Budějovický Budvar se vrátí do Itálie. Vyhrál spor o jméno

Ekonomika
8. 10. 2013 11:50
Italský Nejvyšší soud definitivně rozhodl ve prospěch Budějovického Budvaru a jeho italských importérů.
Italský Nejvyšší soud definitivně rozhodl ve prospěch Budějovického Budvaru a jeho italských importérů.

Italský Nejvyšší soud ukončil dva spory o ochrannou známku vyvolané společností Anheuser-Busch InBev (ABI) a definitivně rozhodl ve prospěch Budějovického Budvaru a jeho italských importérů. Soud zakázal společnosti ABI používat v Itálii značku Budweiser, prohlásil jejich značku za klamavou a vymazal ji z registru ochranných známek. ABI musí v Itálii ukončit prodej piva Budweiser. Budějovický Budvar se naopak může do Itálie vrátit se svou tradiční značkou Budweiser Budvar a očekává nárůst prodeje.

"Je to skvělé vítězství. Jedná se pravděpodobně o nejtvrdší prohru společnosti ABI ve více než 100 let trvající globální válce o značku Budweiser," zaradoval se ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček.

Společnost Anheuser-Busch InBev se od roku 1985 intenzivně snažila z Itálie vytlačit originální značku Budweiser Budvar a nahradit ji kopií originálního Budějovického piva. V roce 2001 zažaloval ABI italské importéry Budějovického Budvaru a mimo jiné požadoval, aby jim bylo zakázáno používání slov BUD a Budweiser při prodeji piva. V roce 2002 podal ABI další žalobu s cílem vymazat z italského registru ochranné známky Budějovického Budvaru s prvkem Budweiser.

Budějovický Budvar musel přechodně v Itálii prodávat pivo s etiketami Czechvar.Budějovický Budvar pak musel díky předběžnému opatření začít v Itálii prodávat pivo s etiketami Czechvar a později Budějovický Budvar. V důsledku toho se v roce 2002 skokově snížil prodej budějovického piva na polovinu. V roce 2001 přitom Itálie byla pátým nejdůležitějším exportním trhem Budějovického Budvaru.

Boj o Itálii byl podle Lukáše Lorence, společníka advokátní kanceláře Čermák a spol., jenž práva Budvaru hájil, dlouhý a náročný. "Odměnou je nám právně přelomové rozhodnutí, v němž Nejvyšší soud laicky řečeno zakazuje klamání spotřebitele užíváním označení Budweiser subjektem, který nemá s Českými Budějovicemi nic společného," vysvětlil.

Rozhodnutí italského Nejvyššího soudu může mít navíc širší dopady a stát se precedentem v dalších známkoprávních sporech: i historická nebo původní jména měst, zemí či lokalit mají totiž zeměpisný charakter.

Soudní spory o značku Budweiser trvají od roku 1907. Výrazně úspěšnější je v nich Budějovický Budvar. V letech 2000 až 2012 bylo definitivně ukončeno 173 soudních sporů a správních řízení, z nichž Budějovický Budvar vyhrál 120 případů a deset sporů skončilo smírem nebo remízou. Díky registracím ochranných známek BUDWEISER nebo BUDWEISER BUDVAR, které patří Budějovickému Budvaru, nemůže nadnárodní koncern ABI svou klíčovou značku BUDWEISER používat téměř v 70 zemích.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Lucie Pařízková, Michal Doležal

Další čtení

Český výrobce vinylů je stále největší na světě. Firma prodala 70 milionů desek

Ekonomika
13. 5. 2025

Česká pošta loni zase prodělala půl miliardy. Další ztráty se čekají i letos

Ekonomika
13. 5. 2025

V Praze dnes začne první část rekonstrukce Libeňského mostu

Ekonomika
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ