Výrobní linka s novinkou se rozběhla v Mladé Boleslavi, hned tři nová auta pak začala vyrábět kolínská továrna. A šéfovi Fordu se to příliš nelíbí. To jsou hlavní události uplynulých dní ve světě automobilů.
Škoda Octavia G-TEC a Škoda Octavia Combi G-TEC zanedlouho vstoupí na český trh. Označení signalizuje, že jejich přeplňovaný motor dovede spalovat nejen benzin, ale také stlačený zemní plyn (CNG). Což může mít velký vliv na zájem firem, neboť plynový pohon je podstatně levnější, než je v případě klasických paliv. Základní cena 433 900 korun je sice vyšší oproti zážehové čtrnáctistovce 1.4 TSI, nicméně při porovnání vydávané částky za palivo (plyn je zhruba o deset korun levnější než benzin či nafta) je volba jasná. On line deník TÝDEN.CZ už verzi G-TEC otestoval a výkonnostní rozdíly hodnotil jako neznatelné...
Výrobní linka se rozjela i v kolínské TPCA, kde se začala vyrábět nová pokolení trojčat Toyota Aygo, Citroën C1 a Peugeot 108. Malá městská auta prožívala v minulých letech prodejní krizi, ale zdá se, že je zákazníci opět objevili. Nová miniauta budou k dostání ve tří a pětidveřovém provedení a s odklápěcí střechou. Auta jsou o dva až čtyři centimetry delší než první generace, zavazadlový prostor se zvětšil zhruba o tři desítky litrů na až 196 litrů. Cenu oznámí zastoupení značek až před zahájením prodeje, podle neoficiálních informací by se neměla příliš lišit od ceny první generace. U té se ceny pohybují kolem dvousettisícové hranice.
Další linka se však zastavila. Stalo se tak v daleké Indii, kde výrobce vozů značky Ambassador uzavřel jejich produkci s odvoláním na dluhy a nedostatek poptávky po autech, která svého času byla symbolem politické garnitury. Hindustan Motors, nejstarší indická automobilka, vyráběla ambassadory - založené na dávno zastaveném britském modelu Morris Oxford - od roku 1957. Zda vstane z mrtvých, to se ještě uvidí.
V souvislosti s produkcí nových modelů je zajímavý výrok šéfa amerického Fordu Alana Mulallyho, který prohlásil, že Evropa se stále potýká s nadbytečnými kapacitami pro výrobu automobilů. Automobilky by proto měly pokračovat v jejich snižování. Přitom roční prodej automobilů v Evropě se v letech 2007 až 2013 snížil o zhruba čtyři miliony vozů. Mulally nicméně upozornil, že automobilky uzavřely pouze hrstku evropských továren, takže výrobní kapacita stále nedosáhla udržitelné úrovně. Možná by Mulallymu stačilo, kdyby ubyla konkurence fordům, jejichž prodej je na evropském kontinentu v útlumu...
Z českých luhů a hájů dorazila informace, že řidiči si možná budou moci v budoucnu kupovat roční dálniční známky jen pro jeden nebo více krajů. Předpokládá to návrh novely zákona o pozemních komunikacích, kterou opět poslal do Sněmovny Karlovarský kraj. Kupon by podle předlohy stál nejvýše 300 korun. V praxi by na kuponu byly uvedeny zkratky jednotlivých krajů a prodejce by na známce vyznačil kraj nebo kraje, pro jejichž území řidič poplatek zaplatil. Dobrý nápad, teď ho jenom prosadit.
Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA) odhalilo během jednoho měsíce 350 dovezených aut se stočeným tachometrem. Celkem měly vozy podvodně snížený počet ujetých kilometrů o 17,5 milionu. Sdružení začalo porovnávat najeté kilometry automobilů inzerovaných na zahraničních serverech se stavy tachometrů po jejich dovozu do ČR. Držitelem smutného rekordu je zatím Renault Scénic vyrobený v roce 2004, který byl stočen z 268 tisíc km na 65 tisíc km. A tak se ne nadarmo Česku říká vrakoviště a ekologové si zoufají. To v Číně na to jdou jinak.
Říše středu hodlá vyřadit letos z provozu až 5,3 milionu vozidel, která nesplní čínské normy pro pohonné hmoty. Toto číslo zahrnuje 330 tisíc aut v Pekingu, ale také dalších 660 tisíc v přilehlé provincii Che-pej. Sedm měst s nejhorší úrovní smogu se loni nacházelo právě v ní. Čínské vedení se tak snaží zmírnit škody, které způsobily roky překotného hospodářského růstu, a odvrátit hněv veřejnosti nad tím, v jakém stavu je čínská voda, půda a ovzduší. Inu, jiný kraj...