ČEPS: Odpojení solárních elektráren <span>může začít příští rok</span>

Ekonomika
15. 2. 2010 16:17
V Česku prudce roste počet solárních elektráren.
V Česku prudce roste počet solárních elektráren.

V Česku prudce roste počet solárních elektráren.Odpojování slunečních elektráren kvůli zachování bezpečnosti dodávek elektřiny by mohlo začít již v létě příštího roku. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl předseda představenstva a generální ředitel výhradního provozovatele přenosové soustavy, společnosti ČEPS, Petr Zeman. Opětovně tak varoval před technickými limity připojování fotovoltaických a větrných elektráren do elektrické sítě. Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE) závěry ČEPS důrazně odmítá.

"V každém okamžiku musí zůstat zachována rovnováha mezi výrobou a spotřebou elektřiny," řekl dnes Zeman. Při současném tempu připojování solárních elektráren však podle něj hrozí situace, že bude výroba vyšší než spotřeba.

ČTĚTE TAKÉ: Slunce a vítr místo Temelína

Průměrné zimní zatížení elektrické soustavy ČR je asi 12 tisíc megawattů. V etních měsících, kdy mají sluneční elektrárny největší výkon, je to však méně než polovina. ČEPS může podle svého vedení sáhnout z důvodu bezpečnosti provozu k odpojování zdrojů od sítě. Taková situace by podle Zemana mohla v souvislosti se slunečními elektrárnami poprvé nastat v letních měsících příštího roku.

Na začátku února proto ČEPS vyzval distribuční společnosti ČEZ, E.ON a PRE, aby pozastavily vydávání kladných stanovisek k žádostem o připojení nových větrných a fotovoltaických elektráren. Připojování větrných a slunečních zdrojů je podle Zemana závislé například na velikosti podpůrných služeb, jako jsou plynové elektrárny, které dokážou vyrovnávat nerovnoměrný výkon zdrojů. Dalším omezením je kapacita sítí, které technicky připojování fotovoltaických a větrných elektráren nezvládají.

ČTĚTE TAKÉ: U Tachova vznikne největší solární park na západě Čech

Předseda ČSVE Michal Janeček však závěry ČEPS odmítá. V roce 2005 byla podle něj vydána povolení na více větrných elektráren, než je kolik jich je vydáno dnes pro elektrárny sluneční. Postavena jich však nebyla ani desetina. Slunce a vítr podle ČSVE působí v jinou dobu. Větrné elektrárny pracují nejlépe v noci, zatímco sluneční přes den. Nedochází tedy ke sčítání jejich maximálních výkonů. 

Energetický regulační úřad (ERÚ) registroval 19. ledna 470 megawattů výkonu instalovaného v solárních elektrárnách. V současné době je podle Zemana povolena realizace více než 5000 megawattů solárních a větrných elektráren.

Foto: Tomáš Nosil

Autor: ČTK

Další čtení

Většina pojišťoven už nepojistí turisty, kteří cestují na Kubu

Ekonomika
9. 6. 2026

Aeru Vodochody loni vzrostl zisk před zdaněním na rekordních 502 milionů Kč

Ekonomika
9. 6. 2026

Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v červnu stoupla o 0,11 bodu na 5,3 procenta

Ekonomika
9. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ