Pobočka Bank of China, jedna z největších státem vlastněných bank v Číně, začne v Česku působit do konce letošního roku. Sídlit bude v pražském Florentinu a ze začátku bude mít 15 až 20 zaměstnanců. Při slavnostním otevření pobočky na Pražské hradě to řekl šéf přípravného výboru banky Wen-po Chou.
Dodal, že banka se v Česku bude soustředit nejen na financování velkých firem, ale i na malé a střední podniky. Banka bude těmto firmám poskytovat přeshraniční služby včetně obchodních doporučení, finanční podpory, prevence rizik nebo poradenství.
"Loni v říjnu prezident Miloš Zeman se vyjádřil v Číně, že doufá v založení pobočky Bank of China v Česku, která přispěje k růstu investic a obchodu obou zemí. Dnes jsme dohody dostáli a přání realizovali," uvedl předseda představenstva banky Tchien Kuo-li. Založení pobočky v Česku je podle něj výrazem víry v dobrý rozvoj česko-čínských vztahů.
"Děkuji, že jste dodrželi slovo, o čemž jsem nepochyboval," řekl ve svém vystoupení Zeman. Vyjádřil přesvědčení, že tento krok podpoří obchodní spolupráci obou zemí. Připomněl spolupráci například v leteckém průmyslu či biotechnologiích. "Investičních příležitostí je mnoho, jen je najít," podotkl.
Bank of China (BoC), která vznikla v roce 1912, je čtvrtou největší bankou v Číně. Ve střední a východní Evropě dosud působí prostřednictvím své pobočky v Budapešti. BoC je současně bankou s největší mezinárodní působností v Číně. Podle svého webu působí kromě pevninské Číny, Hongkongu a Macaa v dalších 38 zemích.
V žebříčku dvou tisíc největších a nejmocnějších firem světa Forbes Global 2000 patří BoC čtvrté místo. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku stoupl čistý zisk banky o pět procent na 38,5 miliardy jüanů (155,2 miliardy Kč).
O vstup na český trh má zájem také jedna z největších čínských bank China Construction Bank (CCB). Na konci prvního pololetí 2013 její tržní kapitalizace dosáhla 176,7 miliardy dolarů, což ji řadilo mezi pět největších bank na světě.