Na 56 procent Čechů neví, že se případným zamlčením závazku po splatnosti může dopustit úvěrového podvodu. Vyplývá to z výsledků výzkumu agentury Ipsos pro sdružení Solus. Z průzkumu dál plyne, že by při žádosti o úvěr zamlčelo 40 procent občanů případný dluh po splatnosti u jiné firmy. Podle zákona o spotřebitelském úvěru musejí úvěrové firmy od loňského prosince klientovu schopnost splácet odborně prověřit.
"Jestliže má průměrný občan více než desítku různých smluv s bankami, telekomunikačními firmami, distributory energií a jinými firmami, je bez fungujícího registru klientských informací takřka nemožné dostát požadavkům zákona o spotřebitelském úvěru a bonitu klienta dostatečně prověřit," uvedl tajemník sdružení Jan Stopka.
Do prodlení s úhradou splátek půjčky, faktury za energie v domácnosti či za mobilní telefon se podle průzkumu dostalo 36 procent dotázaných. Nejhorší výsledky zaznamenal výzkum ve věkové kategorii 27 až 35 let (45 procent). Zatímco u vysokoškolsky vzdělaných respondentů se podobná nepříjemnost přihodila 28 procentům, u těch se základním vzděláním to bylo ve 42 procentech případů.
Členství ve sdružení Solus umožňuje přístup k informacím o lidech, kteří čelili nebo čelí potížím se splácením závazků, dále k databázi odcizených a neplatných dokladů a k insolvenčnímu registru. Data se v databázi shromažďují jen se souhlasem zákazníků. Ke konci března evidovalo sdružení v registru dluh po splatnosti 7,41 procenta dospělých. Závazky těchto občanů dosáhly úhrnem 50 miliard korun.
Do činnosti sdružení je zapojeno 54 členských společností, které poskytují služby v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření (15 společností), nebankovních půjček (21), telekomunikačních služeb (11), distribuce energií (4), P2P půjček (3) a v obchodu (2).