Prezident Václav Klaus v pátek podepsal zákon, který umožní zavést aukce emisních povolenek. Stát může prodejem povolenek získat desítky miliard korun. Část povolenek však dostanou firmy zdarma. Zavedení systému povolenek vyžadují předpisy Evropské unie.
V letech 2013 až 2020 bude mít ČR k dispozici 645 milionů povolenek. Celkem 342 milionů povolenek půjde do aukcí a 303 milionů dostane český průmysl zdarma.
"Rozhodnutí prezidenta dává subjektům povinným nakupovat povolenky jistotu právního rámce pro třetí obchodovací období, které začíná již 1.1.2013," uvedl ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení České republiky (TSČR) Martin Hájek s tím, že sdružení Klausův podpis uvítalo.
V minulosti nicméně zástupci tepláren upozorňovali, že zavedení systému povolenek způsobí zdražení tepla.Také Svaz průmyslu a dopravy (SPČR) uvítal, že Česko je legislativně připraveno na evropský systém obchodování s povolenkami. Zároveň však svaz kritizoval samotný obsah návrhu, který podle něj český průmysl nepřiměřeně zatěžuje.
"Je nadále naprosto neudržitelné, aby český průmysl platit všechny účty v politice klimatu a český stát tyto prostředky pouze přijímal a dále přerozděloval - jak ukazuje zkušenost někdy značně neuváženě -, bez ochoty nést za proces tohoto přerozdělování zodpovědnost," uvedl viceprezident svazu Jan Rafaj.
Svaz průmyslu a dopravy také vyjádřil politování, že se nepodařilo prosadit pozměňovací návrh, podle kterého by stát část výnosu z povolenek použil na úhradu části nákladů spojených s podporou obnovitelných zdrojů energie.
Ministerstvo životního prostředí chce významnou část výnosů z povolenek využít na pokračování dotačního programu Zelená úsporám. Program dříve sloužil na podporu zateplování budov či energeticky efektivních spotřebičů.
Část získaných peněz má jít na zvyšování energetické účinnosti v průmyslu, zejména v teplárenství. Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) má jeho resort program, jehož součástí bude podpora výměny domácích topenišť z tuhých fosilních paliv na paliva z obnovitelných zdrojů. Půjde například o štěpku nebo pelety. Program má obecně podporovat úspory energií u konečných spotřebitelů, hlavně domácností, ale i u veřejných budov.
Energetické firmy si musí od příštího roku nově pořizovat emisní povolenky, jak vyžadují pravidla EU. Aby se však zabránilo skokovému nárůstu nákladů firem na povolenky, a tím zdražení elektřiny či tepla pro spotřebitele, budou podniky část povolenek dostávat zdarma. Ušetřené peníze mají investovat do ekologických opatření.
Aukce emisních povolenek? Klaus je pro
Ekonomika
2. 11. 2012 12:46
Energetické firmy si musejí od příštího roku nově pořizovat emisní povolenky.
Autor: ČTK Foto: Profimedia