Drtivá většina tuzemských domácností - celkem 85 procent - letos hodlá šetřit. Stejně jako loni hodlá šetřit 44 procent domácností a 36 procent chce šetřit ještě více než v minulém roce, uvádí výzkum agentury Ipsos Tambor pro letošní Fórum Zlaté koruny.
V letošním roce pak hodlá začít šetřit pět procent dotázaných, kteří dosud nespořili. Sedmnáct procent lidí pak chce naopak využívat finanční produkty přinášející výnos.
Více než loni chtějí šetřit zejména lidé se základním vzděláním, vyučení a středoškoláci. Větší úspory plánují také lidé s nižším příjmem. Z kategorie do dvaceti tisíc hodlá více než loni spořit 41 procent lidí a šest procent letos začne. Naopak jen 28 procent dotázaných s příjmem nad třicet tisíc bude spořit více než loni. Více než pětina z nich ale bude využívat finanční produkty s výnosem. Každý dvacátý člověk pak neví, jak se bude v letošním roce chovat v oblasti financí.
Spořit hodlá rovněž více žen než mužů. Celkem 75 procent mužů hodlá šetřit stejně nebo více, zatímco žen se bude chovat stejně 83 procent. Muži pak budou více spoléhat na výnosné produkty a investice. "Je zřejmé, že muži jsou ve srovnání s ženami aktivnější při vyhledávání finančních produktů s možnostmi konkrétních výnosů, rovněž je patrné, že jsou muži méně šetřiví než ženy," dodává Tomáš Macků z Ipsos Tambor.
K šetření nutí tuzemské domácnosti vysoká míra nezaměstnanosti, vládní úspory, ale rovněž vysoká nejistota ohledně budoucího vývoje. V současnosti například prudce zdražují pohonné hmoty kvůli napětí v arabských zemích a především v Libyi, kde proti sobě bojují příznivci a odpůrci libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Od října pak vláda hodlá zvýšit daň z přidané hodnoty, což by tlačilo na ceny zboží léků, tepla, vody nebo například ovoce.
Výzkum se týkal zejména využívání finančních produktů. Vyplývá z něj, že nejsrozumitelnějšími produkty jsou běžné účty a stavební spoření, kterým nerozumí jen pět procent lidí. Nejméně srozumitelné jsou podílové fondy, a to pro 67 procent dotázaných. Přibližně třetina nerozumí leasingovým a úvěrovým produktům.
Devatenáct procent má problémy s hypotékami. Životnímu pojištění pak nerozumí 11 procent lidí a kreditním kartám devět procent. Necelá čtvrtina Čechů pak investuje větší či menší částky. Agentura při výzkumu oslovila celkem 1009 respondentů ve věku 18 až 65 let.