České republice dluží nejvíce peněz Kuba

Ekonomika
25. 4. 2012 15:05
I český stát má své dlužníky (ilustrační foto).
I český stát má své dlužníky (ilustrační foto).

Česká republika měla ke konci loňského roku u ostatních zemí světa celkové pohledávky za 22,35 miliardy korun. O rok dříve to bylo 21,95 miliardy korun. Nejvyšší dluh má Kuba.

Během roku 2011 země splatily Česku zhruba 123 milionů korun, naopak stoupl objem dluhu u speciálních úvěrů podléhajících utajení. Vyplývá to ze zprávy ministerstva financí o stavu a vývoji zahraničních pohledávek ČR, kterou dnes pro informaci dostala vláda.

Dluhy vzniklé z civilních úvěrů činily ke konci roku 2011 přes 16,2 miliardy korun. Například Barma loni doplatila splátkou za zhruba 17 milionů korun svůj dluh. Albánie splatila loni 19,5 milionu korun, Irák přes 85 milionů korun a Rusko jako úroky ze splátek po datu splatnosti zaplatilo 1,5 milionu korun. Pohledávky ze speciálních úvěrů, které podléhají režimu utajení, tvořily ke konci loňského roku více než 6,1 miliardy korun, o rok dříve to bylo 5,7 miliardy.

Speciální úvěry eviduje ČR u Libye a Kuby a týkají se například dodávek vojenského materiálu v minulosti. Největším dlužníkem ČR je podle materiálu Kuba, u níž ministerstvo financí jen v případě civilních úvěrů eviduje dluh přes 6,5 miliardy korun. Kuba přitom odmítá o svém dluhu jednat.

Dalšími velkými dlužníky jsou Irák, země bývalé Jugoslávie, Rusko a Súdán. Ten dlouhodobě svůj dluh ve výši téměř dvou miliard korun nesplácí. Podle ministerstva financí sice Súdán potvrzuje výši dluhu, ale odmítá podniknout jakékoliv kroky do rozhodnutí mezinárodních společenství o způsobu a formě oddlužení země.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

EU nabídne USA zvýšení nákupů LNG nebo sóji o 50 miliard eur, řekl Šefčovič

Ekonomika
1. 5. 2025

Českobudějovický dopravní podnik v pátek ukončí provoz nejstarších trolejbusů

Ekonomika
1. 5. 2025
ilustrační foto

Ceny komodit se letos na trzích spíše zvyšují, nejvíce zdražuje zlato a káva

Ekonomika
1. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ