V Šanghaji začala velká mezinárodní automobilová show. Čínský autosalon bude třeba zařadit do těch prestižních, jako je Ženeva nebo Paříž, však se také na čínský trh upírá s nadějí na lepší časy řada automobilových výrobců. A také množství premiér pomáhá zvyšovat image přehlídky.
Jedním ze světových debutů je také první představení mladoboleslavské vlajkové lodi jménem Superb. Vůz prošel faceliftem, aby se podřídil novému designovému jazyku automobilky Škoda. A že má premiéru za Velkou zdí? Tamní zákazníci takové vozy kupují, pro ně je model Superb daleko přitažlivější, než je tomu u evropských klientů.
Když už jsme se vypravili tak daleko, pak je zajímavá ještě jedna spekulace. Podle předpovědi německé společnosti Norddeutsche Landesbank není daleko doba, kdy některé významné automobilky koupí čínští investoři. Jejich vstupem jsou prý ohroženy třeba Fiat, francouzská skupina PSA Peugeot Citroën či japonské značky Mazda nebo Mitsubishi. Jenomže nastává otázka - je to hrozba, nebo záchrana?
Nejpozději v příštím desetiletí nebude Čína podle NordLB pouze největším automobilovým trhem na světě, "ale rovněž domovem některých předních automobilových koncernů a velmocí v oblasti automobilového exportu. Některé evropské, americké či japonské (automobilové) koncerny pak již nebudou existovat," uvedla NordLB. Ostatně příklad už máme, čínská společnost Geely v roce 2011 natáhla chapadla a koupila švédské Volvo...
Nic naplat, stará dobrá Evropa je z hlediska automobilového průmyslu ohrožena. A automobilky, které tím trpí nejvíce, se brání ze všech sil. Tak například ztrátový německý Opel plánuje expanzi v Rusku. Chce tak kompenzovat slabou poptávku na evropských trzích. V loňském roce prodal na ruském trhu více než 80 tisíc automobilů. Teď jde jen o to, aby Rusové měli na auta peníze.
Trochu jiné starosti mají v Dubaji. Saúdskoarabský miliardář princ Valíd bin Talál podpořil Saúdské Arabky, které si chtějí vymoci právo řídit automobil. Konzervativní muslimská Saúdská Arábie totiž zakazuje ženám sedat za volant, povoluje jim pouze jezdit na kole a čtyřkolce. Mnohé ženy si ale obstarávají řidičské průkazy v cizině, a jsou-li mimo Saúdskou Arábii, auta běžně řídí. Několik desítek jich nedávno zorganizovalo kampaň s názvem Women 2 Drive a na internetu pak začaly šířit fotografie, na nichž jsou zachyceny při jízdě za volantem. Několik z nich bylo krátce zatčeno, dvě byly obviněny mimo jiné z protivení se panovníkovi. Jedna pak byla propuštěna, když podepsala prohlášení, že se znovu nebude pokoušet řídit auto, druhá však byla odsouzena k deseti ranám bičem...