EU chce snížit <span>emise u dodávek</span>, vozy mohou podražit

16. 3. 2010 13:12
EU chce snížit emise CO2 u dodávek příliš drasticky, tvrdí výrobci.
EU chce snížit emise CO2 u dodávek příliš drasticky, tvrdí výrobci.

EU chce snížit emise CO2 u dodávek příliš drasticky, tvrdí výrobci.V Evropské unii začíná boj o snížení emisí oxidu uhličitého u lehkých užitkových automobilů, tedy třeba dodávek používaných hojně podnikateli. Týká se nastavení limitů i výše sankcí za případné překročení norem. To vše by mohlo zvýšit cenu těchto aut až o tisíce eur. Panují i obavy, že kvůli tomu by se pak ze zemí střední a východní Evropy mohlo stát "vrakoviště" Evropy.

S návrhem na snížení emisí CO2 u dodávek přišla loni v říjnu Evropská komise. Její vize počítá s poklesem emisí do roku 2016 o čtrnáct procent na průměrnou hodnotu 175 gramů na kilometr. Snižování by ale mělo začít postupně už od roku 2014.

V roce 2020 by pak podle Bruselu měly průměrné emise nových dodávek klesnout až na 135 gramů. Regulována bude celá "flotila" výrobce, tedy průměr vozů, které vyrábí. Nadále tak budou moci být produkovány i vozy s emisemi přesahujícími povolenou hodnotu. Bude to však muset být v této kategorii, tedy u aut s hmotností pod 2610 kilogramů a nosností do 3,5 tuny nákladu, vykompenzováno "ekologičtějšími" auty.

Bývalý eurokomisař pro životní prostředí Stavros Dimas loni při přestavování plánu Bruselu připustil, že opatření by mohla prodražit výrobu automobilu až o několik tisíc eur. Značná část z toho by se nicméně podle něj lidem a firmám vrátila v tom, že nové vozy by měly nižší spotřebu a vůbec levnější provoz.

Kdo zaplatí vývoj?

Vývoj úspornějších vozů bude podle výrobců neúměrně drahý."Pro nás je podstatná spíše kupní cena, protože když si někdo nebude moci toto auto dovolit, pak je zbytečné uvažovat o tom, jaké benefity takovýto moderní motor přinese z hlediska provozních nákladů," podotkl slovenský náměstek ministra životního prostředí Jaroslav Jaduš, který o snižování emisí dnes jednal s kolegy z dalších zemí bloku.

"Mmohlo by se stát, že cena takovýchto vozidel by byla příliš vysoká, neúměrná možnostem našich spotřebitelů. To by mohlo znovu vést k otevření trhu s ojetými vozidly," dodal Jaduš s tím, že efekt by tak by opačný, než je požadováno. Ojetiny totiž produkují více emisí. Bratislava bude chtít prosadit, aby limit pro rok 2020 nebyl 135 gramů, ale vyšší - 160 gramů na kilometr.

"135 gramů v roce 2020 je prostě naprosto nereálné," tvrdí Ivan Hodač z evropského sdružení výrobců automobilů ACEA. "Nám trvá pět až deset let, než vyvineme nové auto." Čím bude vývoj probíhat rychleji, tím dražší podle něj bude, což se promítne do ceny nových vozů.

Foto: profimedia.cz, Karel Šanda

Autor: ČTK

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ