Česko do Británie vyváží především stroje a auta

Ekonomika
18. 5. 2017 16:42
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Více než dvě třetiny českého exportu do Velké Británie tvoří stroje a auta. Loni tento podíl dosáhl dokonce 70 procent, tedy 145 miliard korun. Spojené království je čtvrtou největší vývozní destinací pro tuzemské exportéry. Vývoz českých firem do Británie se od vstupu Česka do Evropské unie zvýšil téměř dvaapůlkrát. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Český obchod s Británií dlouhodobě tvoří ze dvou třetin export a z jedné import. Loni dosáhl vývoz 207 miliard a dovoz 93 miliard korun. "Spojené království je naší čtvrtou největší vývozní destinací. Podíl tohoto exportu vloni představoval 5,2 procenta z celkového českého vývozu. Více vyvážíme už jen do Německa, Slovenska a Polska," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Do Velké Británie vyvážíme hlavně stroje a dopravní prostředky. "Jde zejména o silniční vozidla. Jejich vývoz do Británie se od roku 2005 zvýšil skoro čtyřnásobně. Vloni dosáhl 67 miliard korun," dodal Karel Král z odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ. Na dalších místech následuje průmyslové spotřební zboží, především hračky, a dále polotovary a materiály.

Stroje a dopravní prostředky jsou na prvním místě i v žebříčku zboží, které se ze Spojeného království do ČR dováží. Jejich podíl na dovozu loni vzrostl na 54 procent, tj. na 50 miliard korun. Z Británie se k nám nejvíce dovážejí elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče. Vloni se jejich import zvýšil dvojnásobně na 22 miliard korun. Zhruba 80 procent zboží je do Británie dopravováno po silnici, desetina po železnici.

Z hlediska dovozu byla Velká Británie v loňském roce naším devátým největším partnerem. Import britského zboží do Česka vzrostl ve srovnání s rokem 2015 o čtvrtinu na 93 miliard korun.

Celková hodnota obratu zahraničního obchodu Spojeného království vloni podle údajů Eurostatu dosáhla 944 miliard eur. Na vývozu EU se britské firmy podílely necelými osmi procenty. Největšími unijními odběrateli britského zboží byly Německo, Francie a Nizozemsko. Česko se v žebříčku vývozních partnerů zařadilo na 26. místo s 0,7procentním podílem.

Česko-britský vzájemný obchod může v budoucnu negativně ovlivnit odchod Británie z EU. Svaz průmyslu a dopravy v březnu uvedl, že zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou. Evropské zaměstnavatelské federace apelovaly na vyjednavače, aby byl zajištěn plynulý přechod k budoucí obchodní dohodě mezi EU a Británií a aby byl zachován společný trh.

V Česku nyní působí zhruba 300 britských firem. Mezi významné patří Vodafone, Tesco, HSBC, Marks & Spencer, Mott MacDonald, AMEC, BAE Systems, Rolls-Royce (engineering), John Crane, Smith Medical, GSK či Ricardo. Britské firmy v ČR zaměstnávají zhruba 65 tisíc lidí. Naopak, českých firem působí na britském trhu poměrně málo, zhruba sto. Jde například o Škodu UK, Budvar UK, Lasvit, Linet či Energetický a průmyslový holding.

Autor: ČTK Foto: ČTK , FOTOS INTERNATIONAL

Další čtení

Uprchlíci z Ukrajiny

Slovensko od Ukrajinců získalo víc peněz, než kolik jich na ně vydalo

Ekonomika
6. 5. 2025

Firmy digitalizují, získaná data ale mnohdy neumí číst

Ekonomika
6. 5. 2025
ilustrační foto

Den daňové svobody se blíží. Češi letos pracují výhradně pro stát 157 dní

Ekonomika
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ