Co na to Pohlreich? Do prodeje míří už i 3D tiskárny jídel

Ekonomika
25. 12. 2013 15:15
Pečené kuře z 3D tiskárny? Hračka (ilustrační foto)!
Pečené kuře z 3D tiskárny? Hračka (ilustrační foto)!

Televizní šéfkuchař Zdeněk Pohlreich se asi bude divit. Do prodejen míří trojrozměrná tiskárna k výrobě pokrmů. V kuchyni běžné domácnosti by se měl začít využívat přístroj nazvaný Foodini, prý se stane prodejním hitem už během příštího roku. Produkt barcelonské firmy Natural Machines bude podle britského listu Daily Mail vůbec první sériově vyráběnou trojrozměrnou tiskárnou, která se zaměří na výrobu potravin. Výrobce navíc tvrdí, že pracovní postupy hospodyň se v budoucnu radikálně změní.

Technologie trojrozměrného tisku slouží k vytváření objektů z pevných plastů, které řídí počítačový program na základě příslušné programové předlohy. O využití těchto postupů k "vaření" se hovoří už delší dobu, zájem o revoluční technologii má například americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Kosmická agentura uvažuje o tom, že bude tisknout pokrmy pro posádky kosmických lodí.

Surovinou pro tisk jídel mají být speciální kazety s práškovými ingrediencemi, které se budou do 3D tiskáren vkládat. Stroj vytváří pokrm po vrstvách, takže bude možné připravovat i jídla s náplní či nádivkou. Zvlášť vhodný bude podle britského listu tento postup pro přípravu sladkostí.

Tiskárna společnosti Natural Machines podle Daily Mail připomíná běžnou mikrovlnnou troubu. Vycházet z ní prý může prakticky cokoli, od čokoládových cukrovinek, přes pizzu po těstoviny. Spotřebitel řídí přístroj pomocí dálkového ovladače nebo senzorového voliče umístěného přímo na tiskárně. Stačí zvolit pokrm a vložit do tiskárny příslušné surovinové kazety.

Potravinová 3D tiskárna má stát kolem tisíce eur (přes 27 tisíc Kč). K dostání bude v běžných prodejnách s elektronikou.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Tržby z prodeje hudby loni stouply na 32 mld. USD, hlavně díky streamování

Ekonomika
18. 3. 2026
ilustrační foto

Skoro polovina Čechů se teď kvůli Íránu bojí o své finance

Ekonomika
18. 3. 2026

Česko je mezi zeměmi s největším podílem nelegálních e-cigaret

Ekonomika
Aktualizováno: 18. 3. 2026 20:38

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ