Na zdravou výživu se ptejte MUDr. Václavy Kunové

Chat je uzavřený27.05.2014 09:00

MUDr. Václava Kunová.

MUDr. Václava Kunová, odbornice na léčbu obezity, poradkyně v oblasti výživy a garantka iniciativy Vím, co jím a piju, poradí, jak zdravě zhubnout a pak nenabrat, jak vybírat potraviny vhodné pro naše zdraví a co z nich uvařit. Odpovídat na vaše dotazy bude v úterý 27. května od 9 hodin.

MUDr. Václava Kunová se výživě věnuje už dvacet let. Osm let vedla individuální poradnu pro snižování nadváhy, nyní tvoří databázi složení potravin a zdravé receptury pro dietní stravování s přesným propočtem živin. Je odbornou garantkou iniciativy Vím, co jím a piju (www.vimcojim.cz). O výživě publikuje v denících a časopisech, vydala knihy: Zdravá výživa; Zdravá výživa v otázkách a odpovědích a Obezita, dieta pro zdravé hubnutí.

Chat

  • Karel Š.

    Dobrý den paní doktorko,

    rád bych se zeptal, co v krámě vybírat, když chci jíst zdravě. Složení nerozumím, tabulky jsou pro mě španělská vesnice...Je na to nějaký jednoduchý trik?


    Díky

  • Host chatu

    V první řadě se snažtezajistit pravidelnost v jídle. Dále se pokuste denně sníst aspon 400 g zeleniny, klidně i více. Ovoce už může být méně, stačí 200 g za den. Pečivo vybírejte celozrnné, střídejte různé druhy masa a ryb. Jogurty vybírejte s obsahem tuku kolem 2-3 %, sýry raději tvrdé, tavené jen minimálně. V orientaci v oblasti balených potavin vám pomůže i logo Vím co jím, které označuje výrobky vyhovující požadavkům na zdravou výživu.

  • Annita

    Paní doktorko, je mi 33 let, po dětech jsem hodně přibrala cca 20 klio. Teď vážím 85 kg, měřím 172 cm. Nejde mi zhubnout podle tradičních diet, nepřejídám se, zkouším i sportovat. Poradíte?

    Díky.

  • Host chatu

    Ideální by byla individuální konzultace, ale začít můžete i sama. Snažte se jíst 5 x denně, ráno celozrnné pečivo a k tomu třeba sýr cottage nebo šunku, vejce, tvarohovou pomazánku apod. Dopoledne je ideální kombinace jogurtu a ovoce. K obědu si dejte libové maso, větší porci zeleniny a malou přílohu. Odpoledne snězte kousek zeleniny a k tomu sýr, večeře by měla sestávat ze zeleniny a potraviny bohatých na bílkoviny (tuňák, sýr, vejce, tvaroh, kuře...) ale již bez pečiva a příloh. Pro další upřesnění mě můžete kontaktovat na e-mailu: vkunova@nutradit.cz.

  • KRONSTAR1

    Je nutno brát v úvahu BMI - je to kvalitní výpočet?

  • Host chatu

    Ne, v žádném případě není. BMI je opravdu jen hrubě orientační. Existuje mnoho lidí jejichž BMI je v pořádku, ale mají vyšší množství tuku v těle, z druhé strany sportovci v silových sporech jsou podle BMI klidně v pásmu nadváhy, přitom jejich váha je tvořena aktivní tělesnou hmotou, tuku mají v těle minimálně.

  • Adolf Denis

    Co iontové nápoje, jsou zdravé?

  • Host chatu

    Iontové nápoje mají svůj účel : sport s možností vzniku dehydratace, práce v horkých provozech, stavy po průjmových onemocněních. V těchto případech jsou zdravé. Ale u člověka s onemocněním ledvin nebo při hypertenzi můžou být díky přítomnosti většího množství iontů rizikem. Nutno uvážit individuálně množství a častost použití.

  • Dotaz

    Od kolika let můžou děti kofein - v cole, v kafi? A od kolika kakao?

  • Host chatu

    Není žádný důvod k tomu, aby si děti zvykaly na kofein. S tím, že mají chuť na kávu přijdou samy, může to být kolem 14 nebo 15 let, u někoho mnohem později. Kofein v colových nápojích snad ani není nutno komentovat. Tam škodí mnohem více kyselina fosforečná a nálož cukru. Kakao můžou, troufám si tvrdit od 3 let, protože do kakaového nápoje se dává jen minimální množství. Kakao šak do sebe děti dostávají většinou dříve, díky babičkám, v čokoládě.

  • Inna

    Dobrý den,
    co je zdravá výživa pro onkologické pacienty si musí každý sám najít na internetu nebo v knihovně. Lékaři se starají o naše vyléčení - chemoterapie, ozařování, ale když chcete vědět konkrétně jak se správně stravovat, co jíst a pít, tak vám onkolog nedovede poradit. Pouze doporučí zdravé stravování. Ale určitě každá nemoc má svoje specifika co smím a co ne. Asi špatně hledám, ale co je zdravé stravování pro ne-hodgkinův lymfom.
    Děkuji.

  • Host chatu

    U onkologických pacientů je nutno zajistit dostatečnou, kvalitní výživu, jednu dobu populární názor, že je nádor zapotřebí tzv. vyhladovět, je nesmysl (ted mám na mysli obecně nádorová onem). Nevím, jestli existuje nějaké specifikum pro non-hodgkinův lymfom, ale doporučila bych do jídelníčku zařazovat více potravin s antioxidačním účinkem a co nejvíce je střídat (brokolice, tofu, rajčata, borůvky a další tmavě zabarvené ovoce, hroznové víno). Nezapomínat na kvalitní bílé jogurty, ryby, maso v rozumném množství. Vyhýbat se průmyslově upraveným, obarveným, konzervovaným potravinám.

  • Dan Kostka

    Mají jakkoliv duševně nemocní mít nějakou zvláštní stravu?

  • Host chatu

    Měli by dbát hlavně na to, aby si složením jídelníčku nezpůsobovali výkyvy v hladině krevního cukru. Vyrovnaná glykemická křivka po celý den sice duševní onemocnění nevyléčí, ale rozhodně přispěje k duševní pohodě (spolu s vhodnou medikací). V praxi to znamená jídlo po 3 hodinách, v každém jídle sacharidové potraviny s nižším glykemickým indexem a k tomy potravina bohatá na bílkoviny (například tedy žitný chléb a k tomu cottage sýr). Nikoli sladkosti (představa, že cukr tzv obalí nervy je nesmyslná). Dá-li si někdok snídani například koláček, vyskočí mu hladina krevního cukru, následně se díky vyplavenému inzulínu propadne dolů a v této fázi nastává zhoršení nálady, podrážděnost, agresivita i u mnoha zdravých lidí. Takže na výkyvy v glykemii velký pozor.

  • Jaromír Honzák

    Dobrý den,
    V čem se prosím liší strava zdravého dítěte od stravy zdravého rodiče a stravy zdravého prarodiče? Co musíme z hlediska složení stravy udělat pro to, abychom mohli jíst pravidelně spolu?

  • Host chatu

    Nemusí se lišit vůbec v ničem, jen v množství. Dítě, které již může jíst všechno (řekněme od 3-4 let) může tvořit základ model stravování pro ostatní. Libové maso, tepelně upravená zelenina, přílohy typu brambory, rýže, těstoviny lze připravit pro všechny. Množství jednotlivých částí pak upravit specificky podle toho, zda rodič nebo prarodič potřebuje zhubnout, přibrat, udržovat váhu apod. Na svačiny stejně- dítě může dostat bílý jogurt s domácím džemem, dospělý jen jogurt samotný apod.

  • Jaromír Honzák

    Když máme v rodině dítě, které má nadváhu a sklon k obezitě, a další, které ten problém nemá a obě děti se chovají a stravují stejně, jak máme postupoval, aby to neomezovalo dítě bez problému a zároveň abychom měli sjednocená pravidla v rodně?

  • Host chatu

    Tento problém je poměrně častý. Největší problém je ho zvládnout psycholgicky. Podřídit by se podle mého názoru mělo dítě štíhlé. Zdravá strava ho v ničem omezovat nebude, naopak si vytvoří zdravé stravovací návyky, vy můžete vše regolovat jen v otázce množství.

  • Eliška

    Dobrý den,
    ve všech doporučení se píše dodržujte časový odstup a jezte pravidelně.
    Ale co my s nepravidelnými službami? V noci někdy pracujeme, ve dne spíme, pak se to obrátí. A jak se stravovat na noční směně?
    Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Stravovat byste se měl(a) pravidelně i v průběhu noci. Po dobu noční služby jsou ideální potraviny, které nezatěžují trávení, tedy jogurty, jogurtová mléka apod. Jídelníček je pak nejlépe upravit individuálně, nevím, zda potřebuje hubnout nebo nikoli. Pro další upřesnění mě můžete kontaktovat na e-mailu: vkunova@nutradit.cz

  • Adriana

    Proč se říká, že, když budu jíst kvalitní potraviny, tak mně jich bude stačit menší množství a budu nasycená? U mně to tak není. Např.: když sním 100g výběrové šunky, namísto 200g standardní, tak mám hrozný hlad.

  • Host chatu

    Takhle to není myšleno. Rozdíl je v tom, jestli zhltnete třeba hamburger (má 1000 kJ) a nebo si dáte např. velký salát s kuřetem (také 1000 kJ), tam je rozdíl v pocitu zasycení zásadní (salát má nižší energetickou denzitu, více vlákniny, více bílkovin...)

  • Lesia H.

    Dobrý den,
    loni mě byla diagnostikována roztroušená skleróza, po ataku mam sníženou pohyblivost a znatelný nárost hmotnosti. Stále užívám léky Milgamma, Apo-sertral, Rebif 44, snažím se zhubnout, ale vzhledem k snížené hybnosti je pohybová aktivita znatelně omezena. Jak bych měla upravit svůj jídelníček, aby se můj zdravotní stav nezhoršil
    ( nedostatečným příjmem vitamínů a minerálů, vlákniny a bílkovin), a došlo k požadované redukci hmotnosti.
    Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    U vás bude nutné velmi dobře vybalancovat jídelníček. to v rámci chatu skutečně nelze časově zvládnout. Pro další upřesnění mě můžete kontaktovat na e-mailu: vkunova@nutradit.cz

  • Tereza

    Vážená paní doktorko, prosím o Váš názor na dnes čím dát tím populárnější vitariánství -tento směr a přístup k jídlu mne velmi zaujal, z rozhovorů, kteér lze občas číst v médiích a na internetu to vypadá, že všichni, kdo na něj přešli, se skoro zázračně zbavili mnoha zdravotních obtíží, mají spoustu energie, skvělou náladu...je toto vůbec možné a může vitariánství nabídnout dlouhodobě plnohodnotnou stravu a přísun všech živin? doporučila byste jej?

  • Host chatu

    Vitariánství má tolik omezení, že prakticky není možné docílit naplnění všech důležitých živin. Nedoporučila bych ho jako styl života, určitě ale doporučím vyzkoušet některá z jídel ve vitariánských restauracích. Často jsou nápaditá a velmi chutná a můžou obohatit takzvaně normální jídelníček.

  • Jana

    Dobrý den. Jím od začátku roku dietně, maximálně 3500kJ denně, ale váha jde dolů jen velmi pomalu, tak 1 - 1, 5 kg měsíčně. Jídelníček mi sestavuje nutriční sestra, zapisuji si jej poctivě do kalorických tabulek. Jezdím na rotopedu 20 minut denně, ujdu 3km denně ve svižnějším tempu. Nutriční si se mnou už neví rady, říká, že mám zřejmě extrémě zpomalený metabolismus. Léčím se se štítnou žlázou, vážila jsem začátkem roku 140 kg, teď mám 132. Co byste mi poradila na rychlejší úbytek váhy, především tuků?

  • Host chatu

    Váš energetický příjem - 3500 kJ je extrémně nízký. Je možné, že právě tímto snížením jste způsobila metabolickou úspornost organismu. Je otázkou, jak je jídelníček poskládán co do makronutrientů, tam bych asi dokázala poradit.Nicméně je to na obsáhlejší odpověd .Pro další upřesnění mě můžete kontaktovat na e-mailu: vkunova@nutradit.cz

  • Pavel

    Dobrý den paní doktorko,

    jak by jste ohodnotila můj fyzický stav
    věk 45
    výška 177
    váha 95
    objem tuku v těle 28%, lečený krevní tlak 150 95, cholesterol 7,2

    Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Předpokládám, že jste muž... Doporučila bych snížení váhy, cca o 10 kg (ale muselo by se jednat o snížení množství tuku v těle). doporučila bych jídelníček, který by vedl k poklesu krevního tlaku a cholesterolu, vše se dá řešit najednou. Pro další upřesnění mě můžete kontaktovat na e-mailu: vkunova@nutradit.cz

  • Dotaz

    Je něco pravdy na stravování dle krevní sk.? Nebo, že každý je jiný metabolitcký tip (sacharidový, proteinový, atd.)? Nebo se tímto vůbec nemám řídit? Děkuji :-)

  • Host chatu

    Na stravování podle krevních skupin není pravda vůbec nic. Určení metabolického typu bývá hodně často jen lákadlem, které má zjistit jakousi pravdu o vás samých (to každý miluje), ale pak vám doporučit vhodné doplňky, koktejly apod.

  • XX

    Dobrý den:) chtěla bych se zeptat jestli vadi pri redukci veceret treba v 8 hodin vecer? Kdyz uz pak clovek nic nedela? A cim doplnit tuky ve strave s libovym masem, jogurtama 3% atd? Nejim nizkotucne veci a tuky mi chybi. .a jeste k tej veceri muze tam byt trochu tuku nebo jen cista bilkovina,, priloha a zelenina? Moc dekuju za odpověď

  • Host chatu

    POkud jdete spát po 22 hodině, můžete klidně večeřet v 20 hodin. Měla by to být zelenina, bílkovina a samozřejmě kávová lžička kvalitného oleje do zálivky. Případně kus avokáda nebo 10 g ořechů. Tukyjsou ve stravě důležité, jejich pokles pod 40 g za den (tím mám na mysli i tuky skryté v potravinách) zhorší vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích, zhoršuje se nálada pod.

  • Anna

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně 24 smenoveho provozu. Přes den si s jídlem relativne poradím, ale nevím co jíst v noci. Někdo tvrdí, že jako přes den, že tělo to nerozlišuje a někdo tvrdí, že bílkoviny. Jenže po zelenině a proteinu mám hlad a tvaroh se furt nedá. Jak to tedy je? A dále nevím jestli ráno snídat když si jdu lehnout. Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Na podobný dotaz již odpověď výše. Pro další upřesnění mě můžete kontaktovat na e-mailu: vkunova@nutradit.cz

  • jana

    Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně ranního cvičení nalačno. Neustále čtu dva různé názory - jeden říká že cvičení ráno je výborné, a to z důvodu okamžitého spalování tuků. Druhý názor však říká, že dochází k odbourávání svalových bílkovin a že je potřeba alespoň něco málo sníst. Cvičením mám na mysli běh v nízké intenzitě cca 20minut a to pro někoho, kdo by rád zhubnul. Díky moc za odpověď :-)

  • Host chatu

    V tomto asi nejsem úplně informovaná, ale obávala bych se hypoglykemie, 20 minut běhu je poměrně dlouhá doba.

  • Michaela

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda při mé výšce 168/94kg mohu přijímat energ.hodnotu kolem 8000 Kj ? Denně cvičím půl hodiny a k tomu rotoped 40 minut. Děkuji za odpověd a přeji pěkný den

  • Host chatu

    Záleží na tom, z jakých živin bude pocházet 8000 kJ. Pokud jste až dosud jedla přes 10 000 kJ a nikdy dosud nehubla, budete hubnout při 8 000 kJ za pžedpokladu, že bude v jídelníčku cca 30 energetických procent z bílkovin. Bílkoviny potřebují pro své naštěpení energii, takže u nich můžete skoro 30 procent odečíst. Příklad : není stejné sníst 500 kJ v pečivu a 500 kJ v kuřecím masu.

  • eva fakova

    Prosím ,paní doktorku o rado ,co mám jíst a pít ,abych se zbavila cysty na ledvině ,která mě tlačí. Mám nesnášenlivost lepku a mléka , je mě 62 let ,nemám nadváhu ,děkuji ef

  • Host chatu

    Cysta na ledvině bude pravděpodobně daná geneticky a úpravou jídelníčku se jí nezbavíte. POkud by šlo o cystické ledviny, je důležité zabránit vyššímu krevnímu tlaku. Rozhodně musíte být pod kontrolou nefrologa.

  • Marik

    Dobry den,

    co rikate na Paleo dietu?

    Diky

  • Host chatu

    Nesmírně populární, dokážu si ji představit v praxi pro lidi žijící třeba v Austráli (dostupnost hovězího tzv. grass fed), spousty čerstvých ryb a zeleniny v perfektní kvalitě za dobré ceny. Tato dieta je u nás velmi drahá a tak trochu neetická. Stejného efektu se dá dosáhnout méně omezujícím způsobem.

  • Larisa

    chci zhubnovt mam 90kg nejdeto dolu

  • Host chatu

    Můžetemě kontaktovat na e-mailu: vkunova@nutradit.cz

  • Jana

    Dobrý den, prosím o radu. Je mi 45 let, BMI 23. Půl roku se léčím na psor. artritidu, beru metotrexát a prednison. Nyní asi měsíc velké zhoršení/velké otoky a bolest kloubů/. Jím zdravou vyváženou stravu /2roky stobklub, poměr živin bílkoviny 22 procent,tuky 30 pr.,sacharidy 48 proc./. Postupně jsem vyloučila lilkovitou zeleninu, které jsem jedla hodně, zatím bohužel žádné známky zlepšení.Nyní chci zkusit vyloučit mléčné výrobky,poraďte prosím, čím je zdravě nahradit /např.co namazat ráno na chléb, nemůžu jíst pořád vločky/, náhrady mléč.výr. jsou velmi drahé. Každý odborník na zdr.výživu má trochu jiné názory.Děkuji

  • Host chatu

    Nevidím žádný důvod k tomu, proč byste měla vyloučit mléčné výrobky. Nemusíte pít obyč mléko, ale jogurty a sýry jsou velmi zdravé.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov