Sdružení tuzemských autodopravců Česmad Bohemia bude prostřednictvím billboardů varovat před rozšířením elektronického mýtného na silnice nižších tříd. Zpoplatnění dalších komunikací by podle dopravců bylo pro stát neekonomické.
Česmad nechal vylepit téměř 100 billboardů v Plzeňském a Jihomoravském kraji. "Náklady nepřesáhly půl milionu korun," sdělil mluvčí sdružení Martin Felix. Podobně dopravci loni upozorňovali na nerovnoměrné rozdělování státních dotací mezi veřejnou silniční a železniční dopravu.
Rozšíření systému elektronického mýta by podle Česmadu mohlo nejen vážně poškodit českou ekonomiku, ale přinést i kolize s Evropskou unií. "Chápeme tlak státu i krajských samospráv na zvýšení zdrojů do údržby zanedbané infrastruktury. Nákladní i autobusová doprava však v uplynulých letech v podobě zvýšené spotřební daně na palivo a především výběru mýtného své úhrady za použití infrastruktury zmnohonásobila, přičemž výsledek měřený zhoršující se kvalitou silnic je více než žalostný," dodal Felix.
Ministerstvo dopravy by mělo vypracovat legislativní rámec pro rozšíření mýtného do června. Chce se přitom zaměřit na komunikace, které by z hlediska intenzity dopravy nebyly ztrátové. Využít chce kombinaci mýtných bran a satelitního systému.
Zavedení mýtného zatím podle Felixe v žádné zemi neprokázalo jakoukoliv významnou regulační schopnost a už vůbec nepřispělo k převodu zboží ze silnic na železnici. Jde pouze o další formu zdanění, které v důsledku zaplatí všichni občané, podotkl mluvčí. Zpoplatnění silnic nižších tříd se podle něj nedotkne tranzitní dopravy, ale negativně zasáhne místní podnikatele a zásobování obyvatelstva.
Mýtné pro nákladní vozidla se v Česku vybírá na dálnicích a vybraných rychlostních komunikacích od roku 2007. Od roku 2010 se mýtná povinnost rozšířila na všechny automobily s hmotností nad 3,5 tuny, loni přibyla zvýhodněná kategorie pro autobusy.