Avia vykázala do září stejné tržby jako za celý loňský rok

Ekonomika
19. 9. 2012 11:55
Avia v posledních letech expandovala mimo jiné do SAE, Argentiny, Singapuru, Malajsii či Keni (ilustrační foto).
Avia v posledních letech expandovala mimo jiné do SAE, Argentiny, Singapuru, Malajsii či Keni (ilustrační foto).

Tuzemský výrobce nákladních aut Avia Ashok Leyland zvýšil do září tržby o polovinu na 415 milionů korun, což je zhruba stejně jako za celý loňský rok. Prodej aut stoupl meziročně o tři čtvrtiny na 624 vozidel.

"V průběhu posledních let udělala Avia významné kroky ve svém celosvětovém působení. Díky indické automobilce Ashok Leyland a její mezinárodní síti dnes Avia neoperuje pouze na tradičních trzích ve střední Evropě, ale své výrobky dodává na čtyři kontinenty," uvedl výkonný ředitel Tomáš Jiřička.

Avia například v posledních dvou letech dodala 200 aut na ruský trh, začala montovat vozy ve Spojených arabských emirátech a proniká na trhy v Argentině, Singapuru, Malajsii a v Keni. Zároveň pokračuje v dodávkách kabin a podvozků pro elektromobily Smith Electric Vehicles.

Společnost chce v příštím roce rozšířit výrobní program o auta s motory Euro 6 a vozy o celkové hmotnosti do 15 a 18 tun. V současnosti dodává vozidla od šesti do 12 tun.

Na veletrhu IAA v Hannoveru představila nákladní vozidla s kabinou crew cab pro sedmičlennou posádku. "Dvoukabiny nové výrobkové řady jsou připraveny speciálně pro požadavky hasičských a záchranných služeb, které potřebují přepravovat posádky o počtu čtyř až sedmi členů. Nové vozy přicházejí v provedení 4 x 2 i 4 x 4 a jsou vhodné jak na silnice, tak i do terénu," dodal Jiřička.

Společnost Avia Ashok Leyland Motors je od roku 2006 součástí koncernu Hinduja Group po boku druhé největší automobilky v Indii - Ashok Leyland. Loni v letňanském závodě vyrobila 600 vozidel, které směřovaly na trhy v Evropě, USA a Asii. Ke konci roku 2011 zaměstnávala společnost 208 pracovníků.

Autor: ČTK Foto: avia.cz

Další čtení

Čtvrtina Čechů nemá rezervy na rozbitou lednici. Ale většina má mazlíčka

Ekonomika
14. 5. 2025
ilustrační foto

Počet osobních bankrotů stále roste. Peloton rychlých vede Morava a Ústí

Ekonomika
14. 5. 2025

Inflace v dubnu zpomalila na 1,8 pct, analytici čekají, že se vrátí nad dvě pct

Ekonomika
Aktualizováno: 14. 5. 2025 02:05

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ