Podzimní čas o sobě dává vědět, a to je signálem, že se přiblížil čas přezouvání pneumatik na zimní. Oproti jiným nařízením v tomto případě motoristé ani příliš nereptají, jak ukázal průzkum. Dokonce 98 % dotázaných řidičů odpovědělo, že s povinností přezouvat souhlasí. Inu, bezpečnost především...
Jinak ale v uplynulých dnech měly v souvislosti s automobily práci soudy. Evropský soudní dvůr například rozhodl, že Německo nemusí měnit zákon o Volkswagenu, který umožňuje spolkové zemi Dolní Sasko uplatnit právo veta. Na zákon si u soudu stěžovala Evropská komise (EK), podle které právní norma odrazuje potenciální investory, brání inovacím a mohl by vést až k růstu cen automobilů.
Spolková země Dolní Sasko vlastní v automobilce více než 20 %, což jí zaručuje právo veta při důležitých rozhodnutích koncernu. EK upozorňovala, že v obchodních společnostech je běžné, že právo veta mají akcionáři s podílem 25 %. Soud však s EK nesouhlasí a rozhodl, že Německo splnilo podmínky, které mu soud uložil v roce 2007.
To v Moskvě tribunál dohrával scénu připomínající hollywoodský film Volný pád s Michaelem Douglasem v roli muže s povolenými nervy. Prominentní moskevský lékař Michail Kustov loni v ruské metropoli zdevastoval prodejnu automobilů po hádce s jejími zaměstnanci. Doktor si přijel do prodejny s autoservisem, kde byl stálým zákazníkem, vyzvednout svůj vůz z opravy. Personál si však podle něj počínal tak lenivě, že navzdory dohodnutému termínu byl nucen hodiny a hodiny čekat. Netrpělivost a rozhořčení přerostlo v takový vztek, že doktor usedl do terénního vozu, kterým do servisu přijel, a vjel s ním do prodejny, kde přerazil opěrný sloup a poškodil několik aut vystavených k prodeji.
Nicméně stráví příští dva roky za mřížemi a ještě ho čeká další soud s pojišťovnou o náhradu škody, přesahující v přepočtu čtyři miliony korun. Trpělivost má sice svoje meze, někdy je ovšem lepší ji zvládnout, byť se skřípěním zubů...
Něco peněz z kasičky bude muset vydat i Toyota. Porota soudu v Oklahomě rozhodla, že je zodpovědná za nehodu z roku 2007 způsobenou nechtěným zrychlením vozu, a nařídila jí vyplatit odškodné tři miliony dolarů (56 milionů korun). Při nehodě byla zraněna řidička a její spolujezdkyně zahynula. Toyota musí vyplatit 1,5 milionu dolarů zraněné řidičce a dalšího půldruhého milionu pozůstalým po spolujezdkyni.
Toyota již zaplatila více než jednu miliardu dolarů za urovnání hromadných žalob majitelů aut podaných kvůli ekonomickým ztrátám, které utrpěli vinou závady na vozech. Tato dohoda však nezahrnuje odškodné za zranění nebo smrt při nehodě. A tak asi bude automobilka hrát jednu z hlavních rolí v klasické pohádce "Toyoto, otřes se".
A ještě jeden rozvod. Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën uvedla, že pravděpodobně zruší program společného vývoje malého automobilu s americkým partnerem General Motors. GM a PSA loni uzavřely dohodu o vytvoření globální strategické aliance. GM v rámci dohody získala v PSA sedmiprocentní podíl, za který zaplatila 320 milionů eur. Plánem bylo nahradit modely Peugeot 208, Citroën C3 a Opel Corsa jednotným malým vozem. PSA totiž zjistila, že úspory by byly menší, než předpokládala...