Česká republika znatelně zaostává za zbytkem Evropy v částečných pracovních úvazcích. Novinářům to řekl zastupitel městské části Brno-sever Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj to chce strana změnit a zvýhodněním odvodů motivovat zaměstnavatele, aby částečné úvazky nabízeli. V České republice pracuje na zkrácený úvazek pouze přes jedno procento můžu, v Nizozemsku například skoro 16 procent a v Dánsku téměř 13.
"Zaměstnavatelé zkrácené pracovní úvazky nenabízejí, protože pro ně nejsou výhodné," uvedl Hladík. Podle něj jsou přitom částečné úvazky žádané hlavně mezi matkami s malými dětmi, studenty nebo důchodci. "Řešením by mohlo být zvýhodnění při odvodech pro zaměstnavatele, kteří by za pracovníky s částečným úvazkem neplatili plnou sazbu sociálního a zdravotního pojištění, ale pouze určitý koeficient. Stalo by se to pro ně finančně výhodné a takovéto pracovní příležitosti by vytvářeli," vysvětlil politik. V současnosti zaměstnavatelé odvádějí za zaměstnance na sociálním a zdravotním pojištění 35 procent z jejich hrubé mzdy.
"Nabídka zaměstnání na částečný pracovní úvazek je spíš neobvyklá," řekl Josef Bürger, který je pověřený řízením Úřadu práce ČR v Brně. Právě v Brně bylo podle posledních údajů na konci března 992 volných pracovních míst, z nich bylo 64 na zkrácený úvazek.
V České republice pracuje na zkrácený úvazek velmi málo zaměstnanců. Podle Hladíka je to 1,3 procenta mužů a 5,8 procenta žen. "V členských zemích Evropské unie pracuje lidí na částečný poměr více. V Nizozemí je to skoro 16 procent mužů, v Dánsku skoro 13 a v Irsku přes 12," dodal Hladík.