Češi odmítají řešit své finanční problémy dalším zadlužováním. Pokud by se lidé dostali do tíživé finanční situace, nejprve by omezili výdaje domácnosti. Na 74 procent Čechů již v poslední době své výdaje ve snaze ušetřit omezilo. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si mezi více než tisícovkou respondentů nechala zpracovat poradenská společnost AWD.
Jako první přišly podle průzkumu na řadu škrty v útratách za kulturu. Více než pětina lidí uvedla, že se chystá trávit více času doma, a to například sledováním televize nebo brouzdáním po internetu. Šetřit na vzdělávání a sáhnout na dlouhodobé úspory nebo investice ale odmítají.
Čerpání dalšího úvěru již pro Čechy není variantou, jak řešit nedostatek financí v domácnosti. V případě, že by nestačilo omezit výdaje, hledali by druhou práci (dvanáct procent) nebo přistoupili ke změně zaměstnání (osm procent). Třetina Čechů dokonce přímo očekává zhoršení své finanční situace a většina z nich se proto v poslední době rozhodla své výdaje omezit.
V návštěvách divadla, kina, koncertů nebo galerií se uskromnilo 59 procent lidí. Hned druhou položkou jsou ale potraviny (49 procent) před alkoholem a cestováním (po 45 procentech) nebo koníčky (39 procent).
Mezi lidmi s nadprůměrnými příjmy (nad třicet tisíc Kč) se jich k omezení výdajů uchýlily dvě třetiny. Nejméně ochotni jsou šetřit na sportu a vzdělání. Neuvažují ani o rušení finančních produktů, jako jsou stavební spoření, životní pojištění či termínovaný vklad. K tomuto kroku by přistoupila pouhá čtyři procenta, tedy třikrát méně než v populaci jako celku. Peníze ovšem investují obezřetněji než dříve.