Frankfurtský autosalon už dokončuje poslední fázi příprav na 65. prestižní přehlídku, v úterý 10. září se naplní výstavní haly prvními návštěvníky a představitelé automobilek ladí svoje proslovy, které se tradičně nesou na vlně optimismu.
No, Evropa má ale stále co dohánět, automobilový boom se jí tolik, netýká, ten se ještě zdržuje za oceánem. Velké americké a japonské automobilky zvýšily totiž v srpnu prodej svých vozů v USA dvoucifernými tempy. Americký automobilový trh zažil svůj nejsilnější měsíc za více než šest let, tedy od období těsně předcházejícího začátku poslední recese. Nejvyšší růst hlásili japonští výrobci Toyota a Nissan, jimž prodej rostl o 22-23 %. Největší americké automobilce GM se odbyt zvýšil meziročně o 15 %, což byl pro ni nejlepší měsíc od září 2008. Prodej vozů Ford a Chrysler vzrostl o 12 %. Toyota díky silnému růstu prodeje předstihla minulý měsíc Ford a stala se druhým největším prodejcem v USA. Zatímco Ford prodal 221 tisíc vozů, vozů od Toyoty si Američané koupili o zhruba 12 tisíc více.
To automobilky v Evropě se už delší dobu potýkají se slabými ekonomickými podmínkami, které jsou důsledkem dluhové krize v eurozóně. Prodej zde klesá pátý rok po sobě a v prvním pololetí se propadl na dvacetileté minimum. Především Francie a Španělsko stahují starý kontinent ke dnu. Francouzské úřady minulý měsíc registrovaly 85 565 osobních vozidel, o 10,9 % méně než v témže období před rokem. Za prvních osm měsíců roku prodej aut ve Francii klesl o deset procent. Ve Španělsku se v srpnu meziročně prodalo zhruba 38 870 aut, o 18,3 % méně než loni. V Itálii, která je po Německu, Británii a Francii čtvrtým největším trhem Evropy, se prodej snížil proti loňskému srpnu o 6,6 % na 52 997 vozů.
Na takové údaje chtějí automobilky najít recept, právě frankfurtský autosalon by mohl být impulsem, který by naplnil předpovědi, že už i evropský zákazník se pustí do nákupů a krize bude zažehnána. Optimisté spoléhají na příští rok, realisté hovoří o roce 2015...
Jsou ale i jiné problémy, které je třeba v souvislosti s auty řešit. Tak například české ministerstvo zahraničí chce ochránit diplomaty v Sýrii, Libyi a Afghánistánu novými opancéřovanými vozy. Na nákup neprůstřelných vozů Toyota Land Cruiser stát vynaloží téměř šest milionů korun. Pro velvyslankyni v Damašku Evu Filipi stát již loni zakoupil pancéřované auto BMW X5, utratil za něj zhruba čtyři miliony korun. No, levnější by asi bylo mise v těchto zemích zavřít...
Zavřít by bylo třeba asi i jednoho řidiče, kterého policisté načapali při letošním koštu slivovice s názvem Vizovické Trnkobraní. Usedl za volant a při silniční kontrole nadýchal rekordních 5,13 promile alkoholu v krvi. Je až s podivem, že dokázal rozpoznat, z které strany má do auta nastoupit, a možná měl štěstí, že ho policie zadržela včas, než mohl napáchat nějakou škodu.
Do rukou policie, tentokrát rakouské, padl ve čtvrtek český řidič porsche, kterému na dálnici v úseku s omezenou rychlostí na 100 km/h naměřili 195 km/h. Výmluvu měl originální, že prý si myslel, že je ještě v Německu, kde rychlostní limit není. Policisté ovšem neměli pro jeho slova pochopení, řidičský průkaz mu vrátili až po zaplacení kauce a dostal zákaz řízení v Rakousku. Tak vidíte, že zrušení hraničních přechodů má i svoje negativní důsledky.