Finanční gramotnost české populace se za posledních devět let zlepšila jen málo. Podle aktuálního průzkumu České bankovní asociace ve spolupráci s agenturou SC&C jsou pojmy jako RPSN, debetní a kreditní karta pro značnou část lidí stále velkou neznámou. Průzkumu se zúčastnilo přes tisíc respondentů.
"Při srovnání výsledků dvou průzkumů realizovaných s odstupem devíti let, které se zabývaly úrovní finanční gramotnosti, jsme zaznamenali jen velmi mírné zlepšení. V roce 2006 činil Index finanční gramotnosti české populace v průměru 66 bodů, letos v únoru jsme dospěli k hodnotě 71 bodů," uvedla ředitelka výzkumu SC&C Jana Hamanová.
Více než polovina lidí například nechápe rozdíl mezi kreditní a debetní kartou, zhruba pětina se neorientuje v tom, co je to RPSN. Každý pátý Čech netuší, k čemu slouží finanční plán. Téměř třetina domácností si nevytváří žádné finanční rezervy a 78 procent lidí v zabezpečení na stáří spoléhá především na starobní důchod od státu.
Špatné finanční návyky a nízké znalosti dostávají lidi do obtížně řešitelných problémů. "Čísla z průzkumu naznačují, že značná část lidí nemění své špatné finanční návyky a nedoplňuje si finanční znalosti. Tento stav je o to horší, že je v dnešní době finanční trh plný lákavých nabídek snadných půjček od predátorských poskytovatelů úvěrů. Zvyšuje se tak riziko, že lidé snáze podlehnou relativně snadno dostupným finančním nabídkám, které jsou pro ně v konečném důsledku velmi nevýhodné až likvidační," upozornil náměstek ředitele asociace Jan Matoušek.