Češi utratili za rok za prací prášky 3,6 miliardy

Ekonomika
27. 8. 2017 10:09
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Češi od začátku loňského srpna do konce letošního července utratili za prací prášky 3,6 miliardy korun. Meziroční nárůst činil 1,3 procenta. Nejvíce oblíbené jsou prášky v tekuté formě, podíl sypkých prášků naopak klesá. Vyplývá to z aktuálních dat společnosti Nielsen.

Tekuté prací prášky se podle dat společnosti podílely na celkových tržbách 42 procenty, což je stejně jako za období od začátku srpna 2015 do konce července 2016. Podíl tržeb sypkých prášků proti tomu meziročně klesl o tři procentní body na 37 procent. Třetí nejoblíbenější formou prášků jsou kapsle. Jejich podíl na tržbách zůstal na 15 procentech.

Z dat dále vyplývá, že lidé v Česku nejraději nakupují prací prášky v obchodech s potravinami a smíšeným zbožím. Tržby v nich tvoří čtyři pětiny celkových tržeb kategorie. Necelou pětinu tržeb pak tvoří drogerie, jejich podíl ale postupně klesá.

Podle dat Českého statistického úřadu klesly ve druhém čtvrtletí letošního roku spotřebitelské ceny zboží a služeb pro běžnou údržbu domácnosti, do kterého prací prášky patří, meziročně o 1,4 procenta. V prvním čtvrtletí činil pokles 3,7 procenta.

Podobně jako část výrobců potravin jsou někteří výrobci pracích prášků kritizováni za různou kvalitu zboží v Česku a západní Evropě. Například z průzkumu, který letos provedla Vysoká škola chemicko-technologická v Praze vyplývá, že u srovnání pracího prášku Persil činil podíl aktivní látky na dávku praní v Maďarsku, Slovensku a v Česku kolem zhruba 9,5 gramu. V Německu a v Rakousku to přitom bylo okolo 11,3 gramu.

Mezi největší prodejce pracích prášků na tuzemském trhu patří společnosti Henkel a Procter & Gamble. Henkel vyrábí mimo jiné Persil, Perwoll, Rex nebo Palmex, Procter & Gamble pak Ariel, Tide nebo Bonux.

Autor: ČTK Foto: ČTK , WAVEBREAK

Další čtení

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Studie: V 1. pololetí v ČR zbankrotovalo 3180 podnikatelů, nejvíce od roku 2021

Ekonomika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ