Evropská komise požádala Česko a některé další země o informace ohledně jejich zákonů omezujících on-line sázení. Zjišťuje totiž, zda jsou tyto úpravy v souladu s právem na volný pohyb služeb. Jedná se o první formální krok postupu, který může skončit až před Soudním dvorem Evropské unie. České ministerstvo financí už pracuje na novém loterijním zákonu, který výtky EK odstraňuje.
Komise má obavy, zda jsou vnitrostátní předpisy v Belgii, v Česku, na Kypru, v Litvě, v Polsku a v Rumunsku slučitelné s unijním právem.
Chantal Hughesová, mluvčí evropského komisaře pro vnitřní trh a služby Michela Barniera, řekla, že země EU mohou v zásadě samy stanovit cíle své politiky v oblasti hazardních her. "Musí však prokázat vhodnost a potřebnost daných opatření, zejména existenci problému souvisejícího s konkrétním cílem veřejného zájmu a konzistentnost regulačního systému," zdůraznila. Členské země by také měly umět prokázat, že zvolené cíle veřejného zájmu, například ochranu spotřebitelů či mládeže, svou legislativní úpravou trvale sledují a nesmí přijímat opatření, která by s nimi byla v rozporu.
Dále než v českém případě je postup komise vůči Švédsku. Komise ho nyní přímo požádala, aby zajistilo soulad svých zákonů s evropskými předpisy ohledně volného pohybu služeb, především pokud se týká regulace monopolu v oblasti hazardních her a dohledu nad ním. Stockholm na to má dva měsíce.
Ohledně Česka a několika dalších zemí komise v podkladech připomněla, že jejich legislativa například podmiňuje poskytování on-line služeb pobočkou či umístěním firmy přímo v dotyčném členském státě, předepisuje pro takové poskytovatele povinnost zvláštní právní formy, zakazuje vstup zahraničního kapitálu či žádá souhlas úřadů při změně akcionářské struktury.
Ministerstvo financí připravuje nový loterijní zákon
Hughesová ve středu připomněla, že v říjnu 2012 Evropská komise oznámila záměr urychlit hodnocení národních legislativ v oblasti internetového sázení. Některá v této souvislosti vedená řízení, například proti Finsku, byla dnes ukončena.
Krok komise uvítal tajemník evropské sázkařské asociace EGBA Maarten Haijer. "Doufáme, že země vezmou toto varování komise v potaz a své zákony pozmění tak, aby byly využitelné pro podnikatele, zajímavé pro zákazníky a v souladu s unijním právem," řekl. Podle údajů asociace tvořilo loni internetové sázení asi 12,5 procenta celkového objemu sázkového trhu v EU s příjmy přes 11 miliard eur.
Mluvčí českého ministerstva financí Ondřej Šrámek řekl, že resort už připravuje zcela nový loterijní zákon, který výtky Evropské komise odstraňuje. "Ministerstvo financí tedy činí veškeré kroky k tomu, aby nedošlo k zahájení řízení o porušení smlouvy či k následnému soudnímu sporu," prohlásil Šrámek s tím, že ministerstvo musí nový zákon vládě předložit nejpozději do 30. června 2014.
"Zásadními změnami oproti současné legislativě je odstranění povinnosti sídla provozovatelů v České republice, registrace hráčů v kamenných pobočkách a rozšíření regulovaného prostředí o internetové hry. Pro zajištění souladu s veřejným zájmem budou rovněž do zákona zapracovány výsledky první vědecké studie zpracovávané Národním monitorovacím centrem pro drogy a drogové závislosti týkající se vlivu provozování loterií na společnost," uvedl Šrámek.
Stávající český loterijní zákon zakazuje provozování zahraničních loterií v ČR i prodej cizozemských losů. Sázkové hry může podle zákona provozovat pouze společnost se sídlem v ČR. Nelegální je také účastnit se sázek v zahraničí, při nichž jsou sázky placeny do zahraničí. Za porušení tohoto zákona může finanční úřad udělit pokutu až deset milionů korun. Sankce hrozí nejen provozovateli, ale i sázejícímu. Ten navíc může mít problémy i při vyplacení výher.