Počet českých firem, jejichž vlastník má sídlo v daňovém ráji, dosáhl na konci loňského roku 13 247, meziročně se zvýšil o jedno procento. Majitelé z destinací považovaných za daňový ráj ke konci loňského roku kontrolovali 3,2 procenta českých firem, ke konci roku 2013 se jednalo o 3,3 procenta. Údaje zveřejnila poradenská společnost Bisnode.
Do základního kapitálu loni vlastníci těchto podnikatelských subjektů investovali 430 miliard korun, což je meziročně o 7,4 procenta více. Ve srovnání s předchozími lety se dynamika odchodů českých podniků do daňových rájů znatelně zpomaluje.
Největší nárůst zájmu ze strany českých podniků byl o Seychely (110 nových) a Kypr (79). Naopak počet firem s vlastníky z Nizozemska dlouhodobě klesá.
"Rapidní nárůst objemu základního kapitálu kontrolovaného subjekty z daňových rájů a současně minimální přírůstek v počtu nově vzniklých firem signalizuje, že se jedná o značný odliv kapitálu z ČR, který bude velmi pravděpodobně způsoben daňovou optimalizací," uvedl analytik Bisnode Michal Řičař.
Lze podle něj říci, že nové vlastnické struktury založené na daňových rájích jsou agresivnější a snaží se maximálně optimalizovat svůj zisk všemi dostupnými prostředky.
"Zájem ze strany našich klientů je kontinuální, s mírným růstovým trendem. Klienti však nyní častěji poptávají lokality, které vyhovují jejich specifické poptávce, což nutně nemusí být daňové ráje," uvedl Michael Dobrovolný ze společnosti Apogeo, která se zabývá prodejem firem do offshore oblastí. K umístění sídla mateřské holdingové společnosti v zahraničí podle něj mají podnikatelé různé a zcela zákonné důvody, například odlišné právní předpisy upravující práva a povinnosti při držbě podílů, ze kterých vyplývají kreativnější možnosti řízení firem i holdingů.
Českých firem se sídlem v daňovém ráji loni přibylo
Ekonomika
5. 3. 2015 05:00
Největší nárůst zájmu byl o Seychely (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Shutterstock