Tuzemské podniky překvapila razance, se kterou začala ČNB ve čtvrtek intervenovat za oslabení koruny vůči euru. Bojí se, že v budoucnu dojde ke skokovému posílení české měny nad rovnovážnou úroveň 25 Kč za euro. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl místopředseda Svazu průmyslu a dopravy Zbyněk Frolík. Kvůli oslabení české měny o více než jednu korunu na 27 Kč za euro nakoupila ČNB v řádu minut půl miliardy eur.
"Pro většinu průmyslových podniků to bylo překvapení, protože ekonomika začala na podzim růst a očekávaly, že nastává konjunktura," uvedl Frolík. Připustil, že oslabení koruny po delší dobu v řádu let má z pohledu čistých exportérů pozitivní vliv.
Podle Frolíka je politika ČNB pro podniky málo čitelná a neumožňuje jim plánovat další kroky. Podnikatelé se také obávají, že po ukončení intervencí, když banka začne nakoupená eura opět prodávat, koruna naopak skokově posílí pod svou rovnovážnou úroveň, která je podle Frolíka kolem 25 Kč za euro.
Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík uvedl, že objem následného prodeje devizových rezerv bude tak malý, že to kurs neovlivní. Připustil, že intervence ČNB mohou trvat i několik let. "Neočekávám, že by se v nejbližší době dokázaly natolik změnit strukturální charakteristiky české ekonomiky, aby to vygenerovalo nějaký inflační impuls a my bychom museli v následujících měsících tuto úroveň jakkoliv změnit," dodal.
Hlavní přínos devizových intervencí vidí Česká národní banka v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly mnohem větší v případě deflace. Podle Tomšíka reálně hrozilo, že by se deflace mohla v tuzemsku udržet nejméně ve třech čtvrtletích.
České podniky se bojí rychlého posílení kursu koruny
Ekonomika
10. 11. 2013 15:51
bez popisku 580655
Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler