TÜV Report: pořadí modelů podle věku a množství závad

4. 11. 2015 12:11
Zlatou plaketou se ozdobil Mercedes-Benz třídy B.
Zlatou plaketou se ozdobil Mercedes-Benz třídy B.

TÜV Report je považován za jednoho z nejdůležitějších nezávislých rádců pro řidiče a nákup ojetých vozidel. Do TÜV Reportu putují všechny výsledky technických kontrol ze všech podniků TÜV v Německu - pro aktuální vydání celkem více jak 8,8 miliónů technických kontrol mezi červencem 2014 a červencem 2015. Jaké jsou výsledky?

Podle zprávy klesá míra závad již podruhé v řadě - o necelé procento na 22,6 procent. Zlatou plaketu Mercedes třídy B s nejnižší průměrnou mírou 2,8 procent závažných závad. Stříbrnou plaketu získává Mercedes GLK (2,9 procent), který si tím polepšil o jednu pozici. Loňský držitel druhého místa - Audi A6 - letos dosáhl na 9. místo (4,4 procenta), avšak s pozoruhodným nájezdem 80 tisíc kilometrů po dvou až třech letech. Bronzová příčka připadla loňskému vítězi Mercedesu SLK s průměrnou mírou 3,1 procenta.

Od posledního vydání také TÜV Report volí vítěze jednotlivých tříd podle klasifikace Spolkového úřadu pro motorová vozidla. Vítězem u malých vozů je Audi A1 (4,4 procenta) a u kompaktních vozů - stejně jako v TÜV Report 2015 - je to Audi A3 (5,0 procent). Ve střední třídě svítí hvězda Mercedesu třídy C (3,7 procenta) a celkový vítěz Mercedes třídy B je také nejlepší v třídě MPV. Mercedes GLK (2,9 procent) získává predikát nejlepšího SUV.

Zaměřeno na nedostatky

Především poklesly průměrné míry u závažných závad na kloubech řízení a u osvětlení. Klouby řízení vydrží déle, míra závad klesla u sedmiletých o půl procentního bodu na 1,0 procenta, u devítiletých o 0,6 procenta na 2,0 procent. Co se týče osvětlení došlo ke zlepšení zejména u jedenáctiletých vozů. Míra závad na předním osvětlení klesla u této skupiny o půl procentního bodu na 8,9 procent. U zadního osvětlení klesla míra závad o 0,7 procentního bodu na 10,8 procent. U nových vozů ke zlepšení předního osvětlení nedošlo (2,1 procent), zatímco závady na zadním osvětlení klesly o 0,3 procentního bodu na 1,8 procent. Přesto jsou závady na světlech i nadále na prvním místě. I když celkově došlo k mírnému zlepšení o jeden procentní bod, hodnota 30,8 procent znamená, že téměř každé třetí vozidlo musí do servisu kvůli defektům na světlech. Dokonce 6,4 procent debutantů musí opakovat technickou kontrolu z důvodu defektních světel.

Narůstající starosti připravují odborníkům nesprávně provedené dodatečné montáže LED světel pro denní svícení. Mimoto se podle expertů dá mírné zlepšení u světelných zařízení přičítat menší náchylnosti na výkyvy napětí a vyšší životnost moderních svítilen, jako jsou například xenonová světla. Větší rozšíření palubní diagnostiky vede dodatečně k tomu, že výpadky jsou rozpoznávány dříve a svítilny se rychleji vyměňují.

Toyota Prius se drží

Po čtyřech až pěti letech jsou na tom nejlépe Audi A1 (5,7 procent), BMW Z4 (6,0 procent) a Audi Q5 se 6,1 procenty. Nejmenší počty závad po šesti až sedmi letech má Porsche 911 (8,9 procent), následuje celkový vítěz z ročníku 2011/12 Toyota Prius (9,6 procent) a VW Golf Plus (10,3 procent). Téměř identický obrázek po osmi až devíti letech: na prvním místě s 11,7 procenty je Porsche 911, následuje Toyota Prius (13,1 procenty) a Mazda MX-5 s mírou 15,1 procent u závažných závad.

V obou věkových kategoriích má hybridní Prius jasně navrch před sportovní 911 co se týče nájezdu, po šesti až sedmi letech 89 tisíc oproti 56 tisíci kilometrů. Po osmi až devíti letech se odstup ještě zvětšil: Prius 108 tisíc kilometrů versus 67 tisíc kilometrů u 911. Toyota Verso zaujímá 2. místo u deseti- až jedenáctiletých, za Porsche 911 (1. místo). 3. místo zaujímá Toyota RAV 4. I u seniorů je patrný velký rozdíl v nájezdech, zatímco Toyota Verso má za sebou 123 tisíc a Toyota RAV4 113 tisíc kilometrů, tak třídní vítěz Porsche 911 najel v průměru pouze 86 tisíc kilometrů.

Poslední místo u deseti- a jedenáctiletých drží Fiat Stilo se 44 procenty. Jenom o něco lépe na tom je loňský držitel, třída M od Mercedesu (W163) s mírou závad 43,7 procent. Podobně to vypadá po jedenácti letech i s VW Sharanem a Fordem Galaxy.

Přehled podle věkových kategorií 

TUV výsledky 1    TUV výsledky 2

Zdroj: TÜV Report 

Autor: - red -Foto: mercedes-benz

Další čtení

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ