Česká ekonomika letos podle zveřejněné podzimní prognózy Evropské komise poroste o 2,5 procenta. Pro roky 2015 a 2016 komise předpokládá růst hrubého domácího produktu o 2,7 procenta. Deficit veřejných financí by měl podle komise zůstat bezpečně pod třemi procenty, letos na úrovni 1,4 procenta, v příštím roce 2,1 procenta a v roce 2016 1,7 procenta. Ekonomická obnova Česka podle komise posiluje a rozšiřuje se především díky investicím a domácí spotřebě.
Evropská komise je tak v odhadu letošního českého růstu nepatrně optimističtější než české ministerstvo financí. To v říjnu odhad českého růstu zhoršilo z letního předpokladu 2,7 procenta na aktuální hodnotu 2,4 procenta. V roce 2016 i 2017 by ekonomika podle odhadů českého ministerstva měla růst o 2,5 procenta. Deficit české ministerstvo financí letos odhaduje na 1,5 procenta HDP, příští rok na 2,4 procenta.
Česká národní banka (ČNB) v létě odhadovala letošní posílení české ekonomiky o 2,9 procenta a pro rok 2015 předpokládala tříprocentní růst.
Aktuální prognóza komise je také příznivější než její poslední odhad z května letošního roku. Tehdy české ekonomice evropští odborníci přisuzovali letošní růst o rovná dvě procenta při deficitu na úrovni 1,9 procenta.
Komise v kapitole podzimní prognózy věnované ČR zdůraznila význam posilující domácí poptávky, růst investiční aktivity a pozitivní význam exportu. Obnova ekonomiky bude letos na základě dat zřejmě pokračovat přes zpomalení některých významných obchodních partnerů země a trvající geopolitické napětí.
Domácí poptávka bude podle prognózy v příštích letech nadále posilovat v důsledku zlepšení situace na trhu práce a snížení daňové zátěže. Míru nezaměstnanosti v ČR materiál letos uvádí na úrovni 6,3 procenta, v příštích dvou letech vždy o desetinu procenta méně.
Zvýšení deficitu na letošních předpokládaných 1,4 procenta je podle komise způsobeno zvýšenou vládní spotřebou a posílením veřejných investic po několika letech jejich poklesu. Ty by měly být navíc podpořeny vyšším čerpáním evropských fondů. Ještě vyšší schodek v roce 2015 bude podle komise kromě zvyšování mezd ve veřejném sektoru a změnami v úrovni daně z přidané hodnoty u některých produktů ovlivněn také jednorázovými vojenskými výdaji v souvislosti s pronájmem stíhacích letounů.
Míra inflace by měla přes snahy centrální banky zůstat letos nízká, na úrovni 0,5 procenta.
V příštím roce by její výši měla ovlivnit posílená domácí poptávka, zvýšení mezd a změny směnných kurzů, takže se má zvýšit na hodnotu 1,4 procenta. Pro rok 2016 podzimní prognóza předpokládá inflaci 1,8 procenta a připomíná, že je to blízko dvouprocentního cíle ČNB. Loňská intervence ČNB k oslabení koruny, která neskončí před rokem 2016, přispěla podle prognózy k posílení růstu českého exportu, jehož zvyšování by mělo letos přesáhnout osm procent. Dopad exportu na růst HDP do určité míry snižuje posilující dovoz způsobený vyšší domácí poptávkou. Dalším rizikem může být v této souvislosti vysoká míra otevřenosti české ekonomiky a zpomalení důležitých obchodních partnerů.