Rozum někdy zůstává stát. Že se v automobilovém průmyslu využívá například bambus, to už překvapením není. Ale rajčata? Výzkumníci automobilky Ford a známého výrobce kečupů značky Heinz však vidí prostor k inovativní spolupráci.
Odborníci z obou firem zkoumají, zda je možné vyrábět z rajčat kompozity použitelné v automobilovém průmyslu. Konkrétně sušené rajčatové slupky by mohly posloužit jako materiál pro výrobu svorek kabeláže či držáků na mince.
Asi před dvěma lety začal Ford spolupracovat se společnostmi Heinz, Coca-Cola, NIKE a Procter & Gamble na vývoji stoprocentního rostlinného plastu, ze kterého by šlo vyrábět všechno od tkanin až po obaly. Konkrétně ty se dnes vyrábějí převážně z ropných látek.
Výzkumníci společnosti Heinz hledali inovativní způsoby recyklace slupek, stopek a semen z více než dvou milionů tun rajčat, které firma každoročně potřebuje k výrobě svého nejprodávanějšího produktu, kečupu. Její vedoucí představitelé se proto obrátili i na společnost Ford. Výsledky bádání zatím nejsou zřetelné, nic nenasvědčuje tomu, že už brzy by se rajčata uplatnila i v automobilu, ale kdoví...
V uplynulých letech začal Ford více využívat recyklované nekovové a biologické materiály. Od loňska například používá součásti zpevněné celulózovými vlákny nebo vyplněné rýžovými slupkami. Celkem se při výrobě vozů Ford uplatňuje osm biomateriálů. Jako další příklady lze uvést kompozity z kokosu, koberce a tkaniny z recyklované bavlny či hlavové opěrky a výplně sedadel ze sójové pěny.