Benzin opět zlevnil, ale cena nafty stagnuje

Ekonomika
7. 5. 2012 13:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Rozporuplné zprávy přinesl motoristům minulý týden. Ceny benzinu po růstu na rekordní hodnoty v závěru dubna již čtrnáct dnů za sebou klesaly. Nejprodávanější Natural 95 zlevnil o 13 haléřů na 37,56 koruny za litr. Nafta ovšem zdražila v průměru o jeden haléř na 36,69 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje.

Podle analytika Petra Čermáka ze společnosti Colosseum souvisí zlevnění především s poklesem cen benzinu a nafty na burze v Rotterdamu v důsledku levnější ropy. Koruna však na měnovém trhu oslabila, což by mohlo v příštích dnech opět tlačit ceny u čerpacích stanic vzhůru. "Distribuční marže jsou však na nadprůměrných úrovních a mohly by začít klesat zpět k průměru. Díky tomu bychom se v následujících dnech měli dočkat spíše stagnace cen," dodal Čermák.

Nejdražší byl v sobotu Natural 95 v Jihomoravském kraji, cena tam však klesla o deset haléřů na 38,07 korun za jeden litr. V ostatních krajích se již průměrné ceny dostaly pod 38 korun za litr. V Plzeňském kraji stál litr 37,98 koruny, v Praze 37,96 koruny.

Nejlevnější byl benzin v Jihočeském kraji, kde stál 36,97 koruny za litr. V Ústeckém kraji platili motoristé 36,98 koruny. Nafta byla stejně jako benzin nejdražší v Jihomoravském kraji, litr se prodával 37,29 koruny. Na Vysočině stála nafta 37,13 korun. Nejlevnější diesel byl za 35,94 koruny za litr v Ústeckém kraji. V Jihočeském kraji platili motoristé za litr 36,09 koruny.

Autor: ČTK Foto: Jan Schejbal

Další čtení

Vést válku proti vapingu je absurdní nesmysl, říká kanadský expert na harm reduction

Ekonomika
10. 9. 2025

Americké akciové indexy posunuly rekordy, trh čeká na snížení sazeb Fedu

Ekonomika
10. 9. 2025
ilustrační foto

V Praze se spojí dvě obří nemocnice, Motol a Na Homolce. Sídlí vedle sebe

Ekonomika
9. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ