Aero Vodochody vytvořilo rekordní zisk
16.06.2009 13:11
Společnosti Aero Vodochody se loni podařilo vytvořit nejvyšší zisk za posledních šest let. Hospodářský výsledek českého výrobce letecké techniky činil 401,6 milionu korun.
"Aero dosáhlo ziskového hospodaření druhý rok po sobě, což potvrzuje, že privatizace a následné ozdravení firmy se povedly," uvedl prezident firmy Igor Hulák. Společnost podle něj očekává, že letos završí některé z klíčových projektů zahájených v loňském roce.
Především jde o dokončení privatizace polského výrobce vrtulníků PZL Swidnik a podepsání nových kontraktů. "Jednáme také o rozšíření stávajících zakázek - s firmou Sikorsky například spolupracujeme na postupném zavádění výroby nového typu vrtulníku S-76D," dodal Hulák.
Rozhodující vliv na hospodaření Aera za loňský rok měly hlavně takzvané kooperační programy, jež se na tržbách podílely zhruba z 85 procent. Především šlo o výrobu a prodej vrtulníků Sikorsky.
ČTĚTE TAKÉ: Aero Vodochody kupuje rumunského konkurenta
Celkové tržby společnosti dosáhly 4,2 miliardy korun, významně se na nich podílel i program Alenia C-27J. Vojenský program měl na tržby vliv přibližně z 12 procent, zejména díky dlouhodobému partnerství se vzdušnými silami ČR.
Do hospodaření firmy se přitom negativně promítly loňské výkyvy kurzu koruny vůči dolaru i euru. V opačném případě by byl zisk podle mluvčí ještě o více než 75 milionů Kč vyšší.
Aero Vodochody představuje největšího výrobce letecké techniky v Česku. Zaměřuje se především na spolupráci s předními leteckými výrobci v rámci mezinárodních kooperačních projektů. Vedle Sikorsky Aircraft Corporation spolupracuje se společnostmi Alenia Aeronautica, Latecoere, Saab, Spirit Aerosystems či EADS. Firma je také dlouholetým partnerem českého ministerstva obrany.
Foto: Jan Schejbal
Související články
- Farmáři zabodovali Zemědělci hlásí rekordní zisk, loni vydělali 16,4 miliardy korun
- Tlak na Česko USA lobbovaly proti prodeji českých letounů Jihoameričanům
- Aero Vodochody Penta chce přesunout montáž tryskáčů z Vodochodů do Polska














EUR
USD
CHF
JPY