takove bobriky pro dobry pocit, ne?

  • Host chatu

    Dobrý pocit určitě. Konec konců když vám vaše snaha dává smysl, přitom i pomůžete tam kde je to potřebné a za takovou „běžnou věc“ vás nakonec ještě někdo ocení je to opravdu skvělý pocit. Cena má ale i opravdovou „funkční“ hodnotu. V tuto chvíli má DofE certifikát váhu v přijímacích řízeních na mnohé vysoké školy v zahraničí, zejména ve Velké Británii. Je to prostě takový punc kvality navíc. Když budou u výběrového řízení na univerzitu nebo práci dva podobní kandidáti, tak je v Anglii běžnou praxí, že právě být ocenění zlatou cenou vévody z Edinburghu dá jasně najevo, že je před vámi kandidát, který má kvality jako jsou cílevědomost, vytrvalost a spolehlivost. V současnosti jednáme s českými subjekty o tom, aby byl více uznáván také vysokými školami a zaměstnavateli v ČR. Každá z aktivit má trochu jiné přínosy, takže mladý člověk získá rozmanité zkušenosti, dovednosti a návyky, které se hodí do dalšího života. V České republice považujeme za důležité také to, že DofE může mladé lidi přivést k dobrovolnictví, což je aktivita, která u nás na rozdíl od jiných států není moc běžná.

  • B. Rihova

    Proc ceske deti zajimaji nejakeho britskeho vevodu? Nebo jak se to tu vzalo?

  • Host chatu

    DofE založil před téměř 60 lety vévoda z Edinburghu, princ Philip, manžel britské královny. Británie, stejně jako Evropa, byla tenkrát vyčerpaná válkou a zdecimovaná tím, že se mnoho tátů nevrátilo z bojiště domů. Kurt Hahn, německý pedagog, který emigroval do Anglie představil Princi Philipovi nápad na takovou "školu za školou", která by byla obecným rámcem pro vzdělání, nebyla ekonomicky příliš náročná, motivovala mládež k pomáhání ve svém okolí a připlavila je na případné drsné přežití (proto je expedice součástí DofE). Od té doby se DofE rozšířilo do 140 zemí. DofE do České republiky přivezla Lady Luisa Abrahams, golfová šampiónka z období prvorepublikového Československa. Ta utekla před Hitlerem do Anglie, kde se setkala s prince Philipem a tento rok je to právě 20 let, co DofE v ČR začalo působit. Motivem byl zájem škol a dalších organizací poskytnout mladým lidem příležitost získat ocenění, které v té době bylo dostupné již v desítkách zemí po celém světě.

  • Hamšík

    S kým vším spolupracujete?

  • Host chatu

    Zapojeny jsou zejména střední školy, nejčastěji gymnázia, ale také základní školy – hodně mladých lidí se do DofE zapojilo na ZŠ Lesní v Liberci. Dál DofE našlo své místo v desítkách volnočasových středisek po celé republice, za všechny jmenujme například DDM Mladá Boleslav či SVČ Trutnov. Z dětských domovů má DofE velkou tradici v DDŠ Veselíčko a DDŠ Těrlicko. Existuje také několik škol a neziskových organizací včetně YMCA, ve kterých se mohou mladí lidé do DofE zapojit v Praze. Bližší informace a kontakty jsou k nalezení na našem webu: http://www.dofe.cz/cz/kontakty/. Pokud myslíte firmy tak na našem webu najdete seznam partnerů. Jak těch co nás podporují finančně, tak záštit ministerstva školství a britské ambasády nebo organizací, které nám pomáhají s propagací, či rozšiřování naší sítě.

  • František Žížala

    Co myslíte těmi dobrodružstvími?

  • Host chatu

    Jde hlavně o dobrodružnou expedici, která je součásti Ceny na všech jejích úrovních - bronzové, stříbrné i zlaté. Dobrodružná expedice je výzvou pro naše účastníky k překonání obav z neznámého a zároveň příležitostí vyrazit s partou na několik dní objevovat zajímavá místa v České republice či v zahraničí. Může pršet, může sněžit, ale když mentor odvede svou práci na jedničku, tak dobře připravenou skupinu nic takového nepřekvapí. Důležité zde je, aby účastníci naprosto soběstačně zvládli pobyt v přírodě a společně si poradili se vším co je na jejich expedici může potkat a navíc si užili zážitků, které jdou většinou za hranice jejich všedních prožitků. Třeba příkladem je, že přejdete 100 km po horách za 4 dny, s plnou polní, bez mobilu (jen s jedním zaplombovaným), nic si cestou nesmíte koupit, nesmíte používat moderní technologie a každý ručí za všechny členy výpravy.

  • uplnej vypatlanec

    Hezkej usmev, takovej uprimnej, americkej. Cena me nezajima, ale Vam alespon popreju at se dari.

  • Host chatu

    Děkuji, rád kolem sebe rozdávám radost. Jinak tahle fotka je z focení v ateliéru a fotograf je výborný vyprávěč vtipů, čehož je tato fotka důkazem doličným ;)

  • SK

    Co vše ředitel DofE musí dělat?

  • Host chatu

    Především shánět peníze na to, abychom mohli dále investovat do mladých talentů a také pomáhat těm z nich, kteří měli startovací čáru do života mnohem těžší než většina společnosti, třeba dětem a mladým lidem z dětských domovů. Jinak je to spleť manažerských úkonů, od nastavovaní rozpočtu, vytváření či komentování pedagogického konceptu, propagování smyslu programu, vytváření dohod s dobrovolnickými organizacemi, třeba po reportování správní radě. Od Listopadu mi padlo na hlavu ještě starostování v mém rodném městě. Dvě tak odpovědné funkce vás odsoudí do práce na 16 hodin denně včetně víkendů. Od konce srpna tak svou roli předávám novému kolegovy. Ale s DofE určitě na pár hodin týdně zůstanu, je to skvělý program, který dává smysl, radost a šíří dobrou vůli.

  • ISELF

    Vzorem jim jsou i patroni, například slavný rybář Jakub Vágner, moderátor Marek Eben či trabantový cestovatel Dan Přibáň. Jací další další patrioni existují?

  • Host chatu

    Dále i samotný vévoda z Edinburghu Philip, jeho syn Princ Edward, zástupce britské velvyslankyně v ČR Tim Voase, horolezkyně a manažerka Klára Kolouchová - Poláčková, herec Petr Forman a kulturolog, kameraman, fotograf a poutník Petr Mikšíček.

  • GF

    \"Neformálnímu vzdělávání mládeže, dobrovolnictví a řízení projektů v neziskovém prostředí se věnuje už 13 let a je autorem několika publikací na tato témata.\"- jaké publikace jste napsal konkrétně, do je vydal a jaký měly ohlas?

  • Host chatu

    Poznávání, porovnávání a reflexe mi při přišla velmi důležitá. V rámci doktorského studie komparativní pedagogiky jsme se věnoval Interkulturnímu učení, evropské dimenzi ve vzdělávání, porovnávání kurikul pro základní školy Polska, ČR a Německa (respektive Saska), dále mě zajímalo téma mediální gramotnosti. Z publikací si nejvíce vážím „Já, občan Evropy“ – je to to reflexe konceptu občanství jak historicky tak nyní a 10 praktických lekcí pro učitele a vzdělavatele. Najdete ji zde: http://www.mladezvakci.cz/publikace... . vyšla i v angličtině a vím, že je mezi lidmi cca 800 ks české verze a 500 ks anglické. Jinak určitě publikace PoláCzek, ta se věnuje kulturním rozdílům a spojitostem mezi českou a polskou kulturou. S kolegou Markem Mičienkou jsem spolupracoval a vytvářel teoretické vstupy a lekce do publikace Rozumět médiím, zde je můj příspěvek ale jen drobný. U obou publikací vím, že jsou prakticky využívány ve vzdělávání.

  • mirek

    zdravim, k cemu jsou patroni? medialni tvare, nebo neco fakt delaji?

  • Host chatu

    Naši patroni jsou pro nás velmi cenní partneři a podporovatelé. Předávají ceny, propagují nás či spojují s dalšími kontakty. Někteří z nich se stali našimi dobrými přáteli a sami se ozývají, zda třeba zas nepojedeme na nějakou školu motivovat další student, aby se do DofE zapojili.

  • Silvie R.

    Jak se děti do toho projektu můžou hlásit? To jde přes jejich školy nebo nějaké kroužky?

  • Host chatu

    V ČR je nyní 80 institucí, kde se může dotyčný přihlásit. Některé z nich jsou školy a DofE nabízejí jen svým studentů. Jiné jsou například domy dětí a mládeže, neziskovky, nebo trochu netradiční školy, kterým říkám otevřená místní centra. Tam pak může dorazit každý. Snažíme se naši síť rozšiřovat po celé ČR, pokud by někdo měl chuť se do programu pustit a v jeho okolí není kde, je nejjednodušší nám pomoci zapojit místní školu nebo jinou vzdělávací organizaci. Obracet se může na zuzana.blahutova@dofe.cz . Mapu kde už program je naleznete zde: http://www.dofe.cz/cz/kontakty/

  • Lucie

    Dobrý den, zajímalo by mě jestli, tak jaké neobvyklé aktivity si účastníci voli?

  • Host chatu

    Škála aktivit, které si naši účastníci volí je velmi široká od učení se japonštiny, po pečení cukroví či mediace konfliktů. Z těch extrémních bych vybral například Markétu “Peggy” Marvanovovou, která si za svůj cíl ve sportovní aktivitě zvolila ujet závod Tour Divide (4418 km) nejdelší nezabezpečený závod horských kol na světě a v jeho rámci organizuje sbírku na postiženou holčičku. Dále máme například účastníka Lukáše Kotlára, který se věnuje šéfredaktorství časopisu Zámeček, magazínu pro dětské domovy. A mediálně nejznámější účastnice Lucie Leišová, která loni přeplavala Gibraltar. Nyní se rozhodla. Lucie se rozhodla pokořit i 180 km dlouhou trasu po Vltavě. Před 2 hodinami Lucie zrovna skočila do Vltavy a plave na Prahu ;) Na startu jsem plaval s ní a musím říci, že Vltava je nyní krásně teplá. Lucie plave pro Radka, který je na vozíku a chce handbike, aby se dostal do lepší fyzické kondice. Podpořit tuhle Lucčinu výzvu můžete třeba přes sportpomaha.org nebo si během následujicích 10 dnů jděte s Luckou zaplavat, plán plavby je na webu sportpomaha.org nebo na lucieleisova.cz

  • Michaela

    Dobrý den,
    chci Vám moc poděkovat za tu možnost se tohoto projektu zúčastnit :) Před pár měsíci jsem dodělala bronzovou úroveň a chci pokračovat ;) Je zvláštní,že už tolik let je to známo v Americe atd.,ale Česká Republika se o tom dozvídá až teď. Čím je to způsobeno?
    Uvidíme se v listopadu :)

  • Host chatu

    Gratuluji k úspěšnému ukončení bronzové úrovně DofE a jsem rád, že cena motivovala k dalšímu pokračování. Co se týče informovanosti o DofE v České Republice, samozřejmě se snažíme aby se o nás vědělo a rozvíjíme tým i naši činnost tímto směrem, vše má ale svůj čas. Poslední 3 roky jsme se z 10 organizací dostali na 83 zapojených a z 130 účastníků na 1000. Teprve nyní se o nás začíná dozvídat široká veřejnost, třeba jako teď a zde.

  • Kaja

    Má získání certifikátu DofE praktické využití pro mladé lidi? Jaké?

  • Host chatu

    O certifikátu jsem psal již výše. Pro vstup na vysokou školu v Británii rozhodně pomůže. Pro další 2 roky máme mezi cíli organizace uznávání certifikátu i českými firmami. Neb certifikát je vždy puncem kvality navíc pro výběrovém řízení. Nyní se podařilo získat záštitu ministerstva školství a dále se pouštíme na krajskou úroveň a to od října.

  • Sara

    jaké organizace se mohou do DofE zapojit a co to obnáší?

  • Host chatu

    Saro, kterákoliv organizace, která vzdělává mládež nebo pracuje s mládeží ve volném čase. Zde mluvíme o mládeží mezi 14 – 24 lety. Tedy třeba základní škola, středí škola i ta vysoká. Nebo neziskovka, či dům dětí a mládeže. Bližší informace a kontakty jsou k nalezení na našem webu: www.dofe.cz.

  • Lovacoop

    Jakub Vágner kolik trofejních ryb mu chytili domorodci do sítě a on je potom napichl na háček? Stařec a moře čekal na trofejní rybu celý život a to vyjížděl na moře každý den.Jakub sám v džungli plus 10 lidí z natáčecího štábu.

  • Host chatu

    Jakuba znám osobně a vnímám ho jako člověka, který si musel svůj úspěch vydřít. Přes jeho slávu jsem nezažil, že by se choval povýšeně. Takovéto obvinění bez důkazů mi přijde značně nedůstojné z Vaší strany. Jakub určitě odvádí dobrou službu pro rybářství a vzdělávání mládeže. Při předávání cen mládeži patří jako náš patron mezi velmi oblíbené a umí skvěle pracovat s mládeží.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov