Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se v září proti předchozímu měsíci zvýšily o 1,9 miliardy korun na 1,145 bilionu korun. Meziročně stouply o téměř 47 miliard korun. Na každého Čecha tak připadá dluh v průměrné výši 108 923 korun. Vyplývá to z údajů České národní banky.
Zadluženost podniků v září meziročně vzrostla o 16,6 miliardy na 964,3 miliardy korun a ve srovnání s předchozím měsícem se zvýšila o 4,9 miliardy korun.
"Přestože dluhy českých domácností vzrostly za posledních deset let zhruba sedmkrát, podíváme-li se na míru zadlužení, patříme stále k nejspořivějším národům v Evropě," uvedl vedoucí partner sektoru finančních služeb PwC Česká republika Petr Kříž. Pozitivní je podle něj i to, že největší podíl na dluhu tvoří úvěry na bydlení, u nichž si banky pečlivě prověřují, zda dlužník bude schopný splácet.
Podobně jako české domácnosti se chovají podle Kříže i tuzemské firmy, které jsou zvyklé se spoléhat více na vlastní kapitál, než tomu je u jejich konkurentů v západní Evropě. "Na rozdíl od nich jsou tak méně zadlužené," dodal.
Jednodenní vklady domácností u bank a finančních institucí stouply proti srpnu o 5,9 miliardy na 1,135 bilionu korun. Meziročně byly vyšší o skoro 83 miliard korun.
Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, v září meziročně klesly o 4,1 miliardy na 327,5 miliardy korun. Ve srovnání s předchozím měsícem byly nižší o skoro 507 milionů korun.
Centrální banka poskytuje uvedenou statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.