Objem bankovních úvěrů v české ekonomice dosáhl ke konci března 3,041 bilionu korun, což bylo o 7,3 procenta více než před rokem. Úvěry poskytnuté domácnostem vzrostly meziročně o 8,7 procenta na 1,352 bilionu korun. Úvěry podnikům překročily hranici bilionu s meziročním vzestupem o 4,7 procenta. Vyplývá to ze statistik České národní banky.
Zájem domácností o nové úvěry byl podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové v březnu velmi silný. Domácnosti nově načerpaly úvěry na bydlení za 31,9 miliardy korun, o 16,4 procenta více než loni v březnu. Březen byl posledním měsícem, kdy na hypoteční úvěr dosáhli zájemci, kteří měli naspořeno jen pět procent ceny nemovitosti.
Od prvního dubna začalo pro nové úvěry na bydlení platit přísnější doporučení centrální banky. Klienti musejí nově mít naspořeno alespoň deset procent vlastních zdrojů pro čerpání úvěru zajištěného nemovitostí. Tato hranice ale nebude povolena každému zájemci, protože banky musejí současně dbát na to, aby 85 procent nově poskytnutých nových úvěrů na nemovitost mělo ukazatel LTV (poměr úvěru k hodnotě nemovitosti) maximálně 80 procent. Naprostá většina nových hypoték tedy bude vyžadovat alespoň 20 procent vlastních prostředků klienta, připomněla.
Během března výrazně stoupl i zájem o úvěry na spotřebu. Banky nově poskytly 11,1 miliardy korun spotřebitelských úvěrů, což je opět o více než čtvrtinu silnější výsledek proti loňskému březnu. Nelze podle Zamrazilové proto vyloučit, že klienti mohou spotřebitelským úvěrem dorovnávat nedostatek vlastních peněz na koupi nemovitosti. Pro jednotlivce to sice možné není, ale lze si představit, že se do pořízení nemovitosti zapojí i širší rodina, dodala.
Poptávka po spotřebitelských úvěrech ze strany domácností je tažena příznivou ekonomickou situací, která zvyšuje důvěru domácností a jejich ochotu se zadlužit na pořízení zboží dlouhodobé spotřeby, řekl analytik ING Bank Jakub Seidler. Svou roli podle něj hraje také vysoké konkurenční prostředí u poskytovatelů úvěrů, které tlačí na pokles úvěrových standardů a úrokových sazeb.
V březnu velmi mírně oživil rovněž zájem o nové úvěry v podnikové sféře. Nově načerpané úvěry za 45,9 miliardy korun ukazují podle Zamrazilové na to, že investiční poptávka bude v průběhu roku 2017 po loňském útlumu oživovat, nicméně tempo bude váhavé. Nové úvěry podnikům v březnu částečně vykompenzovaly slabý únor, celkový objem nových úvěrů v letošním roce je ale o osm procent nižší ve srovnání s 1. čtvrtletím 2016, doplnil Seidler.