Jaké zdravotní problémy může způsobit klíšťová encefalitida a jak se chránit? Odpovídal doc. Maďar

Chat je uzavřený21.03.2017 12:00

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Česká republika je v evropském žebříčku dlouhodobě na prvních místech ve výskytu onemocnění klíšťovou encefalitidou. Problematika této nemoci je mezi veřejností poměrně dobře známá, přesto se nechá očkovat přibližně 25 procent Čechů. Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které může zanechat trvalé následky. Jak se nemoc projevuje? Jak velká je pravděpodobnost, že se člověk po kousnutí klíštětem nakazí? Jak se chránit? Ptejte se doc. Maďara v úterý 21. března ve 12.00.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS, působí od roku 2008 jako vedoucí lékař očkovacího centra na Poliklinice Ostrava-Hrabůvka. Je odborným garantem největší sítě center očkování a cestovní medicíny v ČR Avenier, dále člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a prezident Koalice pro podporu očkování.

Chat

  • Petra

    Dobrý den, pane doktore, jaké trvalé následky může klíšťová encefalitida zanechat? Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, záleží od toho, která část centrálního nervového systému je zánětem vlivem působení virů postižená a to je i dílem náhody. Trvalé následky tedy mohou být velmi široké: hluchota, slepota, obrna končetin, deprese, nespavost, poruchy paměti, koncentrace, třes, chronické bolesti hlavy a mnoho dalších, které vedou k prudkého snížení kvality života a ztráty soběstačnosti, u starších osob nebo u pacientů s poruchou imunity hrozí i smrtelné následky.

  • Jozka

    Dobrý den, kdy by se měl čloívěk nechat očkovat? není už teď na očkování pozdě? stačí jedna vakcína nebo je potřeba víc? A jak dlouho očkování vydrží? díky moc.

  • Host chatu

    Dobrý den, očkovat lze v průběhu celého roku. Vysokou míru ochrany poskytují už dvě dávky vakcíny, které se aplikují v standardně v odstupu 1-3 měsíců, v období vysoké aktivity klíšťat se tento interval dá zkrátit na 2 týdny. Aktivita klíšťat s teplejším počasím narůstá a proto je teď nejvyšší čas chránit se očkováním. Třetí dávka podaná cca za 1 rok prodlouží imunitu na 3 roky a následně se očkuje jednou dávkou co 3 roky nebo každých 5 let podle věku očkovaného a použité vakcíny.

  • FXJL

    Dobrý den, viděl jsem vás v televizi říkat, že klíšťata se přibližují našim domovům. Co jste tím myslel? není to jen strašení?

  • Host chatu

    Dobrý den, myslím, že tuto zkušenost má drtivá většina lidí, kteří se pohybují v přírodě v posledních letech a dekádách. Dnes se klíšťata vyskytují i v parcích velkých měst, na pozemcích kolem sídlišť, na parcelách řadové zástavby měst atd., o venkově samozřejmě nemluvě. Zmínil jsem to však hlavně proto, že jednou z nejrizikovějších skupin populace jsou lidé, kteří nijak zásadně v poslední době nezměnili místa, kde se v přírodě pohybují. Houbaří, rybaří nebo chalupaří na stejném místě a proto nemají pocit, že jim hrozí nějaké riziko. Přitom si ale neuvědomují, že klíšťata přenesli riziko nákazy do jejich bezprostřední blízkosti. Kdysi byly v ČR endemické jen Jižní Čechy a Jeseníky, dnes už je klíšťová encefalitida ve všech krajích ČR a podobný trend rozšiřování endemických oblastí je i v celé střední a dokonce místy i v severní Evropě.

  • Vlaďka

    Dobrý den, pane doktore, chtěla jsem se zeptat, jestli na sobě nějak poznám, že klíště bylo nakažené? Vím, že je potřeba hlídat ten flek v místě přisátí... ještě něco dalšího? A jak se vlastně nemoc projevuje? Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, u části nakažených lymeskou boreliózou se objevuje typické zarudnutí na kůži, které je indikací k nasazení antibiotik. Klíšťová encefalitida však začíná nenápadně příznaky podobnými viróze, které potom na krátkou dobu dokonce spontánně ustoupí. Pokud se následně viru klíšťové encefalitidy podaří překonat bariéru mezi krví a mozkem, objeví se projevy zánětu centrálního nervového systému, např. dvojité vidění, horečky se závratí a zvracením, nebo třes rukou apod. a protože proti původci této nemoci neexistuje účinný lék, nezřídka se příznaky zhoršují i přes intenzivní péči v nemocnici. Ta se totiž snaží tlumit jednotlivé příznaky způsobené nemocí ale neumí virus zlikvidovat. Jinými slovy, nákazu klíšťovou encefalitidou na sobě ze začátku nepoznáte a když už je v pokročilé fáze diagnóza stanovená, stejně proti viru není specifický lék.

  • Markéta

    Dobrý den, pane doktore, chtěla jsem se zeptat, zda existuje nějaká oblast, kde je riziko nákazy minimální? Například některé město apod. Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, zdaleka ne každé klíště je infekční, není nutné bát se chodit do přírody. Jen se nesmí situace podceňovat a riziko ignorovat. Když se člověk chrání očkováním proti klíšťové encefalitidě a proti lymeské borelióze dodržuje i další prevenci jako vhodné oblečení, použití repelentu, prohlídku těla a odstranění přisátých klíšťat plus vhodné chování se v přírodě, riziko nákazy se značně sníží. Všechny endemické oblasti v přírodě neznáme a asi nikdy nebudeme znát. Klíšťata roznáší hlavně volně se pohybující zvěř, k tomu ptáci a lokálně i domácí mazlíčci, je to tedy proces mimo lidské kontroly. O některých nových ohniscích klíšťové encefalitidy se dozvíme až z případu nákazy člověka na daném místě. To zdůrazňuje potřebu prevence bez ohledu na to, kde se člověk v přírodě pohybuje.

  • Kikina

    pane doktore, naše lékařka mi řekla, že očkovat dvouleté dítě proti klíšťovce nemá smysl... že bych radši měla naočkovat sebe... co si o tom myslíte? klíště si přeci nevybírá, na koho se přisaje podle věku...

  • Host chatu

    Dobrý den, s kolegyní si dovolím nesouhlasit. U dětí sice nevznikají tak často obrny končetin a nedochází k úmrtí, ale postinfekčním následkem mohou být chronické bolesti hlavy, poruchy paměti i koncentrace, nespavost apod., následkem čeho se např. zhorší prospěch ve škole a dítě má dlouhodobý hendikep, který ani navenek nemusí být vidět. K tomu máme nakonec údaje z klinické praxe i od kolegů z ČR. I vloni se u nás vyskytly případy klíšťové encefalitidy u nejmenších dětí. Očkovat lze od 1 roku věku, pokud se tedy dítě pohybuje v místech, kde se může nakazit a nemá kontraindikace očkování, které jsou jinak velmi vzácné, je možné a dokonce vhodné chránit dítě očkováním. K tomu bude samozřejmě dál nutná i nespecifická ochrana před klíšťaty zejména kvůli lymeské borelióze, proti které zatím vakcína pro lidskou populaci není k dispozici.

  • Radek

    Říká se, že očkovat se má ten, který pobývá v lese pravidelně- myslivci, lesníci, chataři, houbaři. Ale pro občasného návštěvníka lesa ja to zbytečná zátěž- vystačí si s repelenty. Co vy na to ?
    Díky

  • Host chatu

    Česká republika má nejvyšší výskyt klíšťové encefalitidy z celé Evropské unie a to už poměrně dlouhou dobu. Podle Světové zdravotnické organizace i dalších expertů se má ve vysoce rizikových oblastech očkovat každá osoba vstupující do potenciálního ohniska nákazy. Pokud nemáte štěstí, nakazit Vás může už první klíště, které potkáte. Je to tedy o náhodě. Čím jste v přírodě častější, tím je přirozeně pravděpodobnost osudového setkání s nakaženým klíštětem větší. Rád bych ještě zdůraznil, že nemalá část infikovaných si ani není vědoma, že by klíště vůbec měli přisáté.

  • Beruše

    Dobrý den, pane doktore,
    v 15 letech jsem prodělala klíšťovu encefalitidu. Je možné tím získat imunitu vůči této nemoci? Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, po prodělané klíšťové encefalitidě by měla být imunita dlouhodobá až doživotní. Pokud dojde k nákaze už v dětství, je potom ve vyšším věku vhodná kontrola hladiny protilátek, např. po 60. roce života. Stejně tak pokud by daný člověk užíval léky potlačující imunitní systém nebo trpěl nemocí oslabující imunitu je vhodná kontrola dynamiky protilátek jednou za čas.

  • GF

    Má klíšťová encefalitida psychiatrické následky?

  • Host chatu

    Dobrý den, ano, prodělaný zánět centrálního nervového systému může způsobit i psychiatrickou nemoc a někteří pacienti následně vyžadují dlouhodobou léčbu, někdy dokonce i ústavní.

  • BRAINKB

    Česká republika je v evropském žebříčku dlouhodobě na prvních místech ve výskytu onemocnění klíšťovou encefalitidou. Proč je tomu tak?

  • Host chatu

    Faktorů je několik, klíště obecné u nás nachází výborné podmínky k existenci a množení, vyhovuje mu naše flóra, oblasti s hustým porostem, vlhká místa ve stínu např. stromů, bohatá fauna v lesích, na které mohou sát krev a která je přenáší dál a dál. V ČR nemáme příliš vysoké hory, vnější teplota se velkou část roku pohybuje v rozmezí, které klíšťatům vyhovuje, máme dostatek dešťových srážek. A v neposlední řadě je to člověk, který rád tráví čas v přírodě a přitom je očkováním chráněna jen asi čtvrtina z nás.

  • SK

    Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které může zanechat trvalé následky. Jaké konkrétně?

  • Host chatu

    Již jsem zmínil, že trvalé následky zahrnují široké spektrum problémů, obrny končetin, slepoty, hluchotu, psychiatrické problémy, třes končetin, poruchy paměti, koncentrace, pozornosti, nespavost, zhoršení fyzické i mentální výkonnosti a mnoho dalších. Postižený člověk někdy ztrácí soběstačnost, snižuje se kvalita jeho života, nebaví ho koníčky, ztrácí radost z vnoučat, je znechucený sám ze sebe. Slyšel jsem několik pacientů říkat, že nemají rádi toho člověka, který se z nich stal po nemoci, jsou náladoví, podráždění. A tím trpí samozřejmě nejbližší okolí, někdy celá rodina.

  • Zvědavec

    Po třech letech jsem se opět nechal přeočkovat proti klíšťovce, už asi podesáté, ale asi po týdnu mi začaly mírně otékat ruce, s obtížemi něco držím. Problém je i otevřít láhev vody, nemohu pořádně ohnout prsty, když držím hodinu v ruce tužku, nemohu prsty narovnat, v noci se budím bolestmi ve svalech rukou a v oblasti krku, mám problém natáhnout ruce do výšky, pociťuji jakousi celkovou svalovou bolestivou ztuhlost. Může to být reakce?

  • Host chatu

    Dobrý den, objevilo se to jak uvádíte až po týdnu po opakované dávce vakcíny, nicméně ke všem stavům přistupujeme zodpovědně, i když většina by vznikla i bez očkování. Zkuste si na pár dnů nasadit léčbu nesteroidním antirevmatikem např. s obsahem ibuprofenu a pokud budou problémy přetrvávat, doporučuji vyšetření na revmatologii. Taky by mě osobně zajímalo, jestli byla vakcína až do momentu aplikace v lednici, jak tomu má správně být.

  • Eva

    Dobrý den, pane doktore, v červnu r.2016 se mi přisálo klíště. Odebráno bylo bez dalších příznaků. Začátkem července jsem dostala zvýšené teploty a bolesti celého těla.Byla jsem hospitalizována na infekčním oddělení s negaivními výsledky. Následně pak z určitým časovým odstupem odběry v amlulanci, kde protilátky boréie byli hraniční, a pak negativní. Přesto mě stále bolí okolo kloubů a páteře/ztuhlost/. Na neurologii a revmatologii výsledky negativní.Prosím, mám se s tím naučít žít, nebo je nějaké další řešení zdrav. problému? Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Dobrý den, podle výsledků to vypadá, že k nákaze pravděpodobně nedošlo. Zatím budete zřejmě musel zůstat na symptomatické léčbě zaměřené na potlačení bolesti a svalové ztuhlosti. Bez toho, abych viděl spektrum odběrů a výsledky neurologického vyšetření to blíže nemohu posoudit. Ortopedická nebo imunologická příčina byla snad vyloučená.

  • Emil

    Dobry den, pane doktore. Jakou ma očkováni dlouhou účinnost? Kdyz se nechám očkovat ted, tak na léto budu mit klid?

  • Host chatu

    Dobrý den, dvě dávky vám zajistí vysokou ochranu na letošní sezónu, třetí stačí aplikovat v příštím roce. Následně se očkuje jednou dávkou každých 3 až 5 let podle Vašeho věku, stavu imunity a použité vakcíny.

  • Pepíno

    Dobrý den, jak to prosím je? proti borelióze neexistuje oškování a proti encefalitidě ano? Jaký je rozdíl mezi nemocemi? Můžu je od sebe rozeznat - jako co si mám hlídat, když jsem měl klíště kvůli borelióze a co kvůli encefalitidě? Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, lymeská borelióza je bakteriální nákaza projevující se u velké části postižených na začátku typickým zarudnutím na kůži, které vede k nasazení antibiotické léčby. Pokud se včas nezaléčí, může způsobit postižení kloubů, nervového systému, srdce apod. Proti borelióze není k dispozici humánní vakcína, očkují se však zvířata. Klíšťová encefalitida je virová infekce začínající příznaky podobnými chřipce, proti níž nemáme k dispozici specifický lék ale zase je možná prevence vakcinací. Zánět centrálního nervového systému může vést k trvalým následkům až k úmrtí. Přisáté klíště je schopné přenést virus klíšťové encefalitidy už za desítky minut, naproti tomu boreliové bakterie až za více než 24 hodin. Jinak popis všech rozdílů by vydal na malou brožuru, tak doufám, že Vám tento stručný popis bude stačit.

  • Ludmila

    Dobrý den, pane doktore, chtěla jsem se zeptat zda očkování proti klíšťové encefalitidě chrání i proti borelióze? Je možnost očkování proti borelióze, nebo se očkování vyvíjí?

  • Host chatu

    Dobrý den, očkování proti klíšťové encefalitidě poskytuje sice vysokou míru ochrany, ale jen proti té jedné konkrétní nemoci. I když je lymeská borelióza přenášená stejným druhem klíšťat, je to jinak odlišná nemoc. Problematika vývoje vakcín je natolik komplikovaná a nároky na jejich účinnost a bezpečnost jsou tak vysoké, že u nemocí typu lymeské boreliózy může trvat jejich klinický vývoj i desítky let. Momentálně to na brzkou registraci vakcíny proti lymeské borelióze bohužel nevypadá. Musíme se proti ní chránit nespecificky repelentem, oblečením atd. jak jsem již uvedl u dotazu dříve, a proti klíšťové encefalitidě využít navíc možnost specifické ochrany, kterou poskytuje vakcinace.

  • Alois

    Dobrý den, pane doktore, přemýšlím o očkování proti klíšťové encefalitidě a dozvěděl jsem se, že jsou v ČR k dispozici dvě různé vakcíny. Kterou byste doporučil a proč? Předem děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, z odborného hlediska je profil jejich účinnosti a bezpečnosti velmi podobný, stejně tak i očkovací schéma. Z tohoto pohledu je v podstatě jedno, kterou z nich si zvolíte, důležité je zbytečně nečekat s první dávkou, ať můžete profitovat z ochrany co nejdříve.

  • FCKYQ

    Dobrý den, jak se klíšťová encefalitida léčí? jaká je úspěšnost léčby? jaké trvalé následky může encefalitida způsobit? Jaká je šance, že se člověk vyléčí bez následků? díky moc.

  • Host chatu

    Dobrý den, léčba klíšťové encefalitidy je založená hlavně na potlačení příznaků infekce centrálního nervového systému léky proti zánětu, otoku, křečím, na rehydrataci atd.. Specifický lék, který byl zasáhl přímo proti patogennímu působení viru dnešní medicína nemá. Trvalé následky jsou pestré a již jsem je uváděl u předchozích dotazů. Vyléčit se člověk bez následků sice může, ale je to otázkou štěstí a náhody. Větší šanci na plné uzdravení mají mladí lidé s dobrou imunitou. Ale ani u dětí a mladistvých není absolutní jistota, že je následky nemoci nebudou doprovázet po celý zbytek života.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov