TÝDEN / INSTINKT / PC TUNING

Přihlášení / Registrace / RSS / Jako domovskou stránku

Chat s osobností

Pedofil Petr

09.02.2010 13:00

Devětadvacetiletý Petr miluje jedenáctiletou Markétku. Platonicky. Petr je pedofil a učitel. Svěřil TÝDNU svůj příběh, odpovědi čtěte v on-line rozhovoru.

více

Anketa

Mělo by se o prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách rozhodnout v referendu?

Ano.

Ne.

Nevím.

Výsledky se zobrazí po hlasování.

Výroky dne

"Kde chybí myšlenka, tam se přidává na intenzitě hlasového projevu. Vy jste, pane Zaorálku, jen hysterický žvanil."

Místopředseda ODS Ivan Langer nevybíravě reagoval výtku Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který ho nařkl ze zdržování jednání sněmovny příliš dlouhým projevem.

starší

Nejlepší camembert na světě? Z jihu Afriky

Autor: ČTK

01.06. 12:32

Za bezkonkurenčním camembertem na jih Afriky. (Ilustrační foto)Hluboko ve slunci prozářeném jihoafrickém údolí leží rodinný statek, na kterém se vyrábí zřejmě nejlepší sýr na světě. Camembert z farmy Fairview již čtyřikrát zvítězil v prestižní soutěži World Cheese Awards (Světové ceny sýra), která je považována za Oscary sýrového průmyslu.

Podle majitele statku Charlese Backa to dokazuje, že se Jihoafrická republika ve výrobě špičkového jídla a vína dokáže vyrovnat zbytku světa. Píše o tom agentura AP.  

Jedním z tajemství úspěchů Backovy farmy je 800 koz, které návštěvníky zdraví ze speciálně navržené spirálovité kozí věže a přežvykují trávu v okolních polích. Kozí mléko se míchá s krémovým mlékem od místních kravských stád, což camembertu dodá příchuť nepasterizovaného mléka, které se tradičně užívalo pro lehké sýry a které je nyní ze zdravotních důvodů v JAR zakázáno. "Můžete udělat špatný sýr z dobrého mléka, ale nemůžete udělat dobrý sýr ze špatného mléka," říká Back. "To samé platí pro víno," dodává.    

Plná, ale jemná chuť

Sýr Fairview's Roydon.Sýr Fairview's Roydon, pojmenovaný po jednom zaměstnanci, který zemřel při dopravní nehodě, porazil své - především francouzské - konkurenty a na každoročních World Cheese Awards získal zlatou medaili v soutěžní kategorii camembert v letech 2003, 2004, 2005 a 2008. Jeho plnou a přesto jemnou chuť si oblíbili zejména evropští turisté přijíždějící do Jihoafrické republiky, místní většinou dají přednost něčemu obyčejnějšímu.    

Vrchní tvůrce zdejšího sýra Louis Lourens, který na farmě pracuje již 19 let, se svými úspěchy nechvástá a říká, že záleží hlavně na kvalitních předkvasných kulturách. "Když děláte sýr s trochou vášně a použijete správnou technologii, pak to dokáže každý," tvrdí. 
S tím ale nesouhlasí Veronique Richezová-Lerougeová, předsedkyně francouzského sdružení 75 producentů a prodejců sýrů.

Pošramocená pověst camembertu

"Camembert vyrábějí skoro všude, dokonce i v severských zemích, dokonce ho dávají i do konzerv ... Ničí to image camembertu," prohlašuje. "Používají naše know-how, to je skvělé...ale proč tomu říkají camembert?" Dodává, že si Francie měla na jméno nechat dát ochranou známku, tak aby se mohlo používat jen pro sýry vyrobené z plnotučného mléka normandských krav. Jinak je podle ní možné produkovat pod jménem camembert cokoliv.

Na farmě Fairview vyrábí různé druhy sýrů. Nechybí ani dobré vino.Lourens Francii navštívil již několikrát, ale říká, že ho Francouzi nikdy nechtěli pustit do svých podniků. Každý den ochutnává skoro všechny ze 17 druhů sýra, které se na farmě vyrábějí, a stejně mu prý pořád chutnají, nejlépe se sklenkou dobrého vína.    

Víno se farmě Fairview daří s velkým úspěchem prodávat i ve Spojených státech, a jak tvrdí Back, možná je tomu tak i proto, že si jeho značku Američané nespojují s Jihoafrickou republikou, protože řada z nich sotva ví, kde tato země leží. Back vzpomíná, jak jednou na veletrhu ve Spojených státech vyprávěl jednomu z kupujících, že pochází z Jihoafrické republiky. "Jé, já tam byl. Navštívil jsem pyramidy." reagoval Američan. "Aha, no moje vinice leží na jih od pyramid," odvětil mu prý Back s vážnou tváří.

Foto: www.fairview.co.za, www.getstuffed.co.za, Profimedia
Související články
Diskuze