Zničíte si zuby, když si o svátcích dopřejete cukroví a slazený nápoj? Odpovídala dentální hygienistka Hana Vrbová

Chat je uzavřený15.12.2016 11:00

Hana Vrbová, DiS.

Škodí zubům konzumace vánočního cukroví či pití typických silvestrovských nápojů? Správnou dentální hygienou můžete řadě potíží se zuby předcházet, ať už je máte citlivé nebo se třeba objevuje eroze zubní skloviny. Na co si dát pozor a jak správně pečovat o zuby nejen v čase svátečním? Přečtěte si odpovědi dentální hygienistky Hany Vrbové, DiS. z pražského Zubního centra Ořechovka.

Hana Vrbová, DiS. jako dentální hygienistka pražského Zubního centra Ořechovka řeší například dentální hygienu u pacientů s gingivitidou, parodontitidou, vysokou kazivostí, u klientů s protetickými náhradami, ortodontickými aparáty či implantáty. Ošetřuje jak dospělé, tak dětské pacienty. Věnuje se vzdělávacím programům zaměřeným na stomatologickou prevenci u dětí i dospělých, v případě zahraniční klientely komunikuje v anglickém jazyce.

Chat

  • GF

    Škodí zubům konzumace vánočního cukroví či pití typických silvestrovských nápojů?

  • Host chatu

    Dobrý den, obecně se dá říci, že sladkosti zubům škodí, jelikož bakterie uvnitř dutiny ústní dokážou přeměnit cukry na kyseliny a působit tak nepříznivě na zubní sklovinu. Pokud dodržujete správnou ústní hygienu, chodíte na pravidelné prohlídky ke svému zubnímu lékaři a dentální hygienistce, nemusíte se nějaké té sladkosti v podobě vánočního cukroví obávat. Po konzumaci silvestrovských nápojů (šampaňské, džusy, nápoje kolového typu) je vhodné vypláchnout ústa čistou vodou. Doporučuji nečistit si zuby bezprostředně po vypití takového nápoje, jelikož po jeho konzumaci klesne v ústech pH a vytvoří se zde tak nepřátelské kyselé prostředí. Dochází k přechodnému odvápnění skloviny a tím tak k její snížené odolnosti. Čištěním tak hrozí riziko její částečné ztráty. Je tedy důležité nechat slinu v ústech pracovat a tím vrátit pH do normálu. Zuby si je vhodné vyčistit zhruba hodinu po konzumaci.

  • DIS

    Na co si dát pozor a jak správně pečovat o zuby nejen v čase svátečním?

  • Host chatu

    Dobrý den, jsem toho názoru, že všeho by se mělo s mírou. Na co si přece jenom dát pozor, je nadměrné pití slazených a kyselých šťáv, džusů, nápojů kolového typu aj. Zvláště u dětí je vhodné tyto nápoje omezit nebo úplně vyloučit. Nevhodná je zejména konzumace těchto nápojů pomocí oblíbeného „brčka“, kterým děti nápoj srkají a tím udržují v ústech nepříznivé pH po delší dobu. Jak pečovat o zuby? Pro zdraví zubů je důležité pravidelné odstraňování zubního povlaku, který ulpívá jak na hladkých ploškách tak i v mezizubí. Důraz je kladen na výběr vhodného kartáčku, který by měl mít malou pracovní hlavu, rovný zástřih štětin a měl by být především měkký. Podstatná je i samotná technika čištění zubů. Součástí každodenní orální hygieny by mělo být i čištění mezizubních prostor. S výběrem vhodných mezizubních kartáčků a dalších pomůcek Vám pomůže Vaše dentální hygienistka. Neméně důležité jsou i pravidelně preventivní kontroly u Vašeho zubního lékaře.

  • DENMARK

    Mají na zdraví zubů negativní vliv více nealko nebo alko nápoje?

  • Host chatu

    Dobrý den, především záleží, o jaký druh nápoje se jedná a v jaké míře se konzumuje. Například některá bílá vína mají větší obsah kyselinek, tudíž by při nadměrné konzumaci mohly negativně působit na zubní sklovinu. Červená vína zase mohou zabarvovat tvrdé zubní tkáně. Co se týče nealkoholických nápojů, velkým strašákem jsou nápoje kolového typu, sladké sirupy, džusy z čerstvého ovoce, které, ač jsou z výživového hlediska velmi důležité, mají v sobě také hodně kyselin a mohou tak narušit zubní sklovinu.

  • Wow:WotLK

    Jak si dát pozor na zuby 24.12. na Štědrý den, 25.12. na 1. svátek vánoční a 26.12. na 2. svátek vánoční?? Zejména kvůli pistáciím a mandarinkám. Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, během Vánoc na nás číhá spousta lákadel v podobě vánočního cukroví a slazených nápojů. Doporučuji nekonzumovat sladkosti v nadměrném množství a dodržovat pravidelnou ústní hygienu. Co se týče pistácií a mandarinek, nepředstavují žádnou rizikovou potravinu, pokud neotvíráte skořápky pistácií pomocí zubů a nekoušete do pecek, neměla by být jejich konzumace překážkou.

  • Veronika

    Omlouvám se Hanko,ale jsem poněkud zmatená. Jsem si zcela jistá že vy za ten titulek nemůžete, ale vyplývá z něj že si během adventu a vánoc zapomínáme čistit zuby, anebo že na sladké či na ovoce saháme jen jednou za rok. Ani jedno z toho určitě není pravda, takový barbaři ani sklerotici nebo dokonce lháři snad nejsme.
    Otázka: může konzumace ovoce, zejména jablek, hrušek ( žádné citrusy) během celého života opravdu narušit sklovinu ( je tento jev i v přírodě ?) pokud si zuby čistím tak pět deset mimut po konzumaci.

  • Host chatu

    Dobrý den, v pořádku. Titulek měl spíše směřovat k tomu, že ke konzumaci sladkých potravin máme v období Vánoc blíže než kdy jindy. Co se týče konzumace ovoce, z výživového hlediska je velmi důležité pro zdraví našeho organismu. Ovšem jeho nadměrné užívání může mít neblahé účinky na zuby. Doporučuji si po jídle vypláchnout ústa čistou vodou a zuby si vyčistit tak za půl hodiny až hodinu po jídle.

  • Beruška

    Dobrý den, mám celkem obnažené zubní krčky a i dost citlivé. Je pro mě vhodné bělení zubů?

  • Host chatu

    Dobrý den, při Vašich obtížích se spíše doporučuje ordinační způsob bělení, kde se odhalený krček zubu pokryje ochrannou bariérou, i přesto však zuby citlivé být mohou. Bělení doporučuji nejprve konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem nebo dentální hygienistkou a provádět ho zásadně pod dohledem odborníka.

  • Antonín

    Dobrý den, co doporučujete při nepříjemném dechu z úst? Používat ústní vodu? Jak často?

  • Host chatu

    Dobrý den, pro zdraví zubů a příjemný pocit v ústech je především důležité důsledné a pravidelné odstraňování mikrobiálního zubního povlaku jak z povrchu zubu, tak i z mezizubí. S výběrem vhodného zubního kartáčku, mezizubního kartáčku a dalších pomůcek Vám ráda poradí Vaše dentální hygienistka. Zásadní je tedy mechanické odstranění povlaku. Ústní vody a pasty jsou pak spíše kosmetickým doplňkem hygieny.

  • václav h.

    Uvažovala jste o účasti v MISS ČR?
    Myslím, že první místo byste měla jisté. ;-)

  • Host chatu

    ...

  • Lovacoop

    Chodil jsem s jednou dentistkou a ta mě vždy počítala zuby jazykem.Říkala mě,že to je na škole nepovinný předmět.Nelhala mě?

  • Host chatu

    ...

  • Alena

    Dobrý den, dceři (9 let) čerstvě nasadili rovnátka a doporučili nám chodit na dentální hygienu. Je to opravdu potřeba a proč? Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, pro zdraví zubů je velmi zásadní pravidelné a důkladné odstraňování mikrobiálního zubního povlaku. Při ortodontické léčbě je tato hygiena poněkud složitější, jelikož povlak zůstává jak na ploškách zubů, v mezizubních prostorech, tak také v okolí ortodontických zámečků, drátků a kroužků. Dentální hygienistka tak Vaši dceři ukáže jak správně o zuby pečovat a pomůže s výběrem vhodných pomůcek.

  • Lucie

    Dobrý den, nejsem schopná zbavit se návyku čistit si zuby ze strany na stranu místo krouživými pohyby, jak všude čtu, že je správně. Poradíte mi nějaký trik jak na to?

  • Host chatu

    Dobrý den, chápu, že je těžké zbavit se již zaužívaných návyků, avšak nesprávnou technikou čištění si můžete spíše ublížit. Důležité je zvolit vhodný kartáček, který by měl mít malou pracovní hlavu, rovný zástřih štětin a především by měl být jemný a šetrný k Vaším dásním. Obecně platí, že kartáček příkládáme polovinou štětin na dásně a polovinou na zuby (pod mírným úhlem) a děláme malé krouživé pohyby, přičemž bychom na každém zubu měli zůstat dostatečně dlouhou dobu. Můžete zkusit vzít kartáček i mimo koupelnu a čistit si zuby například u televize. Důležité je se zpočátku soustředit na správnou techniku čištění, pak Vám to již půjde automaticky.

  • Monča

    Čistím si zuby hned po probuzení a pak piju ke snídani džus, poškozuju si nějak zuby nebo sklovinu?

  • Host chatu

    Dobrý den, obecně platí, že nadměrná konzumace džusů a sladkých šťáv může oslabovat zubní sklovinu. Důležité je především nečistit si zuby po konzumaci džusu nebo nějakého jiného slazeného či kyselého nápoje. Doporučuji spíše vypláchnout ústa čistou vodou a tak zneutralizovat kyselé pH v ústech. Zuby si je vhodné vyčistit zhruba hodinu po konzumaci.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov