Sociální demokraté se s hnutím ANO 2011 shodli na změně parametrů důchodového systému. Mimo jiné by podle nich měl být opět zastropován věk pro odchod do důchodu. Nadále však obě strany dělí názory v oblasti daní nebo takzvaného druhého pilíře. Vyplývá to z jednání expertních týmů, které mají najít shodu mezi oběma stranami v případě, že by sestavily koaliční vládu.
"Dohodli jsme se na tom, že je potřeba zastropovat věk odchodu do důchodu," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ poslankyně Jaroslava Jermanová (ANO 2011). Na kolika letech to však bude, je podle ní ještě otázkou jednání.
Podle současné legislativy se totiž věk pro odchod do důchodu má neustále zvyšovat. Například lidé narození v roce 1970 by měli do penze odejít v 66 letech, ročník 1977 v 67 letech, ti kteří přišli na svět v roce 2011, pak dokonce v 71 letech.
Podle serveru iDnes.cz se rýsuje také možnost na zrušení třicetikorunového poplatku u lékaře. "Pokud by nebyly zrušeny poplatky ve zdravotnictví, těžko tady může vzniknout vláda," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Zrušit poplatek chce i hnutí ANO.
Shodu naopak sociální demokraté a ANO 2011 zatím nenašli na zrušení takzvaného druhého pilíře, který zavedla Nečasova vláda od počátku letošního roku. V jeho rámci si mohou lidé převádět část sociálního pojištění namísto do státního pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností, a to za podmínky, že přidají dvě pětiny celkové částky ze svého. Budou pak pobírat druhou penzi, tu státní ovšem budou mít nižší.
Proti druhému pilíři protestují sociální demokraté, a to proto, že podle nich mimo jiné zvyšuje deficity státního důchodového účtu. Chtěli by jej od roku 2015 opět zrušit. "Na zrušení druhého pilíře shoda, jak se dalo očekávat, zatím není. Nicméně stanovisko ANO 2011 není zásadní, jsou ochotni se o dalších krocích bavit," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ poslanec Roman Sklenák (ČSSD).
"My druhý pilíř rušit nechceme. Je to věc k diskusi, ale není to v tuto chvíli naše priorita, jsou důležitější věci," potvrdila Jermanová. "Dohodli jsme se na vytvoření komise, která by řešila penzijní reformu napříč všemi stranami," dodala.
Shodu obě strany našly také v oblasti podpory rodin s dětmi, sociálních služeb, podpory rodičů-samoživitelů či řešení nezaměstnanosti. "Dali jsme nějaké návrhy, které budou obě strany ještě uvnitř projednávat," dodala Jermanová.
Problémy najít shodu měly komise v oblasti daní. Dělí je především názory na zvyšování korporátní daně, zavedení progresivní daně z příjmů a zavedení registračních pokladen, což jsou věci, které prosazuje sociální demokracie. "Rozdali jsme si karty, řekli jsme si, jak to vidíme, a bude další kolo," řekl poslanec Jan Volný (ANO 2011). Jednat o daních bude komise opět příští týden v úterý.