ČR musí podle Bruselu zlepšit spolupráci výzkumu a průmyslu

Ekonomika
3. 3. 2016 18:36
Průmysl (ilustrační foto).
Průmysl (ilustrační foto).

Česko musí zlepšit spolupráci výzkumu a inovací s průmyslem a podnikatelskou sférou, řekl na tiskové konferenci v Praze Collin Wolfe z Generálního ředitelství pro regionální rozvoj Evropské komise.

Stát musí podle něj upřít pozornost na domácí firmy, aby se lépe zapojily a mohly využít výzkumné programy. Zlepšením čerpání evropských fondů, větší informovaností o různých programech EU či odstraněním překážek pro inovace se v Lichtenštejnském paláci zabývala mezinárodní konference nazvaná Synergie, výzkum a inovace fondů.

"Naším cílem je zvýšit zapojení průmyslu a podnikatelského sektoru do celého procesu. To je prioritní cíl i programu Inteligentní specializace. Průmysl a podnikatelský sektor by měl celý vědecko-výzkumný a inovační proces vést, měl by určovat jeho směr," řekl Wolfe.

Připomněl, že ve středu vydala EK hodnocení Česka za rok 2015, jež obsahuje řadu uspokojivých statistik o slibném ekonomickém oživení. "Ve všech klíčových ukazatelích si ČR vede lépe než průměr, jsou to indikátory, za něž by byly vděčny mnohé další země," uvedl s tím, že nedostatky jsou právě ve spolupráci výzkumu a podniků.

Investuje zhruba 88 miliard korun

V ČR se ročně investuje zhruba 88 miliard korundo výzkumu a vývoje s tím, že více než polovinu představují investice soukromého sektoru. "Na jedné straně jsou objemy poměrně veliké, na straně druhé se ukazuje, že spolupráce mezi veřejnou výzkumnou sférou a soukromou je velmi malá. Odhad té interakce je v rozsahu 1,5 až dvě miliardy korun. Z 88 miliard tak jen dvě miliardy popisují interakci mezi těmito světy," řekl poradce vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) Marek Jetmar.

Nejvíce investic ze soukromého sektoru jde z oblasti IT a telekomunikací a automobilového průmyslu, do budoucna se jako perspektivní jeví i další, jako třeba výroba letadel, kolejových vozidel či strojírenství.

Česká republika si už vytyčila klíčové oblasti, v nichž by mohla být excelentní. Právě to je potřeba k tomu, aby mohla lépe využít i evropské dotace, do roku 2020 až sedm miliard eur. Národní strategii pro výzkum a inovace vláda schválila v polovině února.

V rámci osmadvacítky i do budoucna

Za zásadní dokument proto Bělobrádek považuje takzvanou RIS3 strategii (Strategii inteligentní specializace), má nasměrovat část evropských i národních peněz do oborů, ve kterých by ČR měla být konkurenceschopná a orientovat se na tyto odvětví v rámci osmadvacítky i do budoucna.

ČR už základní oblasti komisi podle Bělobrádka předložila. Teď spolu jednají Národní inovační platformy, v nichž se baví zástupci podnikové sféry s akademiky a státní správou. Vznikla už například Národní inovační platforma, která se podle Jetmara zabývá společenskými výzvami. Jednání by měla skončit do poloviny roku, uvedl. "Předpokládám v průběhu podzimu předložení a schválení na vládě," dodal vicepremiér.

Wolfe řekl, že ČR měla v minulém programovém období problémy při čerpání evropských fondů, ale zlepšila se. Na otázku, jak si vede ČR ve srovnání s ostatními státy EU, odpověděl, že se v celé oblasti výzkumu, vývoje a inovací všichni učí. "Není to úplně jednoduché a mechanismy jsou jiné než v oblastech, kde máme zkušenosti, například výstavba infrastruktury. Právě proto vznikla platforma, abychom evropským zemím pomáhali ve využívání a aplikaci evropských peněz," dodal.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ