Energetická skupina ČEZ zvýšila v pololetí čistý zisk meziročně o 14 procent na 27,2 miliardy korun. Tržby vzrostly o devět procent na 113 miliard korun. Hlavním důvodem růstu zisku bylo zvýšení realizačních cen elektřiny včetně vlivu oslabení koruny a úhrada pohledávek po splatnosti za rumunskými státními drahami.
Provozní zisk před odpisy (EBITDA) se skupině meziročně zvýšil o 4,5 miliardy na 48,4 miliardy korun.
"Čísla výrazně předčila odhady na všech úrovních, především díky vyšším než očekávaným tržbám, když domácí výroba i příspěvek realizovaných cen spolu s efektem měn byl vyšší, než jsme předpokládali," komentoval výsledky analytik společnosti Patria Finance Tomáš Sýkora.
Tržby táhla nahoru také vyšší výroba elektřiny společnosti v Česku a zapojení větrného parku v Rumunsku. Meziroční růst výnosů Skupiny ČEZ byl dále způsoben zvýšením výroby z větrných elektráren v Rumunsku a zvýšením objemu výroby v České republice o 1,4 TWh (o čtyři procenta) na 33,2 TWh. Přispěl k tomu zejména nárůst výroby po dokončení komplexní obnovy Elektrárny Tušimice. Pozitivní vliv na hospodaření skupiny ČEZ mělo také další uhrazení pohledávek po splatnosti za rumunskými státními drahami (CFR) ve výši 965 milionů korun. Avizované výsledky za celý letošní rok zůstávají nezměněny. Skupina ČEZ očekává meziročně vyšší čistý zisk na úrovni 41 miliard korun.
Meziroční vývoj EBITDA byl naopak negativně ovlivněn rozhodnutím regulátora v Albánii o tarifech a podmínkách podnikání distribuční společnosti v zemi a nárůstem tržních cen elektřiny dovážené do Albánie na pokrytí ztrát. Na operacích v Albánii kvůli tomu ČEZ v pololetí prodělal 2,3 miliardy korun. Ztrátu na albánském trhu za celý rok je zatím obtížné odhadnout, ale již se neočekává její výrazné prohloubení.
Podařilo se však dosáhnout nového rozhodnutí regulátora, kterým se vstupní ceny elektřiny od státních elektráren KESH snižují z 2830 na 2200 ALL/MWh, a to i zpětně za dodávky od 1. 1. 2012, a byla rovněž schválena studie stanovující objektivněji počáteční výši nedobytných pohledávek distribuční společnosti v souladu s nezávislou analýzou. Dne 1. srpna začal ČEZ jeho akcionářům vyplácet dividendy ze zisku za rok 2011 v celkové výši 24 miliard korun.
Zadlužení ČEZ stouplo v prvním pololetí meziročně o 20,7 procenta na 151,7 miliardy korun. To představuje 1,65násobek ukazatele EBITDA.
V samotném druhém čtvrtletí skupina ČEZ výrazně překonala odhady. Dosáhla čistého zisku téměř 12,8 miliardy korun, zatímco analytici odhadovali čtvrtletní zisk v průměru na 7,7 miliardy korun. Tržby skupiny ve druhém čtvrtletí vzrostly meziročně o 5,4 procenta na 52,2 miliardy korun, trh odhadoval 49,5 miliardy korun.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. S akciemi ČEZ se obchoduje na pražské burze, ve čtvrtek se jejich cena pohybovala kolem 724 korun za akcii.