Nový Nissan Serena ProPilot zvládne jízdu na dálnici sám

18. 7. 2016 13:30
Nissan Serena se systémem ProPilot.
Nissan Serena se systémem ProPilot.

Automobilka Nissan oznámila, že nový model Serena, který se začne prodávat koncem srpna, bude vybaven technologií autonomního řízení ProPilot. Ta poskytne snazší a bezpečnější mobilitu na dálnicích.

ProPilot je revoluční technologie autonomního řízení navržená k použití na dálnicích při jízdě v jednom pruhu. Nissan je první automobilkou, která představuje kombinaci systému natáčení volantu, akcelerace a brzdění schopného plně automatického provozu. Systém odlehčí řidičům při jízdě po dálnici a na dlouhých trasách.

Zabudovaný systém ProPilot využívá technologii pokročilého zpracování obrazu, je schopen vyhodnotit situaci na silnici i provoz a dává vozu přesné jízdní pokyny zajišťující přirozenou jízdu. Ovládání technologie je mimořádně snadné - přepínač na volantu umožňuje řidiči systém jednoduše zapnout a vypnout. Snadno pochopitelné rozhraní systému ProPilot, které je zabudováno mezi ovládací prvky řízení, zahrnuje i přizpůsobitelný displej zobrazující provozní stav.

Vývoj autonomního systému značky Nissan.

Akcelerace, brzdy i natáčení volantu jsou ovládány na základě informací získaných z kamery s jedním objektivem, která je vybavena vyspělým softwarem pro zpracování obrazu. Kamera systému dokáže trojrozměrně a rychle rozpoznat vozidla jedoucí vpředu i značení jízdních pruhů.

Po zapnutí ProPilot automaticky reguluje odstup od vozidla jedoucího vpředu s přihlédnutím k rychlosti nastavené řidičem (v rozsahu cca 30 až 100 km/h). Systém rovněž udržuje vozidlo uprostřed dálničního jízdního pruhu tím, že sleduje značení pruhů a podle něj upravuje řízení (dokonce i v zatáčkách).

ProPilot automaticky aktivuje brzdy tak, aby vozidlo zcela zastavilo. Po zastavení zůstává vozidlo na místě, i když není sešlápnutý brzdový pedál. Když lze pokračovat v jízdě, obnoví svou funkci poté, co se řidič opět dotkne přepínače nebo lehce sešlápne pedál plynu.

Systém ProPilot bude zabudován i do dalších vozidel. V roce 2017 jím bude vybavena evropská verze modelu Qashqai. Rovněž se plánuje rozšíření této technologie na trhy v USA a v Číně. Na rok 2018 je naplánován systém ProPilot 2.0, technologie autonomního řízení ve více pruzích, která bude na dálnici umožňovat automatickou změnu jízdního pruhu. V roce 2020 by pak měl být uveden systém ProPilot 3.0 poskytující autonomní řízení v ulicích města, který bude zvládat i situace na dopravních křižovatkách.

Autor: - red -Foto: nissan

Další čtení

ilustrační foto

Pozor! Za nebezpečné odbočování bude vyšší pokuta a až čtyři body

Domácí
30. 6. 2025
ilustrační foto

Policie loni stíhala skoro 80 tisíc lidí a firem. Méně než rok předtím

Domácí
30. 6. 2025
ilustrační foto

Muž se pokusil v domě upálit několik lidí. Hrozí mu až doživotí

Domácí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ