Česká mincovna chystá v Jablonci ražbu zlaté kilovky

Ekonomika
5. 4. 2012 17:36
Česká mincovna chystá ražbu kilových zlatých cihel (ilustrační foto).
Česká mincovna chystá ražbu kilových zlatých cihel (ilustrační foto).

Česká mincovna připravuje v Jablonci nad Nisou ražbu další zlaté investiční medaile o hmotnosti jednoho kilogramu. Informovala o tom mluvčí společnosti Aneta Kapuciánová.

Medaile s motivem tisícikorunové bankovky a tváří Františka Palackého je už třetí ze série Bankovky ČR na medailích České mincovny; ty předchozí nesly motiv pětitisícovky a dvoutisícovky.

Zatímco před rokem mohli investoři medaili s tváří Emy Destinnové získat za 1,2 milionu korun, tentokrát se bude cena podle předběžných informací pohybovat kolem půldruhého milionu. První zlatou kilovku vyrobenou v roce 2005 u příležitosti prvního výročí vstupu Česka do EU přitom mohli investoři koupit za půl milionu.

Zlatá kilovka má tradičně průměr 85 milimetrů a tloušťku 11 milimetrů. Každá je číslovaná a nese punc. Kvůli rostoucí ceně zlata se ale její cena stále zvyšuje. Mincovna razí jen omezený náklad. Firma očekává, že navzdory vysoké ceně bude celý náklad stejně jako v minulých letech rychle rozebrán.

Česká mincovna působí na trhu 19 let, razí oběživo i pamětní mince pro Českou národní banku i pro další banky ve světě. Ještě na začátku roku 2010 byla součástí velkého sklářského a bižuterního uskupení Jablonec Group. Už dva roky má ale nového vlastníka, kterým je společnost Monetica. Firma se 66 pracovníky uskutečnila předloni zakázky za více než 400 milionů korun a její hospodaření skončilo ziskem 57 milionů korun. Loňské výsledky zatím k dispozici nejsou. Na letošní rok ale firma plánuje další růst tržeb na 750 milionů korun a růst zisku na 70 milionů.

Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík

Další čtení

ilustrační foto

EIA: Zásoby ropy v zemích OECD se blíží nejnižší úrovni za několik desetiletí

Ekonomika
9. 6. 2026

Většina pojišťoven už nepojistí turisty, kteří cestují na Kubu

Ekonomika
9. 6. 2026

Aeru Vodochody loni vzrostl zisk před zdaněním na rekordních 502 milionů Kč

Ekonomika
9. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ