Češi za jarní květiny utratí čtvrt miliardy korun

Ekonomika
19. 3. 2017 20:18
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zhruba čtvrt miliardy korun utratí Češi na jaře za květiny a velikonoční dekorace, kterými svátečně vyzdobí své domovy. Tradičně velkou jarní poptávku po květinách letos navíc umocnila nezvykle dlouhá a chladná zima.

Období od konce března do poloviny dubna je podle Horáka pro české květináře prodejně nejsilnější částí roku. "Tuzemští pěstitelé utrží přibližně 14 procent ročního obratu, z toho odhadem 40 až 50 procent tvoří výpěstky přímo termínované na období Velikonoc," upozornil předseda Svazu květinářů a floristů ČR Jiří Horák.

Velikonoční prodej květin tak v maloobchodních cenách podle Horáka obnáší zhruba 200 milionů korun. "Součástí velikonočního prodeje jsou často různé dekorace, nejčastěji z rostlinného materiálu, takže spolu s nimi velikonoční prodej podle hrubého odhadu činí až 250 milionů korun," podotkl Horák.

Poptávka po jarních květinách a dekoracích podle Horáka roste i díky lepšící se ekonomické situaci domácností. Prodej květin v jarních měsících je výrazně ovlivněn charakterem skončené zimy. "Letošní silná a nepřetržitá zima s bohatou sněhovou nadílkou vzbuzuje v zákaznících potřebu přiblížit si jaro alespoň nákupem hrnkových květin," uvedl Horák.

Češi před Velikonočními svátky podle Horáka nakupují hlavně jarní květiny a cibuloviny, které symbolizují příchod jara. Nejvíce jdou na odbyt primule, bramboříky, cinerárie a calceolarie. "Mohou být velmi často od českých zahradníků, a pokud jsou od členů Svazu květinářů a floristů ČR, tak mají označení Česká květina," řekl Horák.

Z dvouletých druhů květin jsou na jaře v Česku oblíbené hlavně macešky, sedmikrásky a pomněnky. V dřívějších termínech lze k velikonoční výzdobě použít jarní cibuloviny jako sněženky, bledule, krokusy, talovíny, jarní nízké kosatce, modřence a později i hyacinty, narcisy a tulipány.

Roli hraje datum Velikonoc

Podle Horáka hodně záleží na termínu Velikonoc. Například loni byly velikonoční svátky o tři týdne dříve než letos. V letošním termínu Velikonoc bude proto spousta předjarních druhů kvést a dokvétat už na zahradách. Některé zimní a předjarní kultury jako například bramboříky nebo primulky už nemusejí být u květinářů k dispozici.

"Zákazníci tak sáhnou po něčem, co v přírodě ještě nevidí, takže to můžou být v této době nabízené cinerárie v rozmanitých odstínech modré a v bílé barvě, dále sedmikrásky, macešky nebo cibuloviny, jako jsou narcisy a tulipány," míní Horák.

Malé jednoduché velikonoční dekorace si Češi podle Horáka rádi tvoří sami, avšak pokud jim květináři nabídnou neotřelé a kvalitně řemeslně zpracované dekorace, tak si je neváhají koupit. "Výrazným trendem posledních let, a to nejen v případě Velikonoc, je práce s přírodními materiály, jako jsou sušené rostlinné doplňky či přírodní zeleň k doplnění zakoupených šlechtěných květin. Přírodní materiály se rovněž odrážejí ve výběru nádob pro květinové dekorace," podotkl Horák.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Miloš Ruml

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ