Každý třetí manažer českých firem si myslí, že je v pořádku nabídnout úplatek, pokud tím získá nebo udrží společnosti zakázku. Téměř každý druhý pak neváhá získat "kšeft“ díky nadstandardním nákladům na reprezentaci. Vyplývá to z mezinárodní výzkumu poradenské a auditorské společnosti Ernst&Young mezi manažery a jejich zaměstnanci.
Na vrcholu je Řecko, kde by uplácelo 44 lidí ze sta, pokud to firmě pomůže. Následuje Rusko, Turecko a na šestém místě Česko s třiadvacetiprocentní ochotou uplácet (hodnota je součtem ochoty manažerů a zaměstnanců). Lépe je na tom podle průzkumu i Ukrajina.
Podle manažera investigativních služeb Ernst&Young Tomáše Kafky se rozmáhá uplácení přes majetkově spřízněné firmy. "Často k němu dochází v subdodavatelských subjektech v různých částech obchodního řetězce. Setkáváme se i s formami skrytého vlastnictví přes spřízněné právníky a bíle koně,“ uvedl Kafka.
Překvapivě dobře vychází z průzkumu Itálie, kde je údajně ochotno uplácet jen 8 lidí ze sta. Výsledky mohou být ovlivněny neochotou manažerů odpovídat na telefonický dotazník E&Y nebo malý vzorek, který poradenská společnost oslovila. V Česku odpovídalo 22 manažerů a 79 zaměstnanců, po celé Evropě pak celkem 2365 respondentů z pětadvaceti zemí.
Například podle žebříčku Transparency International z konce loňského roku vyplývalo, že Itálie, která skončila na 67. místě, je jednou z nejzkorumpovanějších zemí Evropy. A Ukrajina se "vyhřívala“ dokonce na 134. pozici žebříčku.
S rostoucími ekonomickými potížemi jednotlivých evropských zemí roste podle E&Y i volání obyvatel po přísnější regulaci. "Důraznější postup regulátorů požaduje přes osmdesát procent respondentů ve Španělsku, Řecku, Irsku i Portugalsku, což považujeme za jasný důsledek ekonomické krize,“ uvedl Kafka. Přísnější dohled by uvítalo i 83 procent dotazovaných v Česku, což je nárůst o 15 procent za poslední dva roky.