Bursík: Nová zelená úsporám trpí kvůli lobby plynařů a ČEZ

Ekonomika
16. 8. 2013 14:15
Jablko sváru: topení plynem vytváří CO2, přesto je podporováno penězi na zelenou energii.
Jablko sváru: topení plynem vytváří CO2, přesto je podporováno penězi na zelenou energii.

Právě spuštěný program Nová zelená úsporám, který je zaměřen na podporu ekologického bydlení v rodinných domech, vychází vstříc plynařům a skupině ČEZ. Podporuje totiž vytápění domů plynovými kotli, které se řadí mezi fosilní zdroje produkující skleníkové plyny.

Program, který má sloužit na podporu ochrany životního prostředí snížením energetické náročnosti rodinných domů, trpí řadou vad. Zřejmě největší je ta, že v programu přibyla podpora plynových kotlů na topení. "Evidentně zapracovala lobby plynařů. Myslím, že by to tam v principu být nemělo," tvrdí místopředseda Strany zelených a exministr životního prostředí.

Program Nová zelená úsporám je financován rovněž z příjmů státu za emisní povolenky. Podle směrnice Evropské komise se přitom aspoň padesát procent těchto příjmů musí využít na další snižování emisí skleníkových plynů. "To je velmi diskutabilní u zemního plynu, protože je to fosilní zdroj," tvrdí Bursík.

Státní fond životního prostředí, který program administruje, se brání. "Výše podpory nastavená pro plynové kotle je výrazně nižší než podpora, která je poskytována u zdrojů na biomasu nebo tepelných čerpadel," říká mluvčí fondu Jarmila Krebsová.

Politici v čele s exministrem životního prostředí Tomášem Chalupou při sestavování programu vyšli vstříc mimo jiné polostátní energetické skupině ČEZ, která obchoduje s plynem a elektrickou energií. Ukazuje na to i další "díra" v programu. "Odmítli, aby tepelná čerpadla byla dotována v náhradě za elektrické vytápění," dodává Bursík.

Náhrada akumulačního elektrického vytápění tepelným čerpadlem přitom vede k úspoře nejméně 60 procent elektřiny. Pro ČEZ by to znamenalo další úbytek zákazníků, a to v době, kdy klesají ceny elektrické energie a tedy tržby a zisky.

O dotace z programu Nová zelená úsporám je obrovský zájem. Během prvního dne podalo žádost 1213 zájemců, kteří chtějí celkem 275 milionů korun. Ministerstvo životního prostředí na podporu vyčlenilo miliardu korun, dalších 800 milionů plánuje přidat z emisních povolenek a od úřednické vlády v demisi má slíbenu jednu až dvě miliardy korun z prostředků státního podniku Lesy ČR.

Další čtení

Promet na valné hromadě Tatry odmítl navýšení kapitálu pro miliardové investice

Ekonomika
18. 7. 2025

Český státní dluh v pololetí vzrostl o 139 miliard. Teď je na 3,5 bilionu

Ekonomika
18. 7. 2025

Obchod mezi Čínou a Severní Koreou v pololetí vzrostl o 30 procent

Ekonomika
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ