Růst prodejů brzdí pouze Rakousko, Belgie a Nizozemsko

18. 10. 2014 11:59
Nejsilnější značkou je na starém kontinentu Volkswagen.
Nejsilnější značkou je na starém kontinentu Volkswagen.

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v září meziročně zvýšil o 6,4 % na téměř 1,24 milionu vozů. Tempo jeho růstu tak výrazně zrychlilo ze srpnových 2,1 %. Uvedlo to Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Prodej aut v EU roste už 13 měsíců a v prvních třech čtvrtletích letošního roku meziročně stoupl o 6,1 % na téměř 9,6 milionu vozů.

Podle souhrnných údajů za EU a země Evropského sdružení volného obchodu (EFTA), kam patří Island, Lichtenštejnsko, Švýcarsko a Norsko, se prodej v prvních třech letošních čtvrtletích zvýšil o 5,8 % na 9,9 milionu vozů. Značka Škoda obsadila na tomto trhu 11. příčku a zaznamenala nejvýraznější meziroční nárůst v absolutních číslech, upozornilo české Sdružení automobilového průmyslu. Růst prodeje v období od ledna do září vykázaly všechny členské země EU s výjimkou Rakouska, Belgie a Nizozemska.

"Evropský trh nových osobních automobilů má rozhodující význam pro výrobu v České republice. Přestože objem tohoto trhu stále nedosahuje úrovně předkrizových let, tak jeho dosavadní vývoj vytváří předpoklad rekordní výroby u nás," uvedl prezident sdružení Martin Jahn. "Ani v září se pozitivní vývoj na evropském trhu nových osobních automobilů nezastavil a čeští výrobci si vedou velmi dobře," prohlásil.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto podle údajů ACEA v prvních třech čtvrtletích letošního roku zvýšila v zemích EU prodej o téměř 19 % na 422 681 vozů. Její tržní podíl tak stoupl na 4,4 % z 3,9 % před rokem. V samotném září však růst prodeje prudce zpomalil, a to na necelá čtyři procenta z více než 21 % v předchozím měsíci.

Evropský automobilový trh se loni začal zotavovat ze šestiletého útlumu. Křehké oživení automobilového trhu však podle agentury Reuters ohrožuje slabá důvěra v ekonomiku a geopolitické napětí, za kterým stojí například ukrajinská krize.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Festival Mladá kamera rozdal prestižní ceny filmařům do 30 let

Kultura
22. 3. 2026
Viktor Orbán

Ruská rozvědka prý chtěla fingovat atentát na Orbána. Aby mu pomohla ve volbách

Zahraničí
22. 3. 2026
ilustrační obrázek

Macinka uklidňuje: Rusko u stolu EU nesedělo, jen poslouchalo po telefonu

Domácí
22. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ