Emisní aféra kolem koncernu Volkswagen nebere konce a má také první dopady. Dozorčí rada v důsledku skandálu jednala o prvních škrtech v rozpočtu, které snižují investice do továren i nových modelů. Ostatně zastavení projektu Škoda Roomster II je toho dokladem.
Nic naplat, VW bude potřebovat hodně velkou částku, aby pokryl náklady na pokuty a žaloby. Navíc se ukazuje, že bude možná ve Spojených státech muset od majitelů odkoupit některé z téměř půl milionu vozů, které zasáhl skandál se zkreslováním výsledků měření emisí. Alespoň tak to v německém listu Handelsblatt tvrdila šéfka kalifornského úřadu pro čisté ovzduší CARB Mary Nicholsová. Zkušenosti z minula podle ní ukazují, že dodatečné úpravy automobilů často nefungují tak dobře, jak se plánovalo.
Americké úřady k tomu všemu hledají, jakou roli sehrál v kauze VW německý dodavatel automobilových součástek Robert Bosch. Vyšetřovatelé amerického ministerstva spravedlnosti zkoumají, zda o manipulaci s testy věděl, či zda se na nich dokonce podílel.
A když už, tak už. Italský odvolací soud povolil hromadnou žalobu, která viní italsko-americkou automobilku Fiat Chrysler Automobiles z klamání zákazníků ohledně spotřeby modelu Panda, který podle italské organizace na ochranu spotřebitelů Altroconsumo spotřebovává o dvacet procent více paliva, než tvrdí výrobce, a překračuje tak zákonem povolenou sedmiprocentní odchylku. Hromadná žaloba požaduje pro každého majitele vozu Panda, který se k ní připojí, odškodné ve výši 239 eur (6500 korun).
Už aby na silnicích převládly vozy s alternativními pohony, to se snad soudům uleví. Dokonce i Česko se rozhoupává a vláda schválila návrh Národního plánu čisté mobility, v němž je předpoklad, že v české kotlině by mělo za deset let jezdit 95 tisíc elektromobilů a aut na hybridní pohon. V současnosti to není ani tisícovka. Jejich podíl na prodejích nových vozů by měl stoupnout z letošních 0,3 procenta na téměř 12 procent.
Jenomže elektromobily i hybridy jsou nákladnější na pořízení, a tak předkládající ministerstvo průmyslu odhaduje v prvních letech podporu při koupi na zhruba dvě stě tisíc korun. Dále by měla vzniknout parkovací místa pro bezplatné parkování elektromobilů a stanice pro rychlé dobíjení aut na elektrický pohon. Mimochodem, prodeji elektromobilů se zatím v Česku příliš nedaří. Letos se jich prodalo 185, loni za celý rok necelých dvě stě.
Obdobná opatření by se měla týkat i aut na stlačený zemní plyn. Uvažuje se rovněž o úlevách na dálničních známkách, nižší silniční dani, možnosti rychlejšího odepisování aut na alternativní pohon nebo odstranění zákazu parkování aut na CNG v podzemních garážích.
O penězích je i další informace z domácích luhů a hájů. Mladoboleslavská Škoda Auto zdražuje od pondělí své nejžádanější vozy na českém trhu. Zákazníci zaplatí například o patnáct tisíc korun více za Škodu Superb, o sedm tisíc korun za Octavii nebo pět tisíc korun za Fabii. Podle automobilky za zdražení může oborová inflace a cenovou úpravu chce automobilka kompenzovat rozšířením prvků základní výbavy vozu.
Automobilka zdražuje po roce, kdy naposledy plošně zvedla ceny svých vozů. Rapid a Yeti v současnosti sice plošně nezdražily, ale zvýšila se cena některých příplatkových prvků nebo určitých stupňů výbavy.
A abychom nekončili pesimisticky, určitě potěší zpráva, která tento týden přeletěla oceán. Pět desítek ovcí svým vozem SUV porazila opilá sedmačtyřicetiletá Američanka, která nedokázala zastavit, když na silnici ve státě Colorado spatřila početné stádo. Žena, kterou policie obvinila z řízení v opilosti, za sebou zanechala 38 mrtvých a 12 raněných zvířat a ujela. Ke své smůle si však nevšimla, že na místě zůstala přední registrační značka jejího auta...