Miliarda aut na světových silnicích se do poloviny století až zečtyřnásobí. O snížení ekologické zátěže i závislosti na fosilních palivech se proto snaží zákonodárci i výrobci aut. Zatímco EU nařídila další snížení emisních limitů oxidu uhličitého, první automobilky spouštějí sériovou výrobu eko aut.
Podle posledních dat Mezinárodní organizace výrobců automobilů (OICA) bylo v roce 2012 na světě v provozu něco přes jednu miliardu a sto čtyřicet tři milionů aut. Každoročně přibude několik desítek milionů dalších. Některé odhady předpovídají, že v roce 2050 by se počet vozů na planetě mohl blížit ke čtyřem miliardám. To vzhledem k omezeným světovým zdrojům fosilních paliv vyvolává důležitou otázku. Na co budou všechna tato auta jezdit? Souvisí s tím také stále palčivější ekologický problém. Již dnes automobily produkují obrovská množství odpadů, jak při svém provozu, tak v průběhu samotné výroby, a dokonce i poté, kdy skončí jejich životní cyklus. Není proto divu, že světové automobilky se tuto ekologickou zátěž snaží nejrůznějšími způsoby snižovat. Řešením je buď vyrábět auta, která při co nejnižší spotřebě vyprodukují co nejmenší množství emisí, anebo upřít pozornost k alternativním pohonům.
Evropská unie stanovuje pro nově uváděná auta na trh tzv. emisní limity CO2. Na rok 2015 je určena hranice 130 g/km. A nedávno schválená norma pro rok 2020 stanovuje průměrnou hodnotu 95 g CO2 na jeden kilometr. Co to znamená? Jednoduše by průměrná hodnota všech prodaných aut neměla přesáhnout tuto určenou mez. A proč průměrná? Jde o to, že pokud automobilka prodá vůz, který má emise pod 50 g CO2/km, může ho vykázat jako dvě prodaná auta. Tyto tzv. superkredity umožní automobilkám na přechodné období, do roku 2022, kompenzovat prodej motorově výkonnějších aut, která stanovený limit neplní. To však předpokládá výrobu a prodej automobilů na alternativní pohon, která s plněním emisních limitů problém nemají a kýžené superkredity pomohou výrobcům získat.
Skutečný průkopník
Ačkoli vývoj v této oblasti rychle postupuje, jedná se o relativně drahou záležitost. Nejrůznější vozy poháněné hybridním ústrojím, vodíkovými články či elektromobily si však postupně získávají oblibu, na což promptně reagují zejména asijské automobilky, které se tradičně snaží přicházet s novými technologickými trendy. Automobily na elektrický pohon již na asijském kontinentě zamířily do sériové výroby. Např. jihokorejská Kia se ještě tento rok chystá dodávat na trh první sériově vyráběný elektromobil Soul EV. K mání bude i v České republice.
Nový Soul EV je skutečným průkopníkem programu čisté mobility. Zákazníkům poskytuje nejen šetrnou dopravu ohleduplnou k životnímu prostředí, ale především komfortní a plnohodnotné jízdní vlastnosti jaké jsou běžné pro vozy stejné kategorie se vznětovými či zážehovými motory. Devízou elektromobilu je čistý a tichý provoz přivážející do městských aglomerací jiný pohled na budoucnost dopravy. Soul EV navíc obdržel jako první automobil na světě ekologický certifikát UL, který dokládá použití 23 942 gramů bioplastů a 10% podíl uhlíku s organickým původem v materiálech.
Mezi recyklovatelné materiály v interiéru modelu Soul EV patří bioplasty, biopěny, biotkaniny a bioplsti na bázi PET z organických surovin. Nezávislá organizace technické kontroly TÜV Nord vystavila novému modelu Kia certifikát v souladu s normou ISO 14040 Life Cycle Assessment (LCA). Ten zkoumá vliv vozidla a celkového výrobního procesu během celého životního cyklu na životní prostředí.