Kožní problémy s doktorkou Alenou Štukavcovou

Chat je uzavřený08.07.2014 13:00

MUDr. Alena Štukavcová.

Horké letní počasí láká do bazénů a na veřejná koupaliště. Pokud si ale ze společných prostor odnesete památku v podobě bradavice, měli byste ji začít včas léčit a podobným místům se nějakou dobu vyhýbat. Jde totiž o vysoce přenosnou záležitost. Nejen na bradavice, ale i další kožní problémy, které vás v létě mohou potkat, jste se ptali MUDr. Aleny Štukavcové z Uherskohradišťské nemocnice, a. s., v úterý 8. července od 13 hodin.

MUDr. Alena Štukavcová je lékařka s více než desetiletou praxí v oboru dermatovenerologie a nástavbovou atestací z oboru korektivní dermatologie. Absolvovala řadu odborných stáží a školení na předních klinikách v České republice a v zahraničí. Je autorkou a spoluautorkou odborných a populárně-vědeckých publikací. Přednáší pro odbornou i laickou veřejnost. Pracuje v Uherskohradišťské nemocnici, a. s., v rámci níž poskytuje komplexní dermatovenerologickou ambulantní péči pro dospělé a děti. Její specializací je kryalizace virových bradavic, diagnostika mateřských znamének, kožních prekanceróz a nádorů a korektivně-dermatologické a estetické zákroky. 

Chat

  • Dan Kostka

    Chlor může poškodit kůži, chlorovaná voda v bazénu?

  • Host chatu

    Dobrý den, chlor dráždí dýchací cesty, oči, sliznice a kůži. Účinek chloru na kůži je charakterizován drážděním, pálením, přesušením kůže až vznikem erytému (zarudnutí). Častý a dlouhý pobyt v bazénu ošetřeném chlorovou dezinfekcí zhoršuje a v některých případech dokonce vyvolává kožní problémy, jako jsou vyrážky a ekzémy. Tyto problémy postihují především jedince s citlivou pokožkou (děti) a jedince s atopickým ekzémem se sníženou ochrannou kožní bariérou. V takových případech je vhodné před koupáním použít ochranné bariérové krémy, které sníží důsledky vystavení kůže bazénové vodě a po koupeli se vždy osprchovat a následně namazat vyhovujícím emolienciem (promazávacím krémem).

  • DAYOFD

    Kde všude bradavice můžou vyrůst na těle po koupání?

  • Host chatu

    Dobrý den, bradavice pravé se obvykle vyskytují na rukou včetně prstů a okolí nehtů či na ploskách, kde se objevují tzv. plantární bradavice, poddruh bradavic pravých. Vlivem tělesné hmotnosti se zanořují do hloubky zrohovatělé kůže a mohou být při chůzi bolestivé. Jinak mohou být bradavice kdekoliv na těle a na sliznicích. V různé lokalizaci mohou mít různý vzhled.

  • IS

    Je bradavice na prstě spíše problém kosmetický než zdravotní?

  • Host chatu

    Dobrý den, bradavice je určitě problémem zdravotním. Je to kožní infekční virové onemocnění, které se přenáší z člověka na člověka nebo u téže osoby z jednoho místa na druhé. Z jedné malé bradavice pak časem může být hned několik dalších a jejich léčba pak vyžaduje více času a větší úsilí. Doporučuji proto vždy řešit tento problém co nejdříve.

  • bob

    Dobrý den, paní Štukavcová.,
    Rád bych se Vás zeptal, Jaké pak zaujímáte, hledisko, když-li působíte, jako doktorka., Na, tu-to se na(d)cházející., Mužskou obřízku, nebo ženskou obřízku, předem děkuji za odpověd

  • Host chatu

    ...

  • bob

    hezký den, madam Aleno.,
    Chtěl bych se Vás zeptat, Co pak znamená, pro Vás osobně - profesního hlediska, když pracujete, jako doktorka a lékařka a dermatoložka.,
    protože, občasně musíte jsi prohlížet, Nahatá - mužská těla, nebo
    ženské těla, předem děkuji ke zodpovězení

  • Host chatu

    Dobrý den, beru to čistě z profesního hlediska jako jiní lékaři v jiných oborech.

  • Iveta

    Dobrý den, paní doktorko,
    můj syn (6 let) trpí na bradavice. Má je na chodidlech a máme problémy se jich zbavit. Když jdeme k lékaři, je to vždy s velkým pláčem. Mohla byste nám, prosím, poradit, zda existuje nějaká šetrnější léčba, kterou bychom zvládli doma? Děkuji moc za odpověď a radu.

  • Host chatu

    Dobrý den, vždy je vhodné kombinovat domácí léčbu a léčbu u lékaře. Konzervativní způsob sází na kyselinu salicylovou, ev.v kombinaci s dalšími látkami (kys. mléčnou, výtažek z vlaštovičníku, thuje, borová pryskyřice atd.), po jejichž aplikaci zrohovatělé útvary postupně změknou, aby šly následně lépe mechanicky odstranit. Bradavice na ploskách jsou často zašlapané a ve větší hloubce, proto jejich léčba trvá déle. Pravidelně nožky namáčejte do teplé vody a odstraňujte již naleptanou a změklou kůži i s bradavicí odřením pemzou či šrabkou – ne do krve! Nebo můžete vyzkoušet produkty pro domácí užití na principu zmrazování (Wartner Cryo). U dětí také často fungují homeopatické produkty a podpořila bych i celkovou imunitu organismu na vypořádání se s náloží virů (např. Imunoglukanem - výtažkem z hlívy ústřičné, zinkovými tabletami atd). Doba podávání této doplňkové léčby se pohybuje řádově v několika měsících. Vyjímečně se při snížené imunitě jedince nasazuje alergologem-imunologem léčba tabletami Isoprinosine. Možná se Vám to bude zdát úsměvné, ale i v zahraniční literatuře je jako možnost léčby udáváno zaříkávání a sugesce.

  • Hana

    Mám časté problémy s bradavicemi a nebaví mě chodit stále k lékaři. Nemůžu ani sehnat žádný účinný prostředek, který by mne jich rychle zbavil. Poradíte mi něco spolehlivého na samoléčbu? Děkuji!

  • Host chatu

    Dobrý den, bohužel nic univerzálního spolehlivého neexistuje. Každému pro domácí užití zabere něco jiného. Záleží vždy na velikosti bradavice, místě výskytu a délce trvání. Pokud je bradavice malá a ne moc zrohovatělá či zašlapaná, jako první možnost volby zkuste produkty na principu zmrazení (Wartner Cryo). Další možnosti samoléčby viz předchozí odpověď. Pokud se tvorba bradavic opakuje často, určitě podpořte Váš imunitní systém imunomodulačními preparáty dostupnými v lékárně.

  • Milan

    Zdravím, někde jsem četl, že existují různé druhy bradavic - pravé a nepravé. Jaký je mezi nimi rozdíl a může se stát, že mi lápis nezabírá, protože je na jiný druh, než mám?

  • Host chatu

    Dobrý den, obecně jsou pod pojem bradavice zahrnuty verrucae planae juveniles (ploché bradavice u dětí a mladých lidí), verrucae vulgares (pravé bradavice) a condylomata accuminata (slizniční anogenitální a intertriginózní bradavičnaté projevy). Většinou se setkáváme s pravými bradavicemi a jejich podtypy, které se liší místem výskytu, a tím i vzhledem. Kromě Lapisu existují i jiné produkty na bradavice pro domácí užití – viz výše uvedené odpovědi. Pokud si však nejste jistý správnou diagnózou, navštivte kožního lékaře.

  • Pepa V.

    Dobrý den,

    slyšel jsem, že na bradavice pomáhá "výluh" z cibule, je to tak?

  • Host chatu

    Dobrý den, lidé často zkoušejí různé tzv. „babské rady“, mezi které patří použití cibule, ale také např. octu a česneku. Někdy je efekt velmi dobrý, jindy nedostatečný. Další možností je využít léčivých účinků vlaštovičníku. Bradavice stačí opakovaně potírat prýštícím mlékem z čerstvě utržené léčivky.

  • Jirka

    Dobrý den, paní doktorko, je pravda, že na řadu kožních problémů pomůže moře? Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, thalassoterapie (léčba mořem) je známá řadu let a působí příznivě na lupénku, ekzémy, dermatitidy a jiné kožní potíže. Je zde kombinace nejen působení přirozeně antiseptické mírně slané vody, jejího specifického složení, ale také slunečního záření (jeho UV složky) a neméně také psychická relaxace. Stává se, že někomu zmizí i bradavice.

  • Lucka

    Dobrý den, paní doktorko,

    mám ve vlasech mateřské znaménko, na které si nevidím. Měla bych ho pro jistotu nechat odstranit?

    Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, navštivte kožního lékaře, který určí při podrobnějším vyšetření dermatoskopem, zda se jedná o znaménko (naevus) a případně jeho typ nebo zda se jedná o výrůstek, cystu, bradavici či nádor. Dle diagnózy Vám také sdělí, zda je nutno tento útvar odstranit a jakým způsobem.

  • Karel

    Hezký den, co doporučujete na odstranění bradavic? Musím k doktoru nebo to zvládnu sám?

  • Host chatu

    Dobrý den, jak jsem zde již uvedla, vždy je vhodné kombinovat domácí léčbu a léčbu u lékaře. Možnosti domácí léčby – viz předchozí odpovědi. V naší kožní ordinaci je nejčastěji používaná kryoterapie- zmrazení bradavice tekutým dusíkem, po které se během několika dní vytvoří v místě zmrazení puchýř. Ten je potřeba následně vystříhnout i s bradavicí a vzniklou ranku ošetřovat místním antibiotikem či antiseptikem a zalepovat náplastí do zhojení. V mezičase mezi jednotlivými zmrazeními pacient ošetřuje vhodně zvoleným leptadlem.

  • Katka L.

    Dobrý den, můžu se Vás zeptat, jestli chirurgické odstranění bradavice bolí? Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Dobrý den, některé typy bradavic se mohou odstranit v místním znecitlivění např. laserem či excochleací (seškrábnutím) ostrou lžičkou. Klasický chirurgický zákrok - vyříznutí se zašitím zanechá jizvu, která může být obzvláště na ploskách stejně bolestivá jako původní bradavice, časté jsou i recidivy po zákroku, proto se od tohoto způsobu léčby ustupuje. Místní znecitlivění před samotnými zákroky se provádí buď postříkáním místa lehce zmrazujícím sprejem nebo před vyříznutím vpichem umrtvovací látky. Samotný zákrok je pak nebolestivý.

  • Milan kusý

    Dobrý den, co pomáhá na zaparenou kůži mezi prsty u nohou a následnou mokvajici kuzi? A to ve smyslu léčby i prevence.

  • Host chatu

    Dobrý den, Vámi popisované potíže jsou projevy meziprstní kožní plísně, která se udržuje ve vlhkém prostředí. V lékárně lze pořídit antimykotika pro místní užití ve formě roztoku a spreje, které zároveň léčí a vysušují meziprstní prostory a jsou vhodnější na mokvající projevy než přípravky ve formě krému. Používají se dvakrát denně několik týdnů a do kombinace je vhodné přidat na noc antimykotikum ve formě pasty plus záložky k zamezení naléhání vlhké kůže prstů na sebe. V případě rozsáhlého postižení kůže a nehtů kožní formou plísně lze přidat i léčbu celkovou antimykotiky ve formě tablet. Mezi preventivní opatření patří: pravidelné vysušování meziprstních prostor, nošení a častá výměna bavlněných ponožek (ev. s přídavkem stříbrných vláken), pravidelné střídání kvalitní kožené obuvi, v létě nošení otevřené obuvi, vystříkávání obuvi dezinfekčními spreji atd.

  • Kolářová Jaroslava

    Mám velkou plíseň na nehtech u nohou. Chodím ke kožnímu lékaři, ten mi již předepsal údajně nejsilnější tabletky proti plísni. Teď jsem je po roce přestala jíst, lékař mi sdělil, že již nic jiného neexistuje.Nenastalo ani trošičku zlepšení. Nehty jsou škaredé, hrubé, bolestivé, žluté, no prostě strašné. Buďte tak hodná pí doktorko nedalo by se opravdu něco udělat. Za radu děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, léčba onychomykózy (plísně nehtů) je běh na dlouhou trať. Nejúčinnější je léčba antimykotiky celkově v tabletové podobě v kombinaci s místním ošetřováním protiplísňovými roztoky, krémy nebo i speciálními protiplísňovými laky. Tabletová léčba onychomykózy nohou je pojišťovnou hrazena po dobu 3 měsíce. Musí se u ní pravidelně brát krevní odběry a kontrolovat jaterní testy. Léčba tabletami po dobu jednoho roku, pokud nejsou udělány mezi jednotlivými pulsy přestávky, je neobvyklá. Pokud i přesto tato léčba nemá efekt, nejedná se o klasickou onychomykózu, ale může jít i o jiné onemocnění nehtů – dystrofie (poškození nehtového lůžka nebo matrix), lupénka nehtů, lichen ruber či další. Poraďte se o tom se svým kožním lékařem.

  • Míla

    Dobrý den paní doktorko,
    lze léčit bradavice i osvědčenými recepty našich babiček, co například vlaštovičník, máte zkušenost, jestli pomáhá?
    Děkuji,
    MZ

  • Host chatu

    Dobrý den, ano, další možností léčby bradavic je svěřit se do rukou přírody. Léčivé účinky vlaštovičníku jsou známé – vždyť je to jedna z nejstarších metod jejich odstranění. Bradavice stačí opakovaně potírat prýštícím mlékem z čerstvě utržené léčivky. V některých případech jsou zkušenosti velmi dobré. V žádném případě ale rostlinu nepožívejte, protože je jedovatá.

  • Evžen

    Dobrý den,
    zajímalo by mě, jestli si imunitní systém dokáže "sám" poradit s HPV virovou infekcí způsobující kondylomata. Názory se různí, někdo tvrdí, že HPV virus zůstane v těle navždy přítomný, jiný, že z těla spontánně časem odejde. Chápu, že je to individuální a ovlivněné různými faktory. Jaký je Váš názor? Dále by mě zajímalo, jestli může dojít při styku k přenosu HPV viru na partnerku, pokud žádné bradavičky nemám (a nové se netvoří), ale pře cca 3 měsíci jsem byl na jejich chirurgickém odstarnění. Předpokládám, že HPV virus mám stále přítomný v těle. Děkuji za odpovědi.

  • Host chatu

    Dobrý den, condylomata accuminata potřebují ke svému vzniku a dalšímu rozvoji určité prostředí, jako je vlhkost a macerace, proto je nacházíme nejčastěji v krajině anogenitální a intertriginózní (zapářková místa). Při infikování HPV viry jsou tyto viry přítomny jen na těchto specifických místech a ne v celém organismu. Po odstranění viditelných bradavic však přítomnost viru prostým okem nepoznáte. Je pak nutné dodržovat určité zásady bezpečného styku (použití ochrany) a vyčkat několik týdnů ev. měsíců po dobu tzv. inkubační doby, kdy může infekce znovu vzplanout. Imunita lidského těla je při boji s touto infekcí neméně důležitá. Působí hlavně na daném místě a Vy ji můžete podpořit celkovým užíváním imunomodulačních preparátů.

  • Svoboda

    Občas při pohl.styku s manželkou cítím štípání a pálení na penisu. Ona ho někdy cítí taky, někdy ho cítím jenom já. Byl jsem na kožním, ona na gynekologii, vešketré odběry byly zatím negativní. Napadá Vás čím by to mohlo být a co se s tím dá dělat ?

  • Host chatu

    Dobrý den, žena během celého cyklu prodělává hormonální výkyvy, na kterých je závislé i osídlení poševní mikroflórou. Může to být tento problém, kdy reagujete citlivěji na tyto změny. Nejlépe je při akutních potížích udělat stěr ze sliznice u Vás, tak i u partnerky a zjistit, zda se nejedná o nějakou bakteriální či plísňovou infekci, kterou byste si vzájemně mohli předávat. Pokud jsou však tyto výsledky negativní, zkuste vždy po styku opláchnout intimní partie vodou s následným promazáním zklidňujícím krémem (Cicalfate, Cicaplast Baume B5…) a oba i s partnerkou užívat celkově probiotika.

  • Svoboda

    Synovi ve školním věku se zhruba každé čtyři měsíce objeví někde nové, drobné znaménko, které dřív neměl. Když se narodil, neměl snad ani jedno. Teď už jich má asi 30, některé i na obličeji. Dá se nějak jejich přibývání zpomalit, např. změnou nějakého režimu ( strava, slunce, apod. ) ?

  • Host chatu

    Dobrý den, na těle během života mateřská znaménka běžně přibývají a prodělávají svůj vývoj (od plochých po vystouplé, změna pigmentace a velikosti s růstem dítěte). Jejich počet je často závislý od genetické (dědičné) dispozice, kožního fototypu jedince (v našich podmínkách ČR nejčastěji fototyp II a III) a vystavování se slunečnímu záření. V dětství je ochrana proti UV záření velmi důležitá vzhledem k citlivosti dětské kůže a také častému pobytu venku. Používejte proto krémy, spreje, lotia atd. s UV filtry od 30 výše v kombinaci s přiměřeným oblečením a použitím pokrývky hlavy. Existují i ochranné UV oblečení. Strava na vývoj znamének vliv nemá.

  • Dan

    Dá se větší znaménko na zádech, které mě např. pobolívá, když nesu batoh, odstranit na náklady pojišovny, nebo je to "zbytečný, kosmetický" úkon, který si musí pacient uhradit sám ? A existují znaménka, které se ani odstraňovat nesmí ?

  • Host chatu

    Dobrý den, navštivte kožního lékaře, který určí při podrobnějším vyšetření dermatoskopem o jaký typ naevu (znaménka) jde a zda se jedná o "kosmetický" zákrok, který nehradí pojišťovna. Neexistují znaménka, která by se nesměla odstraňovat.

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov